۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » گزارش
  • شناسه : 273158
  • ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
بانوان بردخونی در آرزوی فضای ورزشی/ امکاناتی که وجود ندارد
بانوان بردخونی در آرزوی فضای ورزشی/ امکاناتی که وجود ندارد

بانوان بردخونی در آرزوی فضای ورزشی/ امکاناتی که وجود ندارد

در چند سال اخیر فعالیت تیم‌های ورزشی در بردخون گسترش بیشتری داشته و رشته‌های مختلفی به فعالیت مشغول هستند و شاهد مسابقات و تمرینات هستیم اما این فعالیت‌ها در مردان است و بانوان از این فرصت‌ها بی‌بهره هستند.

به گزارش "دانشجونیوز" ، به نقل از خبرگزاری فارس ، ورزش و حرکات منظم بدنی علاوه بر سلامت جسم بر سلامت روحی و روانی و اجتماعی فرد، آثار زیادی دارد و در سازگاری فرد در جامعه و شخصیت او مؤثر است. ورزش در درمان بیماری‌هایی نظیر افسردگی و نیز بر حافظه تآثیر می‌گذارد. ورزش برای جوانان تکیه‌گاهی امن به حساب می‌آید تا در پناه آن به نهایت رشد و کمال مطلوب انسانی برسند.

ورزش برای تمام افراد جامعه ضرورت دارد و ورزش نکردن موجب افزایش بیماری‌ها، تنش‌های عصبی، اجتماعی و اختلالات ارتباطی بین افراد می‌شود و هزینه‌های هنگفتی بر کشور تحمیل می‌کند که با پیشگیری و توسعه فعالیت‌های ورزشی می‌توان ضمن کاهش هزینه‌ها، سلامت افراد جامعه را تضمین می‌کند.

زنان به عنوان نیمی از جامعه و مدیر خانه و مسؤول نظم و تربیت کودکان خود، برای حفظ نشاط، شادابی و سلامتی، به حرکات ورزشی نیاز ضروری دارند و نداشتن تحرک کافی و عدم‌فعالیت مناسب بدنی، دستگاه‌های بدن را دچار اشکال می‌کند و این اشکال با احساس ضعف و تبدیل آن به بیماری‌های مختلف همراه است.

لزوم اهمیت دادن به ورزش بانوان

ورزش بانوان به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند مهم‌تر از مردان است زیرا زنان به دلیل مادری در جامعه سهم بزرگی دارند و با ورزش برای انجام وظایف مادری آماده می‌شوند و نسلی سالم و فعال را می‌سازند که آینده کشور را به دست می‌گیرند و اگر جامعه از زنان غافل شود زیان‌های جبران‌ناپذیری را شاهد خواهیم بود.

در چند سال اخیر فعالیت تیم‌های ورزشی در بردخون گسترش بیشتری داشته و رشته‌های مختلفی به فعالیت مشغول هستند و شاهد مسابقات و تمرینات هستیم اما این فعالیت‌ها در مردان است و بانوان از این فرصت‌ها بی‌بهره هستند.

زنان به دلیل نداشتن فضای لازم قادر نیستند به فعالیت‌های ورزشی بپردازند و حضور در مراکز خصوصی و غیردولتی نیز مشکلات و موانعی دارد که همه آنان در این فضاها حضور پیدا نمی‌کنند و همین باعث رکود در ورزش بانوان شده است.

تعدادی از زنان نارضایتی خود را در این زمینه ابراز داشته‌اند و خواستار توجه مسؤولان و متولیان امر به جایگاه ورزش بانوان در بردخون شده‌اند و ورزش را موجب نشاط و شادی و تضمین سلامتی در بین زنان برشمرده‌اند.

عدم برگزاری مسابقات ورزشی ویژه بانوان

افسانه شیبانی مربی و کارشناس ورزشی گفت: نداشتن سالن ورزشی ویژه بانوان و عدم برگزاری مسابقات و برنامه‌های ورزشی در رشته‌هایی مانند والیبال و فوتسال باعث افسردگی و نگرانی بانوان در شهر و روستاهای بردخون شده است.

کارمند بخشداری بردخون می‌گوید: با توجه به فصل گرم سال و علاقمندان رشته شنا در منطقه، هیچ استخر سرپوشیده‌ای در بخش وجود ندارد و در حاشیه ساحل دریا نیز فضا و مکانی برای شنای بانوان پیش‌بینی نشده است.

رضیه ناصری‌پوران  افزود: برای برادران جام‌ها و مسابقات ورزشی تحت عناوین مختلف برگزار می‌شود اما بانوان در این زمینه سهمی ندارند و هیچ مسابقه‌ای برگزار نمی‌شود.

مدیر یکی از دبیرستان‌های شهر بردخون نیز با بیان اینکه فضای مناسبی برای پیاده‌روی بانوان وجود ندارد، اظهار داشت: بانوان مجبورند در حاشیه خیابان و بلوار پیاده‌روی کنند اما متاسفانه برخی مواقع مزاحمت‌هایی از سوی راکبین موتورسوار پیش می‌آید و حتی خطر تصادف نیز وجود دارد.

ندا ولی افزود: اگر دوره‌های آموزشی در زمینه ورزش و داوری برای بانوان برگزار شود آنان دوست دارند در این دوره‌ها مشارکت داشته باشند و توان و استعداد خود را نشان دهند.

عصمت علی‌نژادیان معاون متوسطه اول نیز گفت: وسایل و تجهیزات ورزشی توسط شهرداری در پارک قرار داده شده اما تجمع و حضور افراد در پارک موجب شده که بانوان نتوانند از این وسایل استفاده کنند.

احداث پارک ویژه بانوان ضروری است

یکی دیگر از بانوان  فعال اجتماعی و علاقمند به ورزش می‌گوید: در زمینه ورزش همگانی برای حضور خانم‌ها در جامعه محدودیت‌هایی وجود دارد که نیاز است در این زمینه فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد.

مریم بردستانی افزود: با توجه به کمبود فضا برای ورزش و نداشتن امکانات برای بانوان پیشنهاد می‌شود که پارکی ویژه بانوان در منطقه ایجاد شود و حداقل سالنی برای فعالیت‌های ورزشی زنان احداث شود.

به هر حال بانوان بردخونی دوست دارند به ورزش بپردازند، هرچند در شهر بردخون حداقل فضای غیردولتی برای ورزش آنان فعالیت می‌کند اما روستاهای بخش بردخون از داشتن حداقل فضا بویژه برای بانوان بی‌بهره هستند که امیدواریم متولیان و دلسوزان این نیاز واقعی مردم بردخون را ببینند و برای عملی شدن آن تلاش کنند.

گزارش: نامجو زحمتکش

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*