کد خبر : 97277تاریخ ثبت : 1397/8/12 16:58:12
یادداشت/ رضا رضایی؛

مروری بر زمینه های تسخیر انقلابی سفارت آمریکا توسط دانشجویان

کوچکترین تغییرات سیاسی یا اقتصادی یا حتی اجتماعی باید اول به تایید سفارت آمریکا ، بعد به تایید مشاور امنیت ملی آمریکا و در آخر به تایید رئیس جمهور وقت آمریکا می رسید ، بعدا اجرایی می شد.

به گزارش "دانشجونیوز" ، روز 13 آبان سال 58 مبارزات ضد آمریکایی رنگ تازه ای به خود گرفت . این نفرت و انگیزه مبارزاتی علیه آمریکا که منجر به تسخیر سفارت شد دلایلی داشت که بررسی می شود:

1.دخالت های بیجا در امور داخلی کشور در زمان شاه

در زمان شاه بیش از ۲۰ تا ۳۰هزار مستشار آمریکایی بر تمامی مسائل کشور احاطه داشته و آنها را کنترل میکردند.

به گفته حسین فردوست رئیس ویژه اطلاعات دفتر شاه:(( کوچکترین تغییرات سیاسی یا اقتصادی یا حتی اجتماعی باید اول به تایید سفارت آمریکا بعد به تایید مشاور امنیت ملی آمریکا و در آخر به تایید رئیس جمهور وقت آمریکا میرسید بعدا اجرایی میشد))

2.حمایت همه جانبه از سرکوب وحشیانه مردم توسط عمال دژخیم شاه

طبق گفته افرادی که همراه موج انقلابی مردم از طاغوت جدا شدند ، عمال سرکوبگر شاه بویژه ساواک و گارد ویژه شاهنشاهی همه تحت آموزش افسرانی از سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) و اسرائیل(موساد) دوره های سرکوب شورش و انواع شکنجه ها را یاد میگرفتند تا علیه مردم استفاده کنند.

3.مقابله با موج انقلاب و تلاش برای کودتا در ساعات پایانی عمر رژیم سلطنتی

ژنرال رابرت هایزر معاون فرماندهی ناتو و یکی از ژنرال های چهار ستاره آمریکا ماموریت یافت تا با هماهنگ کردن سران ارتش شاهنشاهی و ترغیب آنها به حمایت از دولت بختیار زمینه یک کودتا و کشتار وسیع مردم جهت حفظ این نظام در حال فروپاشی را انجام دهد که با اختلاف میان سران ارتش و ورود امام به کشور نقشه آنها نقش بر آب شد.

4.نفوذ در افرادی که به جریان انقلابی نزدیک بودند

در اسناد بدست آمده از لانه جاسوسی آمریکا اکثریت افرادی که در دولت موقت حضور داشتند به یک نحوی به سفارت آمریکا متصل بودند تا بتوانند مسیر انقلاب را تحریف کنند و آمریکا بتواند در ایران همچنان باقی بماند که با افشای برخی از آن اسناد دولت موقت به خاطر ترس از افشای نام آن افراد استعفا داد.

5.تلاش برای  به ثمر رساندن کودتاهای بعد از انقلاب

بعد از پیروزی انقلاب همچنان بدنه ارتش پر بود از عمال سرسپرده آمریکا که هنوز امیدی به بازگشت رژیم سلطنتی داشتند. حلقه خارج نشین سلطنت طلب با هماهنگی بختیار آخرین نخست وزیر شاهنشاهی قصد انجام کودتا و بازگرداندن رژیم شاه را داشتند که یک افسر حاضر در کودتا به صورت اتفاقی ماجرا را لو میدهد و نقشه آنها اجرا نشده با شکست روبه شد و نفودی هایی که مانند موریانه در بدنه پاک ارتش رخنه کرده بودند شناسایی شدند.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه