۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » خبر فوری » خبر وسط
  • شناسه : 287743
  • ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۳۴
مقاومت برگ برنده جمهوری اسلامی است/ برخی به دنبال مذاکره مجدد با آمریکا هستند
مقاومت برگ برنده جمهوری اسلامی است/ برخی به دنبال مذاکره مجدد با آمریکا هستند
کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با دانشجونیوز:

مقاومت برگ برنده جمهوری اسلامی است/ برخی به دنبال مذاکره مجدد با آمریکا هستند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: نتیجه مقاومت در برابر تکفیریان در عراق و سوریه شد پیروزی جبهه مقاومت که برگ برنده جمهوری اسلامی در برابر زیاده خواهی های حامیان جریانات تکفیری و استکباری شده است و نتیجه مذاکرات شد از دست دادن داشته هایمان و بدست نیاوردن آنچه به دنبال آن بودیم.

به گزارش “دانشجونیوز” ؛ راهبرد سیاست مقاومت در برابر جنگ روانی جدید آمریکا و ترامپ با هدف تحمیل مذاکر مجدد، دارای ابعاد منطقی و تجربی از رفتارهای ایالات متحده در عهدنامه های مشابه و سیاست های جبهه استکباری در قبال مقاومت های مردمی در تاریخ معاصر کشور است. در این خصوص با محمد میرزایی کارشناس ارشد تاریخ تشیع و مسائل سیاسی به گفت و گو پرداختیم.

محمد میرزایی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دانشجونیوز با شرح تاریخی نهضت های مقاومت مردمی گفت: مبحث مقاومت به قدمت تاریخ است. مقاومت انبیا در مقابل جبهه زر و زور، مقاومت پیامبر اسلام در مقابل کفار و منافقان و غربت و مظلومیت ایشان در مکه تا هجرت به مدینه و جنگ های ایشان تا بعد از جنگ احزاب بود که مقاومت ایشان جواب داد و پیروزی های جبهه اسلام نمایان شد.

محمد میرزایی در خصوص مقاومت در عصر معاصر اظهار داشت: جریان مشروطه، هرچند بعد از به نتیجه رسیدن به انحراف رفت، نهضت ملی شدن صنعت نفت، مقاومت مردم ایران در مقابل نظام شاهنشاهی و پیروزی مردم بر نظام پهلوی از جمله نهضت های مقاومتی مردم ایران است که بعد از انقلاب، این مقاومت ها خود را بیشتر نشان می دهد و چون جزو لاینفک آموزه های اسلام است در حوزه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و سایر ارکان حکومت اسلامی لازم الاجرا و پیش برنده سیاست های حکومت اسلامی است.

کارشناس ارشد تاریخ تشیع در ادامه افزود: از اوایل دهه ۹۰ ، دو خطر عمده کشور را تهدید می کرد که یکی تحریم ها و دیگری ورود جریانات تکفیری به منطقه بود و در مقابل این دو تهدید، دو راهبرد در پیش گرفته شد، یکی مذاکره که در مقابل تحریم بود و دیگری مقاومت در برابر تکفیری ها. نتیجه مقاومت شد شکست تکفیریان در عراق و سوریه و پیروزی جبهه مقاومت که برگ برنده جمهوری اسلامی در برابر زیاده خواهی های حامیان جریانات تکفیری و استکباری شده است و نتیجه مذاکرات شد از دست دادن داشته هایمان و بدست نیاوردن آنچه به دنبال آن بودیم.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: کسانی که به دنبال طرح خاورمیانه جدید و معامله قرن بودند الآن در برابر اراده مقاومت کوتاه آمده اند و حاکمیت دولت های سوریه و عراق را به رسمیت می شناسند اما مذاکره، دستاوردی جز عقب نشینی ما از حقوق مسلم خود نداشته است و روز به روز طرف های مذاکره در حال نقض برجام و طولانی کردن مذاکرات بی هدف هستند.

میرزایی در مورد اهداف مقاومت تصریح کرد: هدف مقاومت، بازدارندگی در حوزه های سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی است که تا الآن، مقاومت در حوزه نظامی نتایج خود را نشان داده است و در اقتصاد هم که راهکار، اقتصاد مقاومتی بر اساس مقاومت است و نه ریاضت، هدف رسیدن به مرحله بازدارندگی است.

وی اشاره داشت: در مذاکرات هسته ای تا قبل از شروع آن، هرچند تحریم می شدیم اما دستاوردهای هسته ای را داشتیم، اما بعد از مذاکره هم تحریم ها شدیدتر شده است و هم دستاوردها را از دست داده ایم.

محمد میرزایی در خصوص تمرکز سیاست گذاری های دولت بر مذاکرات گفت: بزرگترین نتیجه تمرکز بر مذاکرات، قبح زدایی از مذکره مستقیم با آمریکا بود. آقایان به مردم گفتند اگر یک بار با آمریکا مذاکره شود به نتیجه خواهیم رسید و همه اقدامات دولت در اقتصاد و سایر حوزه ها معطوف به برجام شد.

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: در چرخش قهرمانانه نباید امتیازی به دشمن داد اما امتیازات داده شد و در واقع همه اقدامات ما نقد بود در حالی که به اقدامات و امتیازات نسیه دشمن دل خوش کرده بودیم و سرمان کلاه رفت.

میرزایی در مورد هدف از مذاکرات اظهار داشت: نهایت امر در برجا گفتند که ما کاپ اخلاق را بردیم و توانستیم بی اخلاقی و بد عهدی آمریکا را به دنیا نشان دهیم در صورتی که از روز اول، قرار بر نشان دادن بی اخلافی آمریکا نبود رفع تحرم ها و حل مشکلات اقتصادی کشور را دلیل شروع مذاکرات به مردم گفتند.

کارشناس تاریخ در تشریح شعار مقاومت عنوان کرد: مقاومت، واکنش طبیعی هر ملت آزادی خواهی در برابر اعمال زور و فشار است که در برابر تحمیل زورگویی از خود بروز می کند. مقاومت های مردم منطقه از شعار بالاتر رفته است و در صحنه عمل از اول انقلاب تا الآن توانسته اند در برابر دشمن اقتدار خود را نشان دهند و یکی از نتایج آن عدم پیروزی رژیم غاصب بر مقاومت لبنان و غزه از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون است.

وی اشاره کرد: با وجود بدعهدی آمریکا در عمل به تعهداتش، برخی به دنبال مذاکره مجدد با آمریکا هستند و می گویند ترامپ حاضر به عقب نشینی از مواضع ضد ایرانی و ضد برجامی خود است و پای میز مذاکره می آید.

محمد میرزایی با اشاره به لزوم مقاومت در سیاست خارجی دولت ادامه داد: در سیاست خارجی، فرهنگ مقاومت ما برخواسته از آرمان های انقلاب اسلامی است و دولتی ها در این زمینه کوتاهی کرده اند و ضعف داشته اند و خلاء آن را، دیپلماسی نهضت امام و حمایت های رهبری و مردم ما از جزیانات آزادی خواه و مظلوم پر کرده است به صورتی که اوایل انقلاب، دغدغه رژیم غاصب تعطیل شدن سفارت خانه اش در تهران بود و حال از هم مرز شدن انقلاب اسلامی با سرزمین هایش می ترسد.

انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*