کد خبر : 94255تاریخ ثبت : 1396/5/22 12:28:07
آیت‌الله خاتمی در جمع دانشجویان:

10 وظیفه کلیدی دانشجوی تراز انقلاب اسلامی

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان با بیان اینکه جای فضای باز پرسش و پاسخ در جمع دانشجویان خالی است، خطاب به دانشجویان بسیجی گفت: باید شجاعت در ابراز حق داشته باشید و با کمال ادب و منطق با حرف ناحق مقابله کنید.

به گزارش "دانشجونیوز" ،  آیت‌الله سید احمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در افتتاحیه نهمین دوره تربیتی آموزشی الصافات بسیج دانشجویی گفت: حدود 100 سال است که در این کشور دانشجو داریم، در زمان قاجار که جریان دانشجویی به کشور آمد، با هدف دین زدایی بود اما به هدفشان نرسیدند چون در کشور اسلامی جریان‌های غیرخدایی بازاری نخواهند داشت، گرچه به برخی از اهداف خود در دوره پهلوی رسیدند.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشجوی در تراز انقلاب اسلامی باید خدا باور باشد، افزود: کسانی که دم از خدا می‌زنند ولی خدا را باور ندارند را خداشعاری (منافق) می‌گویند. نوع دیگر خدادانی است، این خدادانی الزاماً خداباوری نیست. خداباوری به این معناست که با تمام وجود حس کنیم که در این جهان، قدرت از آن خداست و بس.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: یک خداباور یا عالم ربانی لازم نیست حتماً عمامه داشته باشد، یک دانشجویی که در رشته خودش متخصص است و خدایی باشد نیز می‌تواند جایگاه یک عالم ربانی را داشته باشد.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان یادآور شد: شما هر چراغ عشق به خدا را که روشن کنید، به همان اندازه با تهاجم فرهنگی مبارزه کردید. در این دوره‌های تربیتی آموزشی، توجه به معنویات از جمله نماز اول وقت، دعای کمیل را در نظر داشته باشید.

وی تاکید کرد: دومین شاخصه دانشجوی تراز انقلاب اسلامی، بصیرت است. بصیرت ابعاد مختلفی دارد اما آن بصیرت مورد نظر همانی است که در نهج البلاغه است یعنی دشمن شناسی.

خاتمی در ادامه به 7 عنوانی که از اول انقلاب اسلامی تا به امروز بر سر آنها دعواست اشاره کرد و گفت: گروهی اعتقاد دارند که نجات بخش کشور قانون اسلامی است و گروه دیگر عقیده دارند که دین تشریفات است و کاری به زندگی ندارد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: این دو طرز فکر از اول انقلاب بوده و هست منتها برخی آنرا ابراز نمی‌کنند ولی در عمل قوانین دیگر غیراسلامی را مدنظر قرار می‌دهند. مانند همین سند 2030 اخیر که آنرا یونسکو نوشته و درحالیکه قرارداد الزامی محکم است، مقام معظم رهبری محکم با آن مقابله کردند.

وی گفت: ما سند تحول آموزش و پرورش را خودمان نوشته‌ایم. چه ربط و لزومی که سند آموزشی که یونسکو برایمان نوشته را اجرا کنیم؟ این ضد استقلال کشور است.

وی ادامه داد: ما امت واحده هستیم یعنی نمی‌توانیم بر حوادثی که بر مسلمانان فرود می‌آید، سکوت کنیم. خروجی این طرز فکر آن است که وقتی مسلمانان غزه و بوسنی که سنی هم هستند، کمک می‌خواهند به یاری آنها می‌شتابیم. در مقابل، تفکری دیگر این است که می‌گوید، کلاهتان را محکم بگیرید که باد نبرد! شما با حزب الله و سوریه و فلسطین چه کار دارید؟!

خاتمی اظهار داشت: جواب عملی این سوال، ترور 17خرداد در تهران است که اگر ما در سوریه با تکفیری‌ها مبارزه نکنیم، باید در خیابان‌های تهران مبارزه کنیم. اگر مدافعان حرم نبودند، باید در مشهد، تهران، قم و سایر شهرهای ایران با داعش مبارزه می‌کردیم.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان افزود: بحث دیگری که در اینجا مطرح است این است که نگاه ما به درون باشد که همان ترجمه «ما می‌توانیم» است. در مسائل هسته‌ای مشکل دشمنان ما، بمب اتم نیست. مشکلشان شهید شهریاری‌ها هستند. فقه ما اجازه ساختن سلاح کشتار جمعی را نمی‌دهد. آنها نمی‌توانند این فناوری را از ما بگیرند هرچند که در اراک بتون ریخته باشند.

