کد خبر : 97973تاریخ ثبت : 1398/1/25 08:49:10
آشفتگی در اردوگاه اصلاح طلبان؛

اعتراف زیبا کلام به کاهش محبوبیت اصلاح طلبان

عملکرد ضعیف اصلاح طلبان در مسئولیت های مختلف باعث شده تا صادق زیبا کلام که از تئوریسین های این جریان می باشد به بحران عمیق در اصلاح طلبان اشاره کند و در نامه ای به رئیس دولت اصلاحات از کاهش محبوبیت اصلاح طلبان بنویسد.

به گزارش "دانشجونیوز" ، صادق زیبا کلام از چهره های سیاسی و فعال جریان لیبرال اصلاح طلب نامه ای سرگشاده به رئیس دولت اصلاحات نوشته و انتقادات تندی را مطرح کرده است.
به گزارش افکارنیوز، صادق زیباکلام از تئورسین‌های جریان اصلاحات طی نامه‌ای سرگشاده به رئیس دولت اصلاحات، تاکید کرده که در کاهش قابل توجه محبوبیت اصلاح طلبان شکی نیست و اصلاح طلبان بی هویت هستند!

متن این نامه به شرح ذیل است:
با سلام و تحیات، اظهارنظر اخیرتان در دیدار با شماری از اعضای فراکسیون امید مبنی بر اینکه «مردم دیگر به توصیه ما مبنی بر شرکت در انتخابات توجهی نخواهند کرد»، مبین بحران عمیقی است که جریان اصلاحات مدت‌ها گرفتار آن شده و رهبری اصلاحات نیز هیچ گامی برای مواجهه با آن برنداشته ‌است. در اینکه اصلاح‌طلبان بخش قابل ‌توجهی از محبوبیتشان را از دست داده‌اند، تردیدی نیست. بسیاری از اقشار تحصیل‌کرده و جوان‌تر، مدت‌هاست این باور که انتخابات می‌تواند تغییری به ‌وجود آورد را از دست داده‌اند. مع‌ذالک بسیاری از آنها در دو انتخابات ۹۴ و ۹۶ به اصرار و ترغیب اصلاح‌طلبان شرکت کردند؛ اما عملکرد فراکسیون امید و از آن بدتر عملکرد آقای روحانی سبب شده که آنها دیگر در انتخابات شرکت نکنند.‌ریختن همه تقصیرها بر گردن مجلس و آقای روحانی، ندیدن ابعاد گسترده‌تر بحران اصلاح‌طلبان است. علی‌رغم آنکه بیش از دو دهه از شکل‌گیری اصلاحات می‌گذرد؛ اما بسیاری از رأی‌دهندگان نمی‌دانند خواسته‌های این جریان کدام هستند و اساسا چه تفاوتی میان آنان با اصولگرایان وجود دارد. آیا مسئولیت ظهور شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» بیش از همه بر عهده خود ما نیست؟‌واقعیت تلخ آن است که اصلاح‌طلبی خلاصه شده در مشتی شعارهای زیبا و کلی؛ شعارهایی که مشابه آنها را اصولگرایانی هم تکرار می‌کنند. بعد از گذشت 20 ‌سال ما هنوز نتوانسته‌ایم یک هویت مشخص ترقی‌خواهانه برای خودمان خلق نماییم. خواسته‌های مشخص اصلاح‌طلبان که آنها را در جایگاه یک جریان دموکراتیک و ترقی‌خواه قرار می‌دهد، کدام هستند؟ بی‌هویتی جریان اصلاحات را نه می‌توانیم بر گردن اصولگرایان بیفکنیم، نه روحانی، نه شورای نگهبان و نه نظارت استصوابی. ما هنوز نتوانسته‌ایم یک شعار استراتژیک برای اصلاح‌طلبی که به صورت شناسنامه و هویت آن درآمده باشد، ایجاد نماییم.‌ جناب آقای رئیس، ریشه همه مصیبت‌های کشور، اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، قومیتی، زنان و... در کم‌رنگ‌بودن آزادی خلاصه می‌شود؛ بنابراین آزادی‌خواهی و تلاش در تقویت دموکراسی می‌بایستی در رأس مطالبات اصلاح‌طلبان قرار بگیرد؛ به‌گونه‌ای‌که دموکراسی‌خواهی به‌تدریج بدل به بارزترین هویت جریان اصلاحات شود.
بزرگتریت اعتراف زیبا کلام در این نامه در آنجایی است که می گوید بعد از 20 سال هنوز نتوانسته ایم هویت مشخص ترقی‌خواهانه برای خودمان خلق نماییم. این اعتراف به بی هویتی اصاح طلبان سالهاست مشخص و مشهود است تا جایی که این جریان سیاسی هیچگاه خط و خطوط و تعریف صحیحی از اصلاح طلبی ارائه نکرد .
مطمئنا عملکرد ضعیف اصلاح طلبان در مسند های اجرایی بر کسی پوشیده نیست و مردم به خوبی این جریان را می شناسند که تنها در بزنگاهها با موج سواری به دنبال رسیدن به منافع حزبی و گروهی خود هستند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه
به مناسبت هفته‌ی ملی شدن صنعت هسته‌ای؛۱۲ گام مهم میدانی دانشجویان برای حفظ دستاوردهای هسته‌ای
آشفتگی در اردوگاه اصلاح طلبان؛اعتراف زیبا کلام به کاهش محبوبیت اصلاح طلبان
گزارشی از بحران سیل در خوزستان/خبر در حال بروز رسانیزیاد شدن حشرات در اطراف اردوگاه‌های سیل‌زدگان
آرشیو