۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » تلخند » خبر وسط » دل نوشته دانشجویی
  • شناسه : 269967
  • ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
مراسم سالروز مقاومت تنگستانی ها در برابر تجاوز انگلیس در بوشهر برگزار شد+ تصاویر
مراسم سالروز مقاومت تنگستانی ها در برابر تجاوز انگلیس در بوشهر برگزار شد+ تصاویر

مراسم سالروز مقاومت تنگستانی ها در برابر تجاوز انگلیس در بوشهر برگزار شد+ تصاویر

سالروز مقاومت دلیران تنگستانی در مقابل تجاوز استعمار انگلیس طی مراسمی در ساحل ریشهر برگزار شد.

به گزارش "دانشجونیوز" ، به مناسبت سالروز تجاوز انگلیس به بوشهر و مقاومت دلیرانه تنگستانی ها، عصر روز جمعه ۱۷ آذرماه مراسم یادبودی به همت موسسه هنری چاخته در محل درگیری واقع در بوستان ساحلی ریشهر برگزار گردید.

این مراسم با حضور استاد «مهدی فتوت» نویسنده کتاب «رویارویی باقرخان تنگستانی با لشکرکشی‌های انگلیس به بوشهر» و «دکتر احمد کرمی نژاد»، محقق تاریخ و فرهنگ بوشهر، «حجت الاسلام عبدالحسن ذاکری تنگستانی» از منسوبین باقرخان تنگستانی، و عموم مردم برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم دکترکرمی نژاد به بیان تاریخچه و علل تجاوزات استعمار انگلیس به بوشهر پرداخت.

وی در توضیح دومین حمله انگلیسی‌ها به بوشهر و نبرد ریشهر گفت:۱۶۱ سال پیش در ۱۸ آذر ۱۲۳۵ شمسی انگلیس برای دومین بار در تاریخ به بوشهر حمله کرد.

کرمی نژاد با برشمردن تجهیزات و استعداد نیروی دریایی انگلیس گفت: در این حمله که با ۵۵ ناو جنگی و بیش از ۸۰۰۰ نیروی نظامی هندی و انگلیسی صورت گرفت، سرهنگ باقرخان تنگستانی به همراه فرزند رشیدش احمدخان تنگستانی تنها با ۴۰۰ تفنگچی از دالکی و اهرم و چاهکوتاه به بوشهر آمده و در ساحل ریشهر با لشکر مجهز انگلیسی‌ها درگیر شدند.

وی با اشاره به خیانت حاکم بوشهر در جریان حمله انگلیسی ها افزود: حسنعلی‌خان قوام شب قبل از تجاوز انگلیسی‌ها، از  باقرخان که درحال سنگربندی در قلعه ریشهر بود درخواست کرد تا خود را با نیروهایش به قلعه خلعت پوشان در ورودی شهر بوشهر و ۱۵ کیلومتری قلعه ریشهر برسانند تا در آنجا با ۲۰۰۰ نیروی نظامی مستقر در شهر به مقابله با انگلیسی ها بپردازند. اما هنگامی که باقرخان و نیروهایش به دروازه شهر می‌رسند از ورود آنها ممانعت میکنند و ۳ قبضه توپ آنها را نیز ضبط میکنند و اینگونه قوای دفاعی آنها را تحلیل می‌برند.

دکتر کرمی نژاد سپس به شرح دلاوری های تنگستانی ها در ساحل ریشهر پرداخت و گفت: در این نبرد نابرابر تنگستانی ها توانستند با ترفندهای نظامی باقرخان ۷۴۰ نفر از نیروهای متجاوز انگلیسی از جمله ۲۰ افسر عالی رتبه و ۴ فرمانده انگلیسی را به هلاکت برسانند. سرانجام با اتمام مهمات و شهادت احمدخان تنگستانی و ۷۲ تن از تنگستانی‌ها، باقرخان دستور عقب نشینی نیروها را صادر کرد تا در خوشاب مجدداً برای مقابله با متجاوزین سنگربندی کنند.

وی در پایان سخنان خود به عاقبت کار سازش کاران و کسانی که حاضر به مقاومت نشدند اشاره کرد و گفت: پس از سقوط قلعه ریشهر، انگلیسی ها که دیگر نیروی مقاومتی در برابر خود نمی دیدند در طول نوار ساحلی بوشهر حرکت کرده و بوشهر را به توپ بستند. ۲۰۰۰ نیروی نظامی حاضر در شهر را برهنه کرده و در شهر گرداند و حسنعلی خان قوام و همراهانش را نیز به زندانی در هند تبعید کردند.
سخنران بعدی مراسم استاد مهدی فتوت، پژوهشگر تاریخ بوشهر و نویسنده کتاب «رویارویی باقرخان تنگستانی با لشکرکشی‌های انگلیس به بوشهر» بود.

ایشان در سخنان خود ضمن گلایه از عدم توجه مورخین و نویسندگان و نخبگان به تاریخ پرافتخار مقاومت جنوب، به اولین انتفاضه مردمی بوشهر به رهبری شیخ حسن آل عصفور در ۱۸۰ سال پیش در برابر انگلیس اشاره کردند و از مسئولین تقاضا کردند بنای یادبود اولین انتفاضه مردمی بوشهر در برابر انگلیس، در محل درگیری با قوای مهاجم ساخته شود.

استاد فتوت در پاسخ به این سوال که مقاومت با نیرو و امکانات کم در برابر قوای مجهز انگلیس چه دستاوردی جز کشته شدن و شکست خوردن داشته است گفت: در زمانی که تفنگچی های تنگستانی و مردم بوشهر در برابر انگلیس می ایستند و مقاومت می کنند در همان زمان سرزمین های بزرگ هند و چین و کشورهای آمریکای لاتین و … با چند برابر جمعیت و وسعت سرزمین، مستعمره انگلستان شدند ولی این مقاومت و پایداری جانانه با امکانات و نفرات کم باعث شد انگلیسی‌ها بفهمند که قسمتی از ایران را شاید بتوان برای مدت کوتاهی اشغال کرد اما هیچگاه نمی‌توان مستعمره کرد.

وی در پایان سخنان خود گفت: فلسفه حفظ استقلال ایران در طول تاریخ در برابر تهاجمات بیگانگان را جز در مقاومت و پایداری مردمی نمی‌توان یافت.

در ادامه برنامه سید عبدالرسول حسینی با نوای گرم خود به شروه خوانی پرداخت و پخش کمیک موشن ۷۴۰ تهیه شده در تیم تولید چاخته نیز پایان بخش این مراسم بود

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*