کد خبر : 96213تاریخ ثبت : 1396/7/14 07:56:24

دهمین نمایشگاه نانوفناوری از ۱۴ مهرماه برگزار می‌شود

دبیر کارگروه ستاد منابع انسانی فناوری نانو از برگزاری دهمین نمایشگاه نانو از 14 تا 17 مهر ماه در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران خبر داد.

به گزارش "دانشجونیوز" ، مهدی رضایت دبیر کارگروه ستاد منابع انسانی فناوری نانو در نشست خبری دهمین نمایشگاه نانو گفت: دهمین نمایشگاه نانو از 14 تا 17 مهر ماه در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود که قصد داریم در این نمایشگاه به مخاطبان عام و خاص حرکت رو به جلوی فناوری نانو  را نشان دهیم.

وی افزود: برای حضور در این نمایشگاه 100 شرکت اعلام آمادگی کردند، تفاوت نمایشگاه امسال نسبت به دوره قبل این است که بیش از 43 درصد محصولات جدید برای اولین بار در این نمایشگاه در معرض دید قرار می‌گیرد.

 رضایت ادامه داد: دستا‌وردی که نانو در تولید علم داشته بسیار امیدوار کننده بوده است به طوری که در ابتدای سال 2000 میلادی رتبه کشور ایران در حوزه نانو در بین تمامی کشورها 57 بوده است، اما امروزه این حوزه با پیشرفت قابل توجهی مواجه شده  و 40 درصد تولیدات علمی بین المللی دنیا متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و طبق آخرین اطلاعاتی که تا سپتامبر 2017 داشتیم ایران در رتبه چهارم دنیا ایستاده است، اما آنچه که ما بر آن تاکید داریم شرکت‌ها و بازارهای جهانی است، همچنین علاقه‌ای که شرکت‌های بین المللی برای حضور در این نمایشگاه از خود نشان دادند.

 وی گفت: علاوه بر دانشگاه‌ها 14 آزمایشگاه که خدمات فناورانه ارائه می‌دهند در این نمایشگاه حضور دارند و 25 طرح نوآ‌ورانه در نمایشگاه ارائه می‌شود.

رضایت عنوان کرد: کار‌گروه ترویج فرهنگ سازی مسابقه‌ای را در حوزه دانش‌آموزی برگزار کرده که در آن 203 طرح دانش آموزی ارائه شد و وظیفه این کار‌گروه این بود که از بین این طرح‌ها 40 طرح مناسب را انتخاب کند در حال حاضر یک میلیون دانش آموز در کشور وجود دارند که با حوزه نانو به صورت کامل آشنا هستند.

 وی گفت: استان‌های مثل سیستان و بلوچستان، چهار محال بختیاری و کردستان در حوزه نانو بسیار پیشرفت داشتند و فعال هستند.

 دبیر کار گروه ستاد منابع انسانی فناوری نانو افزود: ما در ستاد اولویت‌‌بندی کردیم که سلامت، آب، ساخت و ساز محیط زیست، نانو مواد شامل آن هستند که سلامت در اولویت بالاتری قرار دارد در همین خصوص کمیته‌ای در وزارت بهداشت تحت عنوان نانو فناوری وجود دارد که برای گرفتن مجوزهای مورد نیاز با ستاد همکاری می‌کند.

 وی ادامه داد: در حال حاضر 63 محصول مجوز دار وجود دارد، همچنین 10 پرونده نزدیک به مجوز در دست اقدام است در نمایشگاه 12 شرکت وجود دارد که محصولات خود در حوزه سلامت و ملزومات پزشکی در معرض دید قرار خواهند داد.

وی ادامه داد: 7 شرکت معتبر از کشور روسیه در این نمایشگاه محصولات خود را ارئه خواهند کرد، همچنین نمایندگانی از کشورهای کره جنوبی، اکوادور، چین، روسیه و فیلیپین برای حضور در این نمایشگاه با هزینه شخصی خود اعلام آمادگی کردند.

 دبیر کار گروه ستاد منابع انسانی فناوری نانو گفت: ما در سال 94 بیش از 3 هزار میلیارد ریال بودجه داشتیم و پیش بینی می‌کنیم که در آینده این رقم دو برابر شود اما چیزی که بسیار ارزشمند است این است که هر سال صد در صد رشد و توسعه اقتصادی برای ستاد نانو وجود داشته است. در حال حاضر بیش از 17 کشور دنیا خواهان محصولات ما هستند که از این طریق بیش از 30 درصد ثروت به ستاد نانو از طریق صادرات تعلق گرفته است.

به گفته وی، ستاد فناوری نانو سیاست جدیدی را در بحث پایان نامه‌ها اعمال می‌کند به این صورت است که تنها آن دسته از پایان نامه‌های را مورد تشویق و حمایت قرار می‌دهد که می‌تواند با حوزه صنعتی کار کند و خروجی قابل قبولی داشته باشد.

 وی افزود: به دلیل محدودیت‎های بودجه‌ای موجود در کشور، تخصیص اعتبار ما در سال 95 زیر 40درصد بود، اما نسبت به این موضوع نگرانی وجود ندارد زیرا ما با این مشکلات کنار می‌آییم.

 وی گفت: در دیداری که با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری داشتیم ایشان فرمودند که الگوی نانو فناوری در کشور بسیار موفق بوده و دلیل آن هم برنامه داشتن ستاد فناوری نانو است و بدون اینکه ستاد خود را درگیر مسائل سیاسی کند دلسوزانه عمل می‌کند ایشان همچنین فرمودند فناوری نانو به خودی خود مهم است، اما باعث ایجاد الگوی شده است که برای کشور مهم است.

رضایت گفت: محدودیت‌های جدی از لحاظ بودجه در سازمان وجود دارد که حتی از نصف بودجه کشورهای دیگر هم کمتر است، اما با این حال بسیار خرسند هستیم که مجلس معاونت علمی و فناوری، رئیس جمهور و دولت مردان برای تحقق اهداف ستاد نانو فناوری به ما کمک می‌کنند.

منبع: فارس

 

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه