کد خبر : 97375تاریخ ثبت : 1397/8/26 11:59:21
در مجمع عمومی سازمان ملل؛

تصویب ۹ قطعنامه در سازمان ملل علیه رژیم صهیونیستی

کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست عصر جمعه خود، ۹ قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی تصویب کرد.

به گزارش "دانشجونیوز" ، در هشت قطعنامه این کمیته، اقدامات رژیم صهیونیستی در نقض حقوق بشر مردم فلسطین محکوم شده است.
مجمع عمومی سازمان ملل در این قطعنامه‌ها نگرانی شدید خود را از تداوم اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی از جمله توسل شدید به زور توسط نیرو‌های اشغالگر علیه شهروندان فلسطینی و تداوم سیاست‌ها و اقدامات این رژیم در نقض حقوق بشر شهروندان فلسطینی و سایر اعراب ساکن سرزمین‌های اشغالی ابراز کرده است.
بر اساس مفاد یکی از این قطعنامه ها، مجمع عمومی مراتب نگرانی عمیق خود را از ادامه شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی قدس شرقی اعلام کرد و اقدامات خشونت بار نیرو‌های صهیونیستی علیه غیرنظامیان، اقدامات تحریک کننده شهرک نشینان علیه شهروندان فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی را محکوم کرده است.
مجمع در قطعنامه دیگر از رژیم صهیونیستی می‌خواهد سریعا به اقدامات ناقض حقوق بشر مردم فلسطین از جمله کشتار و مجروح کردن غیرنظامیان و بازداشت‌های خودسرانه و زندانی کردن فلسطینیان پایان دهد.
در دیگر قطعنامه‌های مصوب، مجمع عمومی مراتب نگرانی خود را از درد و رنج فلسطینیان که متعاقب اقدامات رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۶۷ از خانه و کاشانه خود آواره شده اند، اعلام کرده و خواستار بازگشت این آوارگان به وطن خود شده است.
همچنین از دبیرکل سازمان ملل خواسته شده است که اقدامات لازم برای حافظت از املاک، دارایی‌ها و حق مالکیت اعراب در سرزمین‌های اشغالی را با مشورت کمیته 'مصالحه سازمان ملل متحد برای فلسطین' انجام دهد.
در قطعنامه مربوط به جولان سوریه هم مجمع عمومی از رژیم صهیونیستی خواسته است به قطعنامه‌های مربوط به جولان به خصوص قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت (سال ۱۹۸۱) عمل کرده و به اشغال این منطقه پایان دهد.
همچنین تاکید شده است که رژیم صهیونیستی بایستی از اعطای حق شهروندی اسرائیل برای ساکنان جولان سوریه خودداری کند.
این قطعنامه‌ها با اشاره به وضعیت اسفناک اجتماعی و اقتصادی آواراگان فلسطینی و نیز وضعیت شدیدا بحرانی آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد (آنروا)، از تمامی کشورها، آژانس‌های تخصصی و سازمان‌های غیردولتی درخواست کرده است از تلاش‌ها و اقدامات آنروا در کمک رسانی به آوارگان فلسطینی حمایت کنند.
دولت ترامپ در راستای حمایت از رژیم صهیونیستی، کمک‌های خود به این ارگان وابسته به سازمان ملل متحد خودداری کرده است.
کمک به آوارگان فلسطینی، افراد بی خانمان شده در نتیجه درگیری‌های ماه ژوئن ۱۹۶۹ و خشونت‌های پس از آن، عملیات آژانس امداد و کار ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (آنروا)، املاک و درآمد‌های آوارگان فلسطینی بخشی از عناوین این قطعنامه‌ها است.
فعالیت‌های کمیته تحقیق در خصوص اقدامات اسرائیل در نقض حقوق بشر مردم فلسطین و دیگر عرب‌های سرزمین‌های اشغالی، تعمیم کاربرد کنوانسیون ژنو در مورد حمایت از غیرنظامیان در زمان جنگ به فلسطین اشغالی و سایر سرزمین‌های اشغالی عربی دیگر قطعنامه‌های تصویب شده در این کمیته است.
شهرک سازی اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی و منطقه اشغالی جولان سوریه، اقدامات اسرائیل در نقش حقوق بشر مردم فلسطین در سرزمین اشغالی فلسطین از جمله بیت المقدس شرقی و جولان اشغالی سوریه، سه قطعنامه پایانی از ۹ قطعنامه تصویب شده در یک روز علیه رژیم صهیونیستی است.
آرای مربوط به این قطعنامه‌ها نشان می‌دهد که جامعه جهانی از تحرکات صهیونیست‌ها که با حمایت آمریکا انجام می‌شود، مخالف هستند و خواستار پایان دادن به این یکجانبه گرایی‌ها شده اند.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه
بیانیه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی دشتستان؛برجام، آش نخورده و دهن سوخته ای که دولت به کام ملت ریخت
بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر خطاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام؛تصویب CFT اعتماد دوباره به ناقضان برجام است
بیانیه دانشجویان تنگستان به مناسبت روز دانشجو؛عده ای قصد انحراف جنبش دانشجویی به سمت غرب را دارند
آرشیو