کد خبر : 96989تاریخ ثبت : 1396/11/10 08:35:15
یادداشت دانشجویی

اصلا چرا درس بخوانم؟

افت تحصیلی و بی انگیزگی دانشجویان نسبت به تحصیل یکی از مشکلات عمده مراکز آموزش عالی کشور می باشد.نتایج حاصل از پژوهش های صورت گرفته زنگ خطر را به صدا در آورده است.عدم توجه به مسائل آموزشی بار سنگینی بر وزارت علوم خواهد گذاشت و نسبت به جایگاه علمی کشور نیز بی تاثیر نخواهد بود.

به گزارش "دانشجونیوز" ،افت تحصیلی و بی انگیزگی دانشجویان نسبت به تحصیل یکی از مشکلات عمده مراکز آموزش عالی کشور می باشد.نتایج حاصل از پژوهش های صورت گرفته زنگ خطر را به صدا در آورده است.عدم توجه به مسائل آموزشی بار سنگینی بر وزارت علوم خواهد گذاشت و نسبت به جایگاه علمی کشور نیز بی تاثیر نخواهد بود.

متاسفانه برخی از افراد با هدف کسب علم و دانش وارد دانشگاه نمی شوند.این دیدگاه ارزش و جایگاه علم را پایمال می کند .امروز اشتغال ، کسب در امد بالا ،کسب شان ، مقام و جایگاه اجتماعی و... از جمله اهداف تحصیل در دانشگاه هاست.در صورتی که افراد به این باور برسند، رشد و شکوفایی در گرو کسب دانش و آگاهی است، انگیزه ی بیشتری برای درس خواندن خواهند داشت.

در حال حاضر نظام اموزشی کشور افراد را به فهم ،دانستن ،کسب علم و به کار گیری ان در زندگی سوق نمی دهد بلکه سیستم آموزشی نمره محور است .دانشجو برای کسب نمره یا پاس شدن درس را حفظ می کند .به همین دلیل است که پس از اتمام امتحان تمام مطالب به فراموشی سپرده می شود .

"علاقه ای به رشته ی خود ندارم"

این جمله به وفور از جانب دانشجویان شنیده می شود.عدم علاقه به رشته ی تحصیلی ،از جمله عوامل روانی از بین بردن انگیزه دانشجویان برای ادامه به تحصیل است.همین بی علاقگی نیز ممکن از ناشی از دلایل مختلفی باشد .از جمله ،عدم کسب شناخت کافی نسبت به رشته مورد نظر ، انتخاب رشته به اجبار والدین  و ... . 

برخی از دانشجویان دختر به دلیل دور ماندن از خانواده خود دچار افسردگی است که به مرور موجب بی رغبتی نسبت به مطالعه می شود.
در میان پسران ،عده ای به دلیل نرفتن به سربازی ، ترجیه می دهند به دانشگاه بروند اما با گذشت زمان نه تنها با افت تحصیلی مواجه می شوند بلکه مجبور به ترک دانشگاه می شوند.

تعدادی از افراد با هدف بهره مندی از بند پ ، انگیزه ای برای تلاش و درس خواندن ندارند و صرفا با پاس شدن نمرات به دنبال دستیابی به مدرک دانشگاهی هستند.عده ای دیگر معتقدند که همه چیز پارتی بازی است . چون خود را از این نعمت بی بهره میدانند، نسبت به ادامه تحصیل سرد می شوند و می گویند: چرا درس بخوانم درحالی که هیچ کسی آینده ی شغلی مرا تضمین نمی کند؟
عدم وجود امنیت شغلی یکی از بزرگترین نگرانی های نسل امروز به خصوص محصلان رشته های فنی و مهندسی و علوم انسانی است . فرد نمی داند که با صرف این هزینه و وقت در تحصیل می تواند به شغل مناسبی دست پیدا کند یا خیر؟

دانشگاه با حمایت صنعت و دستگاه های دیگر می تواند زمینه شغلی مناسبی را برای دانشگاهیان فراهم نماید. و یا دانشجویان را د زمینه کارآفرینی تشویق نماید. 

با توجه به افزایش ظرفیت ها و تعداد دانشگاه ها در نقاط مختلف کشور، نیاز است مدیران و مسئولان در صدد کشف نیازهای منطقه خود برآیند تا دانشجویان را متناسب با نیاز خود پذیرش کنند و نه اینکه برای کسب بودجه بیشتر به هر قیمتی، وارد عرصه رقابت با سایر دانشگاه های کشور شوند.

مراکز مشاوره موجود در دانشگاه ها می توانند نقش پررنگی در ایجادانگیزه میان دانشجویان ایفا کنند. مشاورین با شناسایی عوامل روانی ایجاد انگیزه و ارائه راهکارهای متناسب انگیزه تحصیل را در دانشجویان ایجاد کنند.

مورد تشویق قراردادن دانشجو و ایجاد سیستم تشویق در دانشگاه ها موجب شکوفایی استعداد و توانایی دانشجویان خواهد شد و درنتیجه ی آن دانشجو به باوری از خود برای تاثیر گذاری در کشور می رسد.
امید است در آینده نه چندان دور برای عوامل نام برده شده تدابیری اندیشیده شود تا نقش دانشجو و دانشگاه را بیش از پیش پررنگ تر کند و با برقراری رابطه مناسب میان صنعت و دانشگاه قدم محکمی در راستای تحقق اهداف برداشته شود.

 ندا بحری نژاد

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  بیانیه دانشجویان تنگستان به مناسبت روز دانشجو؛عده ای قصد انحراف جنبش دانشجویی به سمت غرب را دارند
  بیانه دانشجویان گناوه به مناسبت روز دانشجو؛آمریکا در هیچ عرصه ای قابل اعتماد نیست
  بیانبه بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور اهرم :بسیج پاسخگوی نیازهای اساسی جامعه است
  آرشیو