کد خبر : 97118تاریخ ثبت : 1397/3/14 04:49:09
گزارش:

ترفند‌های خلاص شدن از شر پشه ها و مگس‌ ها

شاید نیمی از انرژی افراد در فصول گرم و شب‌های تابستان صرف جنگیدن با حشرات شود.

به گزارش گروه بهداشت و سلامت "دانشجونیوز" ، شاید نیمی از انرژی افراد در فصول گرم و شب‌های تابستان صرف جنگیدن با حشرات شود.

شب‌ها نبردی خونین با پشه‌های خونخوار و روز‌ها جنگ با مگس‌های به اصطلاح پررو !

حشراتی که به هیچ عنوان رحمی ندارند و مدام برای ما ایجاد مزاحمت می‌کنند، اما این مشکلی نیست که نتوان حلش کرد فقط باید راه‌های مقابله با آن‌ها را بدانید!

ترفند‌های خلاص شدن از شر پشه ها و مگس‌ ها

راه‌های مقابله در محیط‌های بسته

این مزاحمان خیلی راحت از درب‌ها و پنجره‌ها وارد خانه شده و به نظر می‌رسد قصد ترک خانه را هم ندارند یا راه را گم کرده اند و آنجاست که مزاحمتشان برای ما آغاز می‌شود. برای رهایی از دست مزاحمت‌های این موجودات نکات زیر را رعایت کنید.

استفاده از اسپری آب پاش و تمیز کننده

شما می‌توانید یک اسپری آب پاش تهیه کنید و سپس آن را با مایع تمیز کننده و آب مخلوط کرده و به راحتی مگس یا پشه‌ها را مورد هدف قرار بدهید. در این روش مایع باعث به هم چسبیدن بال‌ها و در نهایت مانع از پرواز آن‌ها می‌شود البته این روش باعث کشته شدن آن‌ها نمی‌شود.

آشپزخانه را تمیز نگه دارید

همه‌ی مواد غذایی در دسترس اعم از کیک ها، میوه ها، غذا‌های باقیمانده و … را از دسترس دور کنید هرجا این مواد غذایی حضور داشته باشند مگس‌ها هم حضور خواهند داشت.

• ظرف‌هایی که در آن‌ها غذا میل می‌کنید را بشویید.

• غذا‌ها و میوه‌های فاسد شده را دور بریزید مگس‌ها در این مواد فاسد تخم گذاری می‌کنند و تعدادشان افزایش پیدا می‌کند.

• درب سطل‌های آشغال را همیشه بسته نگه دارید.

تاریک کردن محیط

قبل از ادامه دادن مراحل این نکته را باید متذکر شویم که به راحتی پشه‌ها را با هدایت به سمت نور می‌توانید به سمت بیرون از خانه هدایت کنید.

۱- اول همه‌ی پرده‌ها رh بکشید. درب اتاق‌ها ها را هم ببندید.

۲-  درب یا پنجره ای که معمولا به سمت بیرون و خارج از خانه است را باز کنید تا بادیدن نور کوچه و خیابان یه سمت بیرون هدایت شوند.

استفاده از سرکه

۱- یک قوطی شیشه‌ای یا پلاستیکی (یا هر جنسی) پیدا کنید و تا نصف از سرکه سیب پر کنید.

۲- چند تا سوراخ که مگس‌ها بتوانند از آن‌ها عبور کنند روی درب آن ایجاد کنید.

۳- حالا قوطی را در مکانی که مگس‌ها هستند قرار بدهید.

۴- مگس‌ها جذب بو می‌شوند و وارد قوطی می‌شوند، ولی آنقدر باهوش نخواهند بود که درب کوچکی که از آن وارد شده اند را پیدا کنند و پس از مدتی سرکه سیب به کار آن‌ها پایان خواهد داد.

۵- قوطی را بعد از مدتی تمیز کنید و دوباره اگر باز هم مگس‌ها پیدا شدند استفاده کنید.

ساخت تله

ابتدا یک مایع چسبناک و شیرین درست می‌کنیم به این صورت که مقداری آب و شکر را می‌جوشانیم تا غلیظ و سفت شود و تقریبا شبیه به عسل شود، حالا یک تکه پارچه پیدا کنید و به این مخلوط آغشته کنید و بعد این پارچه را در مکانی که مگس‌ها هستند آویزان کنید.

به دلیل اینکه مخلوط شیرین است، مگس‌ها به آن جذب آن می‌شوند و، چون چسبناک است به آن می‌چسبند پس از مدتی که مگس‌ها زیاد شدند پارچه را به طور مناسب دور بیندازید.

استفاده از اسپری‌ ها

همچنین شما می‌توانید از اسپری‌های مخصوص این کار هم استفاده کنید که از قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته است، ولی به خاطر مشکلاتی که ممکن است برای تنفس شما و یا مسمومیت مواد غذایی ایجاد کند خیلی این روش مخصوصا در داخل منزل توصیه نمی‌شود.

استفاده از توری برای پنجره‌ها

اگر پنجره‌های شما توری ندارند به محض باز شدن یک شاه راه برای مگس‌ها و حشرات به حساب می‌آیند تا وارد منزل شما شوند، مقداری توری تهیه کنید و پنجره‌ها را با آن‌ها کاور کنید تا از همان مبدا مانع از ورود این مگس‌ها به داخل منزل شوید و نیاز به کار‌های دیگر نباشد.

استفاده از گیاهانی که مگس‌ها و پشه‌ها را دور می‌کنند

شما می‌توانید با استفاده از یک سری از گیاهان این مهمان‌های ناخوانده را دور کنید این گیاهان را در ورودی منزل قرار دهید تا پشه‌ها با استشمام بوی این گیاهان از ورود به خانه منصرف شوند.

یکی از این گیاهان نعناست. نعنا را دم درب یا پنجره قرار دهید و مثل یک حفاظ مانع از ورود حشرات و مگس و پشه به داخل خانه شوید. همچنین می‌توانید مقداری نعنا را خرد کرده و در مکان‌های نزدیک پنجره قرار دهید. علاوه بر نعنا از اسطوخودوس و پونه هم به صورت مشابه می‌توانید استفاده کنید.

از سبزی جعفری استفاده کنید

شما می‌توانید یک دفع کننده طبیعی که هیچ ماده شیمیایی در آن به کار نرفته تهیه کنید. مقداری جعفری خرد شده را در یک شیشه سرکه سیب بریزید. این ترکیب را روی پوست خود بمالید. یا دستمالی را آغشته به این مواد کنید و آن را دور گردن یا روی کلاهتان ببندید.

زمان طلوع و غروب آفتاب بیرون نروید

اگر امکان دارد طوری برنامه ریزی کنید که مجبور نباشید زمان طلوع و غروب آفتاب بیرون باشید. فعالیت پشه‌ها در این زمان از روز بیشتر است.

هوا را خنک نگه دارید

هوای داخل خانه را با پنکه و یا کولر خنک نگه دارید. پشه‌ها حشرات ضعیفی هستند و قدرت حرکت خود را در برابر سیستم‌های خنک کننده از دست می‌دهند. هیچ فرمولی برای اینکه به شما بگوید پنکه چقدر باید بزرگ باشد یا هوا چقدر باید خنک باشد تا پشه‌ها دور شوند، وجود ندارد. تنها از طریق تجربه می‌توانید به نتیجه دلخواهتان برسید و از شر این حشرات آزاردهنده راحت شوید.

در انتخاب لباستان دقت کنید

سعی کنید لباس‌های رنگ روشن بپوشید. پشه‌ها جذب رنگ‌های تیره می‌شوند. اگر لباستان کمی گشادتر هم باشد بهتر است. لباس‌هایی که بافت ضخیم تری دارند مانند سپر در برابر نیش پشه‌ها عمل می‌کنند.

سیر بخورید

اگر مقدار زیادی سیر بخورید، یک لایه نامرئی از روغن سیر از منافذ پوستی شما به بیرون تراوش می‌کند که شما می‌توانید آن را "لایه محافظتی" در برابر پشه‌ها بنامید. مطمئنا بسیاری از ما دوست نداریم مقدار زیادی سیر بخوریم، در این صورت می‌توانید از آب سیر به عنوان دفع کننده پشه استفاده کنید. برای تهیه اسپری سیر، فقط کافی است سیر را با آب مخلوط کنید و در یک بطری بریزید. مقدار آب باید ۵ برابر مقدار سیر مصرفی باشد. این مخلوط را خوب به هم بزنید.

سپس این مایع را روی بخش‌هایی از بدنتان که در معرض نیش پشه است، اسپری کنید. این اسپری طبیعی پشه‌ها را به مدت ۵ تا ۶ ساعت از شما دور نگه می‌دارد. اگر بوی سیر را دوست ندارید، می‌توانید نخ‌های پنبه‌ای را در این مخلوط بدبو آغشته کنید و آن‌ها را در قسمت‌های مختلف خانه و یا فضای بیرون آویزان کنید.

از نور زرد استفاده کنید

نور سفید پشه‌ها را جذب می‌کند. نور زرد نه تنها باعث دور شدن پشه‌ها می‌شود، بلکه همانطور که می‌دانید بهترین نور برای مطالعه است. پس بهتر است نور خانه یا محیط بیرون را کمتر کنید. با این کار هم پشه‌ها را دور می‌کنید و هم مصرف برق خود را پایین می‌آورید.

 

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه