کد خبر : 97603تاریخ ثبت : 1397/10/19 13:32:11
گزارش/

دانشگاه محل جولان جریان ها نیست/ سیاسی کاری در دانشگاه های استان بوشهر

آنچه در برنامه های سیاسی دانشگاه ها مهم است، هدف از برگزاری این چنین برنامه هایی است که باید به قصد روشن گری باشد و قضاوت را به عهده دانشجو بگذارد نه این که بخواهند با فضاسازی و سیاسی کاری، ذهن دانشجو را به سمت خواسته هایشان جهت دهی کنند.

به گزارش "دانشجونیوز" ، نظام آموزش عالی با هر تعریفی که از آن داشته باشیم، بنا به ماهیت مأموریت خود، یک ساختار اداری هم هست و نحوه مواجهه آن با دستگاه سیاسی و دولت می‌تواند سرمنشأ یک سری تحولات در نظام آموزشی کشور باشد. سیاست‌ زدگی از جمله پدیده های مواجهه نادرست دولت و نظام آموزشی است که در غالب موارد به­ صورت دو قطبی بین حوزه سیاست و حوزه بوروکراسی متجلی می­شود.

 

امام خمینی(ره) نیز که جدایی دیانت از سیاست را برنمی تابیدند، تعابیری از سیاست دارند که جامع ترین تعریف ایشان از سیاست مبتنی بر دین می تواند این تعریف باشد: ‏‏«سیاست این است که جامعه را هدایت کند و راه ببرد، تمام مصالح جامعه را در نظر بگیرد و تمام ابعاد انسان و جامعه را در نظر بگیرد، و این ها را هدایت کند به طرف آن چیزی که صلاحشان هست، صلاح ملت هست، صلاح افراد هست و این مختص به انبیاست. دیگران این سیاست را نمی توانند اداره کنند. این مختص به انبیا و اولیاست و به تبع آنها به علمای بیدار اسلام...» (تفسیر سوره حمد، متن، ص: 246)‏

 

پدیده «سیاست زدگی» گاه با دو معنا به کار می رود، یک معنا وقتی به طور افراطی به هر موضوعی با دید سیاسی پرداخته شود یا به هر موضوعی از دریچه مقولات سیاسی نگریسته شود، که در چنین صورتی اصطلاح «سیاست زدگی» بر آن اطلاق می شود.‏ اما معنای دیگری که در میان عده ای به غلط «سیاست زدگی» گفته‏‏ می شود، معادل با «زده شدن از سیاست» و به عبارت دیگر «سیاست گریزی» است.

 

سیاسی بودن دانشجو یعنی حساسیت در برابر مسائل سیاسی داخلی و بین المللی، بدین معنا که یک دانشجوی متعهد تنها در محدوده مسائل فردی و شخصی خود متمرکز نباشد و از رویدادهای جامعه و جهان خود غافل نگردد ونسبت به آن بی تفاوت نباشد و با اصول و مبانی منطقی ومعقول، به تحلیل حوادث و رویدادهای جهانی و داخلی بپردازد. بنابراین یک دانشجوی سیاسی باید در دو حوزه آگاهی لازم را داشته باش، یکی اصول تحلیل سیاسی و دوم، حوزه های معرفت سیاسی.

 

اما متاسفانه سیاسیون و دولت مردان سیاست زده همواره بر این قشر سیاسی جامعه و فضای تاثیر گذار دانشگاه چشم طمع داشته اند و حاضر به از دست دادن این ظرفیت عظیم و خالص و محرک نیستند. در ایام مختلف و به مناسبت های گوناگون، دانشگاه ها محل جولان رهبران و تئوریسین های جریان های سیاسی حاکم بر دولت بوده است.

 

نکته مهم این است که مدیران نظام آموزشی باید به دنبال ایجاد فضای آرام در دانشگاه باشند و زمینه مناسبی برای رشد علمی و بلوغ سیاسی دانشجویان فراهم کنند. ولی امروزه در برخی دانشگاه ها شاهد سیاسی کاری برخی جریان ها هستیم که این سیاست زدگی ها امروز بزرگترین ضربه را به دانشگاه ها وارد آورده است.

 

استان بوشهر هم از این امر مستثنا نبوده و شاهد هستیم برخی روسای دانشگاه های استان مطیع و فرمان بر نمایندگان استانی و شهرستانی دولت و جریان های سیاسی منتسب به آن هستند. در چهار ماه ابتدای سال تحصیلی جدید شاهد حضورسردمداران جریان به اصطلاح اصلاح طلب و حامیان تفکر سیاسی دولت از سوی جریان های سیاسی در دانشگاه های استان بوده ایم. افرادی که گاها دارای سوابق امنیتی و فعالیت علیه نظام و حضور پررنگ در ایام فتنه سال 88 که بنا به فرموده رهبری خط قرمز نظام بوده، هستیم.

 

آنچه در برنامه های سیاسی دانشگاه ها مهم است، هدف از برگزاری این چنین برنامه هایی است که باید به قصد روشن گری باشد و قضاوت را به عهده دانشجو بگذارد نه این که بخواهند با فضاسازی و سیاسی کاری، ذهن دانشجو را به سمت خواسته هایشان جهت دهی کنند.

 

سوال اساسی این جاست که روسای دانشگاه ها به چه دلیلی حاضر به تبدیل محیط علمی و سیاسی دانشگاه به دانشگاه سیاست زده می شوند؟ آیا این سرمایه گذاری طیف های سیاسی، هدفی جز تبدیل دانشجویان این کشور به سربازان و پیاده نظام خود دارد؟ یا در حال خوش خدمتی به جریان ها و افراد سیاسی معلوم الحال هستند؟

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه