۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » ایران و جهان » خبر وسط » دل نوشته دانشجویی » یادداشت
  • شناسه : 270910
  • ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۷
ماجرای FATF به زبان ساده + اینفوگرافی
ماجرای FATF به زبان ساده + اینفوگرافی

ماجرای FATF به زبان ساده + اینفوگرافی

قرار است کنوانسیون CFT صبح یکشنبه 15 مهرماه 97 در مجلس بررسی شود و جلسه کارشناسی این کنوانسیون عصر همان روز! با حضور کارشناسان و صاحب نظران برگزار شود.

به گزارش "دانشجونیوز" ،

دریافت فایل                     عکاس: روح الله شاه نظری

FATF چیست؟

نیروی ویژه اقدام مالی درزمینه ی پول‌شویی) (FTAF) که با نام (GAFI) نیز شناخته می‌شود، یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ به ابتکار سران  G7 برای توسعه سیاست مبارزه با پول‌شویی به راه افتاد.

در سال ۲۰۰۱ و بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر، هدف دیگری برای این گروه ترسیم شد که آن جلوگیری از تأمین مالی تروریسم  (CFT) بود. این گروه بر پیشرفت کشورها در به کار بستن توصیه‌های این سازمان در امور مالی‌شان نظارت می‌کند. ۳۵ کشور عضو    FATF هستند. همچنین اسرائیل و  عربستان به عنوان کشور‌های ناظر   اف ای تی اف هستند. 

 کارمندان و اعضای این گروه که کار نظارت را انجام می‌دهند در مقر سازمان‌ همکاری و توسعه اقتصادی(OECD) در پاریس اقامت دارند و دفتر این سازمان در این شهر اروپایی است.

 

CFT چیست؟
کنوانسیون بین‌المللی مقابله‌با تأمین‌مالی تروریسم (Combating the Financing of Terrorism) یا   CFTاست. . تصویب این لایحه ازجمله شرایط اولیه برای گام برداشتن گروه FATF  در جهت حذف  ایران از لیست سیاه FATF یا گروه ویژه اقدام مالی علیه پول‌شویی است.

مشکل کجاست؟

مشکل اصلی، اختلاف فاحش در تعریف تروریسم از نگاه FATF و ایران است. از نگاه  اف ای تی اف وزارت دفاع، صدا وسیما، اطلاعات، سپاه، حزب الله لبنان، سپاه قدس، حماس، جهاد اسلامی، انصارالله و همه نیروهای مقاومت که برای حفظ و حراست از سرزمین های اجدادی خود با قدرتهای استکباری و نظام های دست نشانده آنها درگیر هستند،  و همچنین چندین چهره تراز اول کشور مثل حاج قاسم سلیمانی تروریست نامیده می شوند.

معنی شفافیت در FATF این است که اگر مبادلات مالی در بین گروه‌های مقاومت و منطقه هست آنرا باید کامل در اختیار امریکا و ۳۵ کشور عضو FATF و همچنین اسرائیل و  عربستان به عنوان کشور‌های ناظر قرار بدهیم.

قرار است  کنوانسیون CFT  صبح یکشنبه ۱۵ مهرماه ۹۷ در مجلس بررسی شود و جلسه کارشناسی این کنوانسیون عصر همان روز!!! با حضور کارشناسان و صاحب نظران برگزار شود.

شواهد نشان میدهد که  اف ای تی اف  معاهده‌ای است  بدتر از برجام، که عربستان و اسرائیل را ناظر بر کار‌های ایران می‌کند.همان آفتاب برجامی که اکنون دولتمردان و اصلاح‌طلبان از صحبت کردن از آن کراهت دارند.

 هرچند قبل از توافق برجام، روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاح طلب با به‌راه انداختن موج رسانه‌ای مانع رسیدن اشکالات برجام به گوش مردم شدند و این بار نیز برای FATF  با اتهام و هوچیگری میخواهند مانع روشنگری شوند.

اما در این آشفته بازار پسابرجامی، مردم FATF  را فراموش نمیکنند هرچند عده ای راحت طلب برای گمراهی مردم FATF را  با اسم های دیگر  (GAFI و   CFT) مطرح کنند! چرا که مردم اجازه نمی دهند با  مسئله امنیت کشور مثل صنعت هسته ای به بهانه برداشتن تحریم و چرخیدن چرخ زندگی بازی کنند.

سعادت صالحی نیا

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*