۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » خبر فوری » خبر وسط » دانشگاه ها
  • شناسه : 287944
  • ۰۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
  • منبع : سپاس
تفاهم نامه دانشگاه آزاد با ۲۶ مجموعه دولتی در بوشهر همچنان ناکام است
تفاهم نامه دانشگاه آزاد با ۲۶ مجموعه دولتی در بوشهر همچنان ناکام است
سرپرست دانشگاه آزاد بوشهر:

تفاهم نامه دانشگاه آزاد با ۲۶ مجموعه دولتی در بوشهر همچنان ناکام است

سرپرست دانشگاه آزاد بوشهر گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با ۲۶ دستگاه اجرایی استان تفاهم‌نامه همکاری دارد؛ اما آنها هنوز نتوانسته‌اند دانشگاه‌ها را به‌عنوان دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم که کارآفرین هستند و می‌توانند مسائل و مشکلات جامعه را حل کنند، بپذیرند.

به گزارش “دانشجونیوز” ؛ استان بوشهر به لحاظ توان صنعتی و بهره برداری از صنعت بخصوص در حوزه های نفت و گاز و پتروشیمی دارای سابقه بسیار بالایی است که توانسته به یکی از قطب های بزرگ تبدیل شود.
هنوز ارتباط صنعت و برخی از دانشگاه ها در استان بوشهر بسیار کم رنگ است و با توجه به اینکه تفاهم نامه هایی بین دانشگاه آزاد اسلامی با برخی از صاحبان صنعت انعقاد شده است تا کنون هیچ نتیجه ای برای جامعه دانشگاهی نداشته و همچنان سهم دانشگاه از صنعت بومی تقریبا صفر درصد است.

بسیاری از دستگاه های اجرایی و مجموعه های صنعتی در استان بوشهر مانند نفت و گاز که مجموعه های عظیم صنعتی در کشور به شمار می آیند نسبت به ارتباط با دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر کم توجه هستند در حالی که بسیاری از دانشگاه های آزاد از دیگر نقاط کشور بهره برداری بسیار خوبی از صنعت بومی استان بوشهر دارند.

نیاز است هماهنگی بیشتری بین دانشگاه آزاد اسلامی و مسئولین ارشد استانی بخصوص در حوزه صنعت ایجاد شود که هم دانشگاه درآمد خوبی در حوزه غیرشهریه ای داشته و دانشجویان رشته های صنعتی بهره برداری خوبی داشته باشند و هم صنعت از جوانان نخبه بومی استفاده کند.

چرا  استان بوشهر با توجه به اینکه در حوزه دانشگاهی دارای جایگاه علمی خوبی است اما ارتباط مجموعه دانشگاه با دستگاه های اجرایی دولت کم رنگ باشد به گونه ای که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از همکاری دستگاه های اجرایی گلایه مند باشد.

آیا ضعف از مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر است یا از مدیریت ارشد دولت در استان؟ چرا باید ارتباط دانشگاه آزاد با صنعت با وجود تفاهم نامه های مختلف کم رنگ باشد؟

تفاهم نامه دانشگاه آزاد با ۲۶ مجموعه دولتی در بوشهر همچنان ناکام است

اسماعیل عبدالهی سرپرست دانشگاه آزاد واحد بوشهر روز گذشته در گفت و گو کوتاهی با خبرگزاری دانشگاه آزاد درخصوص این موضوع نکاتی بیان کردند که خواندن آن خالی از لطف نیست.

اسماعیل عبداللهی سرپرست دانشگاه آزاد واحد بوشهر درباره ارزیابی خود از ارتباط دانشگاه و صنعت اظهار کرد: حل مشکلات صنعت توسط دانشگاه یکی از ضرورت‌های ملی تلقی می‌شود. در این زمینه وزارت صنعت پای‌کار آمده، اما چالش‌هایی وجود دارد که باید برطرف شود.

وی افزود: در بخش درآمدهای غیرشهریه‌ای کسب‌وکار، مدتی پیش با شرکت‌های شهرک‌های صنعتی استان بوشهر تفاهم‌نامه برقرار کرده و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر را اعلام کردیم؛ اما باید سازوکاری اتخاذ شود که این ارتباط به‌ویژه از جانب دستگاه‌های اجرایی تسهیل شده و فضا و شرایط برای ورود دانشگاه‌ها هموار شود.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با توجه به کارشکنی برخی مسئولان در مسیر ارتباط دانشگاه و صنعت گفت:‌ به‌عنوان مثال برای دریافت مجوز تأسیس کارخانه تولیدی محصول بایوپلیمری در حالی که این طرح در شورای اقتصاد و سرمایه‌گذاری سازمان مرکزی دانشگاه تأیید و راهکارهای زیست‌محیطی اتخاذ شده است؛ اما در عمل به این جمع‌بندی رسیدیم که دستگاه‌های اجرایی برای صدور مجوز کارها را پیچیده کرده و فقط شعار می‌دهند و زمینه همکاری و ارتباط را فراهم نمی‌کنند.

عبداللهی افزود: استان بوشهر در حوزه‌های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، معادن، شیلات، هسته‌ای و کشاورزی ظرفیت خوبی داریم؛ اما فعال‌سازی این حوزه‌ها منوط به حمایت دستگاه‌های اجرایی است تا به‌طور واقعی و عملیاتی پای‌کار بیایند و اگر دانشگاهی به آنها مراجعه کرد، به جای اینکه آنها را در شرایط بوروکراتیک قرار دهند در شرایط کاری حمایت کرده و موانع را بردارند تا ارتباط برقرار شود.

وی تصریح کرد:‌ دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با ۲۶ دستگاه اجرایی استان تفاهم‌نامه همکاری دارد؛ اما آنها هنوز نتوانسته‌اند دانشگاه‌ها را به‌عنوان دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم که کارآفرین هستند و می‌توانند مسائل و مشکلات جامعه را حل کنند، بپذیرند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: درباره همکاری نکردن صنعت با دانشگاه می‌توان طرح گردشگری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنگستان، طرح‌های پرورش میگو در بخش شیلات، فرآوری و بسته‌بندی محصولات استان مانند خرما، میگو و ماهی، ایجاد مدرسه خلاقیت و نوآوری و طرح نفت و گاز عسلویه را نام برد که دستگاه‌های اجرایی دانشگاه را به‌عنوان مرکز تولید علم به رسمیت نمی‌شناسند در حالی که دانشگاه آزاد اسلامی با ۷۰ هزار هیئت علمی و کارمند مجموعه بزرگ کارآفرین بوده و توانایی انجام این فعالیت‌هاست.

عبداللهی با  تأکید بر تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت مطرح کرد: دانشگاه‌ها باید با وزارتخانه‌های مرتبط موضوعات و چالش‌ها را در میان بگذارند و دستگاه‌های اجرایی با دستور شفاف وزارتی به استان‌ها با هموارکردن مسیر همکاری با دانشگاه، این ذهنیت که دانشگاه‌ها نمی‌توانند وارد کارهای اقتصادی شوند را برطرف کنند؛ چراکه جایگاه دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم که مسئله‌محور هستند بین دستگاه‌های اجرایی نمایان‌تر می‌شود./انتهای پیام

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*