خاتمی گفت: ما نمی‌گوییم تعامل نداشته باشیم اما با این فکر که ما نمی‌توانیم و باید آنها بیایند و انجام بدهند، مخالفیم.

خطیب موقت نمازجمعه تهران ادامه داد: افراد حزب اللهی و دلسوز را افراطی و تندرو خطاب نکنیم. در روز حادثه حزب اللهی‌ها مشکل را رفع می‌کنند. در زمان بمباران‌ها دو جاده شلوغ بود. یکی جاده اهواز که حزب اللهی‌ها با قطار و اتوبوس به سمت جبهه‌ها می رفتند و جاده دیگر جاده آبعلی و دماوند و آمل که با ماشین‌های آخرین سیستم درحال فرار بودند.

وی در ادامه ضمن تاکید بر تقویت نهادهای انقلاب، اضافه کرد: امام فرمودند: «اگر سپاه نبود کشور هم نبود و ما صحت این را در 8سال دفاع مقدس و 8ماه فتنه دیدیم.» آمریکا برای کوبیدن سپاه خیز برداشته است. آقای کری می‌گوید دولت اوباما مسئله هسته‌ای ایران را حل کرد، دولت ترامپ باید قدرت موشکی ایران را هدف قرار بدهد.

خاتمی گفت: در این عرصه سپاه مقابل لبه تیز حملات است. همانگونه که حزب اللهی‌ها کوبیده می‌شوند، نهادهای انقلابی هم همینطور تضعیف می شوند.

وی افزود: طرز فکر دیگر این است که مشروعیت این نظام به ولایت است. رئیس قوه مجریه را مردم انتخاب می‌کنند اما تا وقتی که رهبری حکم تنفیذ ندهد، مشروعیت پیدا نمی‌کند. تا 6 فقیه شورای نگهبان نباشند، مصوبات مجلس شورای اسلامی اعتبار و مشروعیت ندارند ولی در فکر مقابل، ولایت ستیزی مطرح است.

خطیب موقت نمازجمعه تهران یادآور شد: بحث دیگر تفکری است که فتنه را خط قرمز می‌داند اما فکر دیگری می‌گوید فکرِ فتنه را کنار بگذارید. دور و بری‌های آقایی که از دنیا رفت می‌گفتند: تا وقتی که سیداحمد خاتمی فتنه فتنه می‌کند، ما دعوتش نمی‌کنیم.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان افزود: مطمئناً اگر اظهار ندامت کنند، گشایشی رخ می‌دهد اما آنها می‌خواهند به زور خودشان را نلسون ماندلا جلوه دهند و به آنهایی که سال88 کشور را به آشوب کشیدند، مدال بدهند.

خاتمی در ادامه ضمن تاکید بر تلاش گسترده علمی، گفت: انتظار از دانشجویان تراز انقلاب اسلامی می‌رود، این است که همانگونه که در بعد دینی قوی‌اند، در بعد علمی هم قوی باشند.

خطیب موقت نمازجمعه تهران گفت: بسیج دانشجویی باید مشوّق این باشد که دانشجویان بسیجی نبض دانشکده را به دست بگیرند. حتی با آنهایی هم که قبولتان ندارند، برخورد زیبا و محبت آمیز داشته باشید و با این کار آنها را شرمنده کنید.

وی گفت: اگر فضا هم دینی نبود، دانشجوی تراز انقلاب اسلامی احساس تنهایی نمی‌کند و ارزشهای دینی را نیز زیر پا نمی‌گذارد، انتظار دیگر از دانشجوی تراز انقلاب اسلامی مأیوس نشدن و دمیدن روحیه امید است.

وظیفه دیگر دانشجوی تراز انقلاب اسلامی، تلاش در پاکسازی محیط فکری و جلوه‌های ظاهری دانشگاه است. در محیط‌های فکری و ظاهری نباید تأثیر نپذیریم بلکه تأثیرگذار باشیم.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان با بیان اینکه جای فضای باز پرسش و پاسخ در جمع دانشجویان خالی است، خطاب به دانشجویان بسیجی گفت: شجاعت در ابراز حق داشته باشید، با کمال ادب و منطق با حرف ناحق مقابله کنید.

وی اظهار داشت: در جهت شبهه زدایی از خود و دیگران تلاش کنید. آفتاب، سایه‌ای بودن، تلوّن و رنگ پذیری در شأن دانشجو نیست. امیرالمؤمنین فرمود: «خدا از آدمهای آفتاب سایه‌ای بدش می‌آید، مثل کوه استقامت کن!»

منبع: فارس

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه