کد خبر : 97565تاریخ ثبت : 1397/10/11 13:59:45
آرش برهانی در گفتگو با دانشجو:

قهرمانی آسیا تنها برازنده تیم ملی ایران است/ خرید‌های خارجی وقت استقلال را تلف کردند!

مهاجم سابق استقلال گفت: خرید‌های بدی که استقلال از خارج داشت باعث شد تا بخش مهمی از فرصت ایجاد هماهنگی برای این تیم از دست برود.

به گزارش "دانشجونیوز" ، در آستانه شروع دور جدید تمرینات استقلال پس از تعطیلی دو هفته ای که شفر برای این تیم در نظر گرفته هواداران این تیم منتظر بازگشت یک تیم بهتر و منسجم تر از نیم فصل اول به دور برگشت رقابتهای لیگ هستند.
آرش برهانی در گفت و گو با دانشجو، نیم فصل اول لیگ برتر برای تیم استقلال را به دو بخش خوب و بد تقسیم می کرد. مهاجم و آقای گل اسبق لیگ برتر که سالها برای استقلال و تیم ملی توپ زده است درباره وضعیت هر دو این تیم ها صحبت کرد.

اوضاع استقلال در نیم فصل اول را چطور ارزیابی کردید؟
 همانطور که پیش از این گفته شده استقلال امسال نقل و انتقالات تابستانی خوبی را پشت سر نگذاشت. خالی شدن این تیم از بازیکنان تأثیرگذاری که هر یک در پست های شان جزو نفرات اصلی و فیکس استقلال محسوب می شدند سبب شد تا استقلال در ابتدای این لیگ با مشکلات عدیده ای مواجه شود.

اما استقلال بازیکنان جدیدی هم گرفت؟
 گرفت! ولی با احترام به تک تک بازیکنانی که به استقلال آمدند آنها بازیکنانی نبودند که بتوانند در فضای استقلال کار کنند. بازی برای استقلال و یا به طور کلی تیم های بزرگ همراه با شرایطی است که بازیکن باید در خود داشته باشد. برخی بازیکنان هستند که در تیم های کم نام و نشان یا کم طرفدار خیلی می درخشند ولی با حضور در تیم های بزرگ و پرطرفدار به یکباره نمی توانند حتی نیمی از توانایی های قبلی شان را نشان دهند.

چه شد که تیم در نیم فصل دوم بهتر ظاهرا شد؟
 درواقع باید نیم فصل اول لیگ برتر برای استقلال را به دو نیم فصل بد و نسبتا خوب تقسیم کرد. این تیم در نیمه ابتدایی راه خوب کار نکرد. هماهنگی لازم بین نفراتش وجود نداشت و در نهایت امتیازات خیلی زیادی را به راحتی از دست داد. استقلال همچون فصل قبل و با اتکا به نیروهای خوب در خط دفاعی توانست کم گل بخورد و در این فاز بد عمل نکرد ولی در فاز هجومی بارها تا آستانه دروازه حریف پیش رفت اما در زدن ضربه آخر ناکام ماند. برای همین هم آمار بیشتر گلهای زده استقلال مربوط به بازیکنان خط دفاع و هافبکش بود.

 نیمه دوم نسبتا خوب چطور برای استنقلال رقم خورد؟
 خریدهای بدی که استقلال از خارج داشت باعث شد تا بخش مهمی از فرصت ایجاد هماهنگی برای این تیم از دست برود. شفر برای اینکه بتواند از نویمایر و گرو در ترکیب استفاده کند آنها را در اکثر دیدارهای ابتدایی در جمع 11 نفر به میدان فرستاد ولی نمی دانست با این کار فرصت ها را از دست می دهد. وقتی شفر متوجه این موضوع شد به بازیکنان جوان تیمش اعتماد کرد و این نوع بازی در ادامه باعث شد تا استقلال بتواند به امتیازات دیدارهای آخر نیم فصل دست پیدا کرده و جایگاهش را در جدول بهبود ببخشد.

 طارق چطور است؟
همام طارق بازیکن باکیفیت تری نسبت به دو خرید قبلی استقلال نشان داده و پشت سر مهاجمان و در خط هافبک فعال است. او به خوبی جا عوض می کند و حتی اگر در کار تیمی مفید نباشد باز هم خودش را در حال جنب و جوش نشان می دهد. گرچه همانطور که گفتم او بازیکن خوبی است و از کیفیت لازم برای همراهی استقلال برخوردار است و قطعا او با آشنایی بیشتری که از فضای استقلال بدست آورده می تواند در نیم فصل دوم بیش از قبل به شفر و تیمش کمک کند.

 تبریزی چرا نتوانسته آنطور که در ذوب آهن بازی می کرد برای استقلال مفید واقع شود؟
 مرتضی بازیکن باکیفیتی است. او سالها در ذوب آهن بازی کرده و برای این تیم هم خوب گل زده است. ولی فکر می کنم او نیز دچار همان مشکلی شد که برخی بازیکنان به تیم بزرگتر می آیند و با آن مواجه می شوند. تبریزی از این نظر که بازیکنی گلزن بوده به شدت تحت فشار است. این شرایط در تیم های بزرگ هست که وقتی مردم از یک بازیکن توقع دارند این فشار روی بازیکن به چند برابر افزایش یافته و او را تحت تأثیر قرار می دهد. البته فکر می کنم تبریزی در فرصت تعطیلی لیگ برتر از این حیث وضعیت بهتری پیدا می کند و در دور دوم با آشنایی بیش از پیش با جو استقلال کار راحت تری در پیش خواهد داشت.

 اللهیار صیادمنش هم در استقلال خوب کار کرده است. این مهاجم جوان را چطور ارزیابی کرده اید؟
 قطعا استعدادهایی در او دیده شده که توانسته به تیم استقلال راه پیدا کند. صیادمنش هنوز جوان است و باید از هر فرصتی شفر در اختیارش قرار می دهد بهترین استفاده را ببرد. قطعا تمرین خوب و توجه به دستورات کادر فنی می تواند در پیشرفت فوتبالی اش تأثیر گذار باشد.

 او در مصاحبه ای گفته که سبک بازی آرش برهانی را دوست دارد؟
ممنونم. اتفاقا او هم به خوبی می تواند خودش را در موقعیت گلزنی قرار دهد. نیمی از کار یک مهاجم همین جابجایی و خلق موقعیت برای خود و یار هم دسته ای اش است که در این زمینه توانایی داشته باشد و نیمه دیگرش زدن ضربات آخر است. برایش آرزوی موفقیت دارم.

 در نیم فصل دوم استقلال می تواند به بالای جدول برسد؟
 این تیمی که در دیدارهای اخیر نیم فصل اول دیدیم با خرید یک مهاجم تمام کننده می تواند مدعی قهرمانی باشد. استقلال چیزی برای این امر کم دارد. اگر شفر ر این مدت تعطیلی لیگ تیمش را به خوبی تمرین دهد در نیم فصل دوم استقلال با جبران امتیازات به قهرمانی دست پیدا خواهد کرد.

 بین تیم های صدرجدولی کدام تیم ها را بخت های اصلی قهرمانی می دانید؟
 استقلال، سپاهان و تراکتورسازی. پدیده که در این مدت با مشکلاتی مواجه شده که مشخص است در ادامه باز هم باعث افت کلی نتایجش خواهد شد. سپاهان با در اختیار داشتن آقای قلعه نویی و بازیکنان خوبی که در تیمش هستند با توجه به اینکه امسال در لیگ قهرمانان آسیا هم نیست با تمرکز بیشتری می تواند برای قهرمانی تلاش کند. استقلال هم که با کمی تقویت در خط حمله و دفاع می تواند بخت قهرمانی باشد.

 پرسپولیس را در این جمع مدعیان نمی بینید؟
 نه! فکر می کنم مثلث قهرمانی بین همان سه تیم است.

 بازی های تیم ملی در جام ملتها را چطور پیش بینی می کنید؟
 چیزی جز قهرمانی لایق تیم ملی کشورمان نیست. امیدوارم که پس از سالها کی روش و شاگردانش بتوانند این مهم را برای ملت ایران محقق کنند.

 
اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه