کد خبر : 97780تاریخ ثبت : 1397/11/27 12:10:03
روایتی از تلاش‌ دانشجویان کشور برای عدم تصویب FATF؛

تجمع مردم در بیش از ۱۰ استان کشور علیه FATF

با نزدیک شدن به زمان اعلام نظر مجمع تشخیص مصاحت نظام پیرامون FATF تشکل‌های دانشجویی دست به تجمع و تحصن در استان های تهران، یزد، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویر احمد، زنجان، قم و ... زدند.

به گزارش "دانشجونیوز" ، با نزدیک شدن به زمان اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون FATF تشکل های دانشجویی کشور با برگزاری تجمع و تحصن در نقاط مختلف ایران از جمله: تهران، بابل، شیراز، قم، یزد، مشهد، سبزوار، اراک، زنجان، رشت، همدان و کرمانشاه مخالفت خود را با تصویب FATF اعلام کردند.

این اعتراضات را می توان ادامه اعتراضات تشکل های دانشجویی در 4 بهمن ماه دانست که با توجه اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر جمع بندی نظرات این نهاد در جلسه بعدی خود یعنی 27 بهمن ماه، دانشجویان اعتراضات به تصویب FATF مجددا از 23 بهمن ماه آغاز کردند. این اعتراضات با تحصن دانشجویان، طلاب و اقشار مختلف مردم در مسجد امام خمینی بازار بزرگ تهران آغاز گردید و در استان های دیگر کشور نیز به صورت همزمان برگزار گردید.

بیشتر بخوانید// تحصن آخرین سنگر دانشجویان علیه FATF

تحصن در قلب اقتصاد ایران
تحصن در مسجد امام خمینی تهران نیز از روز چهارشنبه 24 بهمن ماه با حضور اقشار مختلف مردم از جمله دانشجویان طلاب و بازاریان برگزار شده است. طی چند روز گذشته افرادی چون سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی،دبیر هیات رئیسه مجلس، محمد دهقان، نمایندهٔ مردم حوزه انتخابی چناران و طرقبه شاندیز، احمد توکلی و آیت الله قائم مقامی از فقها و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ و رئیس آکادمی اسلامی آلمان، با حضور در جمع متحصنین مسجد امام خمینی تهران به بررسی FATF و مشکلات ناشی از آن پرداختند.

حمید محمدپور، عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفت و گو با «خبرنامه دانشجویان ایرن» با اشاره به برگزاری تحصن در قلب اقتصادی ایران در مخالفت با FATF گفت: «با توجه به اینکه مسئولین و دولتمردان ما در حال حاضر با بهانه حل مشکلات اقتصادی اصرار بر تصویب این لوایح ما بر آن شدیم که در قلب اصلی اقتصادی تهران به بیان درد و گلایه های مردم بپردازیم و تبیین کنیم که این اقدامات دولت به مانند تصویب برجام آورده ای نخواهد داشت.»

اگر نمی توانید کشور را اداره کنید، استعفا بدهید
احمد توکلی نیز که ابتدا از موافقان لوایح FATF محسوب میشد و پس از اعلام سازوکار مالی INTEX به مخالفت با آن پرداخت با حضور در  اقشار مختلف مردم در مسجد امام خمینی تهران گفت:«استقلال مقوله بسیار مهمی است.این قرارداد با استقلال و قانون اساسی سازگار نیست.»

او ادامه داد: «برای بسیاری از مردم جا انداخته اند که اگر با کدخدا مذاکره کنیم،همه مشکلات حل میشود.»

توکلی گفت: «شما مسئولان،اگر کشور را نمی توانید اداره کنید،سریعا استعفا بدهید و بروید.»

آمده اند تا جام زهر را تکرار کنند
آیت الله قائم مقامی نیز که به جمع دانشجویان، طلاب، کسبه بازار و مردم متحصن مسجد امام خمینی رفته بود گفت: «تنها ضامن جمهوری واقعی ولایت است.اگر ولایت نباشد،جمهوری از بین میرود.»

او گفت: «آمده اند که قضیه جام زهر را، با وضعیت کنونی خصوصا با این وضعیت اقتصادی تکرار بکنند. مثل برجام و ادامه آن که همان لوایح استعماری می باشد.»

او با بیان اینکه باید صدای موافق ومخالف شنیده شود گفت: «باید حالت صدای مخالف و مطالبه گری و نقد و را داشته باشیم. ولی در کنار آن حرف افراد موافق این موضوع را هم بشنویم و اینگونه افراد را هم بیاوریم و با آن ها صحبت بکنیم.»

آیت الله مقامی ادامه داد: «اگر ایران FATf را هم قبول بکند،از لیست سیاه بانکی بیرون نمی آید.این را صراحتا مقامات آمریکایی گفته اند.»

تجمع های دیگری در شهر های مختلف کشور از قبیل شیراز، زنجان، سبزوار و ... نیز درحال برگزاری است.

برگزاری تجمع با حضور اقشار مختلف مردم در شهرستان زنجان

برگزاری تحصن با حضور دانشجویان، طلاب و اقشار مختلف مردم در مسجد ملا اسماعیل یزد

لازم به ذکر است که در کنار چنین تجمع هایی نیز طومارهایی به دست مردم در مخالفت با FATF خطاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال امضا شدن است.


امضا طومار در مخالفت با FATF توسطط دانشجویان دانشگاه شیراز

ادامه دارد...

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه