کد خبر : 97510تاریخ ثبت : 1397/9/26 16:22:45
در مناظره دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مطرح شد؛

برجام در دولت اوباما نقض شد/ مرحوم رفسنجانی اشرافیت را در جامعه نهادینه کرد

دبیر سیاسی اسبق تشکل توسعه و اعتدال دانشگاه یزد گفت: آقای روحانی در اقتصاد جا پای دولت مرحوم رفسنجانی گذاشته است. مانور تجمل مرحوم رفسنجانی منجر به حقوق های نجومی فعلی مسئولان شده است.

به گزارش "دانشجونیوز" ، ماظره دانشجویی با عنوان "دانشجو و سیاست" به همت بسیج و انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با حضور آقای امیر حسین زرنگار دبیر سیاسی اسبق تشکل توسعه و اعتدال دانشگاه یزد، آقای افشین هزاوه  دبیر سابق مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آقای محمدرضا گلرو مفرد دبیر کل اسبق اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و آقای اسماعیل کوهی مقدم دبیر کل سابق تحکیم وحدت کشور با استقبال دانشجویان برگزار شد. گفتنی است آقایان هزاوه و زرنگار نماینده انجمن اسلامی  و آقایان کوهی مقدم و گلرومفرد نماینده بسیج دانشجویی بودند.

ماهیت دانشجوی 32 و 97 همان است/ در همین دولت روحانی که ما رای دادیم ، دوستان ما حبس های طویل المدت گرفتند

 

هزاوه: در سال 32 جنبش دانشجویی همگام با سایر مجامع و مردم با مطالبه شعارهایی هم چون "استقلال ، آزادای ، حاکمیت قانون و مردم" که هنوز هم مطالبه مردمی است در مقابل حکومت کودتا که وابسته به قدرت خارجی بود، ایستادند و سه شهید دادیم. در دوره احمدی نژاد تریبون جریان ما گرفته شد چون هیچ صدای مخالفی را تحمل نمی کردند.

گلرو مفرد: بررسی اتفاقات سال 32 به جهاتی شبیه دوره فعلی است. دولتی که نگاه برون زا و امیدوارانه به غرب دارد. در سال 32 مصدق نتیجه اعتماد خود به آمریکا را دید و منجر به شهادت سه دانشجویی شد که با مطالعه زندگی و خانواده آنان به این نتیجه می رسیم که همگی مسلمان بودند نه مارکسیسم.

زرنگار: یکی از اهداف دانشجویان سال 32 مبارزه با استکبار و استبداد داخلی بود. از سال 92 تشکل های دانشجویی به بازسازی خود پرداختند. در همین دولت روحانی که ما رای دادیم ، دوستان ما حبس های طویل المدت گرفتند.

کوهی مقدم: دانشجو خواه ناخواه ضد استکباری، استقلال طلب، آزادی خواه، استکبار ستیز، خلاق و نوآور است. تفاوت بین دانشجوی سال 32 و سال 97 در اولویت هایی است که با توجه به شرایط زمانه تغییر می کند ولی ماهیت همان است.

مرحوم رفسنجانی اشرافیت را در جامعه نهادینه کرد/ آقای روحانی در اقتصاد جا پای مرحوم رفسنجانی گذاشته است

 

هزاور: سیاست های اقتصادی بعد از انقلاب تغییر مبنایی می کند و هدف عدالت اجتماعی می شود. بخشی از مشکلات ما به تحریم ها وابسته است نه همه آن ها. مجلس در اقتصاد ایده ای ندارد. در کشور احزاب نداریم که سیاست های اقتصادی بلند مدت را دنبال کند. کاخ ها و برج ها و پاساژ هایی که نماد سرمایه داری است در دوره شهرداری آقای قالیباف به شدت زیاد شد.

کوهی مقدم: معیار انقلاب برای پیشرفت در اقتصاد، برقراری عدالت اجتماعی است که عدالت اقتصادی یکی از بخش های آن است. یکی از مهم ترین کینه هایی که امثال بنده از مرحوم هاشمی رفسنجانی داریم نهادینه کردن اشرافیت در جامعه است. به جای خصوصی سازی، اختصاصی سازی کرد و با مانور اشرافیت، طبقه سرمایه دار جدیدی که بیشتر از مسئولین بودند، را در جامعه به وجود آورد. از بین بردن روحیه انقلابی گری، تزریق روحیه اشرافی گری، اختلاف طبقاتی ، تورم شدید ، واردات بی رویه، مسابقه خرید کالای لوکس، نابودی تولید داخل، وارد شدن کلمه اختلاس در ادبیات انقلاب اسلامی مولود فرهنگ جدید اقتصادی مرحوم هاشمی رفسنجانی بود.

زرنگار: آقای روحانی در اقتصاد هم جا پای دولت مرحوم رفسنجانی گذاشته است. مانور تجمل مرحوم رفسنجانی منجر به حقوق های نجومی فعلی مسئولان شده است. همه الگوهای اقتصادی که دولت های بعد از انقلاب پیاده کردند با شکست مواجه شده، انقلاب اسلامی چه الگوی اقتصادی ای دارد؟

گلرو مفرد: متاسفانه نماینده های مجلس و دولتمردان با ایجاد دوگانه های کاذب ما را از مسئله اصلی منحرف می کنند. مشکل اصلی ما بیکاری و تورم است نه لغو کنسرت و ورود زنان به ورزشگاه و فیلترینگ.

منفع ملی ما در برجام با تفکر خودباختگی مقابل غرب بر باد رفت/ در همان دولت اوباما نقض برجام شد

 

هزاور: نقطه ضعف کل سیاست خارجی ما، غیاب مردم در تصمیم گیری هاست. آقای ظریف هر کاری نمی تواند انجام دهد و تحت فشار شوراهای داخلی است. مسئله اصلی اقتصاد، سیاست خارجی و آزادی های اجتماعی است.

کوهی مقدم: در رویکرد شما مردم جایی ندارند. مردم به همین تفکر در سال 92 رای دادند و رهبری در مورد مذاکره با آمریکا بارها نظرشان را اعلام کردند، اما چون به مردم سالاری دینی قائل هستند مقابل خواست مردم نمی ایستند. نتیجه برجام به رهبری هیچ  ربطی ندارد. مشکل تفکر خودباخته ای است که می گوید اگر آمریکا ما را در جامعه جهانی نپذیرد چه کنیم. منافع ملی با همین دیدگاه در طول مذامرات به باد رفت.

زرنگار: برجام خوب بود و حقمان را می خواستیم بگریم ولی اشتباه آقای روحانی این بود که همه چیز را به برجام ربط داد و از شانس بد، آقای ترامپ رئیس جمهور شد و از برجام خارج شد.

گلرو مفرد: آمریکایی ها در برجام روغن سوخته را نذر امامزاده کردند. در همان دولت اوباما ما را تحریم کردند و نقض برجام شد. اقای ظریف 28 بار سفر اروپایی داشته اند در حالی که صادرات غیر نفتی ایران به چین پنج برابر، به هند دو و نیم برابر و به عراق پنج برابر صادرات به اتحادیه اروپاست ولی ما تا همین چند وقت پیش در هند سفیر نداشتیم.

ما حامی آقای روحانی بودیم و اخلاقا باید پاسخوی عملکردشان باشیم / دوگانه های اصلاح طلب، اصولگرایی مشکل اقتصاد ما را حل نمی کند

 

هزاور: نگاه من به اقتصاد، نگاه لیبرالی است. قانون اساسی باید اصلاح شود و مسئولان هم باید پاسخگو شوند.

کوهی مقدم: همین الآن آقای روحانی به جمله معروف "تحریم ها کاغذ پاره است" رسیده است. مشکل انقلاب اسلامی ما این است که هنوز نتوانسته ایم به آرمان ها برسیم، اصلاح مسیر باید صورت بگیرد نه انقلابی دیگر. کارنامه انقلاب اسلامی در آزادی بیان و ارتباطات مردمی بی نقص نیست اما قابل توجه است.

زرنگار: سه شعار اصلی استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی داشتیم و می خواستیم عدالت اجتماعی را پیاده کنیم. امام به جمهوریت مردم قائل بودند. ما حامی آقای روحانی بودیم و اخلاقا الآن باید پاسخوی عملکردشان باشیم. امروز جمهوری اسلامی دچار یک شکاف عمیق بین مردم، حکومت و حاکمیت شده است و مردم از اختلاف بین مردم و مسئولین به ستوه آمده اند.

گلرو مفرد: قبیله چهل ساله انقلاب آقایان وزرای دولت روحانی هستند. دوگانه های اصلاح طلب، اصولگرایی مشکل اقتصاد ما را حل نمی کند. پیمان های پولی دوگانه را سیاسی می کنند. رهبری از ابتدای انقلاب تنها مسئولی هستند که بیشترین دیدار را با دانشجویان داشته اند و در این رهبری سی ساله خود در 246 دیدار به پای صحبت های دانشجویان نشسته اند.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه