کد خبر : 96233تاریخ ثبت : 1396/7/15 11:42:35
یادداشت/ حجت الاسلام حاجی زاده

گرد فراموشی بر سیمای عزاداری سنتی

نوحه های قدیمی و نمادهای عزاداری، شیوه های عزاداری مانند نوحه پا منبری، ذکری که هنگام قرار گرفتن روحانی بر فراز منبر می خوانند، چاووشی، بستن علم و غیره متاسفانه در برخی جاها دستخوش تغییرات شده و گاها به کلی وارد فضای دیگری شده است.

به گزارش "دانشجونیوز" ، فرهنگ و زبان هر قوم یا ملتی، نشان از فرهنگ و نوع نگاه ایشان به وقایع اطراف خود و مسایل پیرامونی و حتی تاریخ گذشتگان می باشد. از زمان های دور، همواره، اصالت افراد، قبیله و فرهنگ آنها، نوع منش و رفتارشان، مورد توجه بوده و عاملی برای شناخت ایشان بوده است.

در قران کریم نیز به این نکته اشاره شده است.خداوند در سوره مبارکه روم، آیه22 می فرماید: وَمِنْ آيَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِكُمْ وَأَلْوَانِكُمْ ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِلْعَالِمِين (و از نشانه های خداوند، آفرینش اسمان ها و زمین و اختلاف زبان های شما و رنگ های شماست. قطعا در این، نشانه هایی است.)

بنابراین توجه به زبان و ظاهر و... هر جامعه و قوم و ملتی، نه تنها ناپسند نیست بلکه از ایات و نشانه های خداوند است. در تفسیر نور، ذیل فوق آمده است؛  " يكسان بودن شكل و رنگ همه‌ى انسان‌ها با ابتكار و نوآورى و بديع بودن خداوند سازگار نيست...انسان عالم و فهميده، از اختلاف رنگ‌ها و زبان‌ها به معرفت الهى مى‌رسد ولى جاهل، رنگ و زبان را وسيله‌ى تحقير و تفاخر قرار مى‌دهد"

  بنابراین حفظ و حراست زبان و آداب و حتی شاید بتوان گفت،حفظ رسومات و فرهنگ های محلی و قدیمی که در بین در طوایف مختلف وجود داشته و منافاتی با شرع مقدس و عرف دینداران ندارد، جزو ملزومات هر جامعه بوده و باید به آن توجه نمود.

یکی از رسومات هر

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه