۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » خبر فوری » خبر وسط » گزارش
  • شناسه : 288629
  • ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۷:۳۷
  • نویسنده : محسن مددی
خدمت به ورزش بانوان یا خیانت فرهنگی
خدمت به ورزش بانوان یا خیانت فرهنگی

خدمت به ورزش بانوان یا خیانت فرهنگی

با توجه به تحرکات مشکوک اخیر در قالب برنامه های فرهنگی و ادبی در استان، این شائبه به ذهن خطور می کند که برنامه داوری دختران در مسابقات پسران نیز یک نقشه از سوی مدیران غربگرا جهت قبح شکنی و زمینه سازی برای گسترش اختلاط زن و مرد و رواج فساد در عرصه ورزش باشد.

به گزارش “دانشجونیوز” ؛ در ماه‌های گذشته هر بار که نام بوشهر در رسانه‌های کشوری و بین‌المللی مطرح می‌شود، حاشیه‌ای به همراه دارد. آخرین مورد آن، قضاوت داوران زن برای نوجوانان پسر زیر ۱۲ سال بود که تصاویرش شب مسابقه توسط مخاطبان بوشهری در فضای مجازی دست‌به‌دست و از صبح روز بعد در رسانه های ملی مطرح شد. موضوعی ساده و به ظاهر کم اهمیت که حتی به عنوان یک دستاورد جدید برای هیئت فوتبال استان بوشهر مطرح شد و به تیتر خبرگزاری‌های داخلی و خارجی بدل شد.

بی شک یکی از آموزه های اصیل و بی بدیل اسلام، حضور سازنده، فعالانه و شایسته ی بانوان در عرصه های مختلف اجتماعی است، حضوری که با رعایت همه ی شئونات درخور یک بانوی مسلمان ایرانی همراه باشد. اما در خصوص این اقدام هیات فوتبال چند نکته مهم مطرح است که لازم است ذکر شود.

ابتدا باید پرسید داوری چند زن که می‌توانند با کسب تجربه جزو افتخارات داوری استان بوشهر هم باشند، در این دست مسابقات چه لزومی داشت؟ شاید یکی از توجیه‌ها، عدم برگزاری بازی های ویژه بانوان باشد اما این موضوع دلیل نمی‌شود که هیئت فوتبال به‌عنوان متولی برگزاری مسابقات، ضعف خود را با اقداماتی از این‌دست لاپوشانی کند. در واقع پاک کردن صورت‌مسئله در رفع مشکل تأثیری ندارد.

در واقع برگزاری تورنمنت‌های ورزشی در طول سال ویژه بانوان علاوه بر کمک به افزایش سطح کیفی و توانایی آن‌ها می‌تواند هم باعث رشد داوران شود و هم با کسب تجربه بیشتر به درجات بالاتری در امر قضاوت دست پیدا کنند و صد البته بر کسی پوشیده نیست که کمبود داور مرد در استان بوشهر، ابداً به عنوان علت این اقدام مطرح نمی باشد.

از طرف دیگر با درنظر داشتن تحرکات مشکوک اخیر در قالب برنامه های فرهنگی و ادبی در استان، این شائبه به ذهن خطور می کند که نکند این برنامه نیز یک نقشه از سوی مدیران غربگرا جهت قبح شکنی و زمینه سازی برای گسترش اختلاط زن و مرد و رواج فساد در عرصه ورزش باشد؟ که در این صورت این موضوع از یک آسیب فرهنگی ساده فراتر رفته و تکه‌ای از پازل اندلسیزه کردن جامعه ایرانی و فاسد کردن نسل نوجوان و جوان به حساب می آید.

به این نکته نیز باید توجه داشت که اختلاط های غیرضروری و انجام رفتارهای خلاف شرع (از جمله دست دادن داوران زن با پسران نوجوانی که قطعا به سن تمییز رسیده اند) می تواند زمینه ساز کنجکاوی های جنسی بعدی و به گناه افتادن نوجوانانی باشد که قوای شهوت و غریزه جنسی آن ها در حال بروز و ظهور است.

ضمن این که آیا چنین اقداماتی بر اساس قوانین مصوب داخلی و تحلیل‌های مسؤولین ورزشی با در نظر گرفتن استقلال فکری اتخاذ شده یا فشار مجموعه‌های خارجی مسبب آن بوده است؟ با توجه به تصمیم AFC مبنی بر قضاوت داوران زن در رقابت‌های AFC کاپ، آیا اقدام هیئت فوتبال بوشهر باهدف ارسال پیام به مسئولان رده‌ بالا نسبت به آمادگی اجرای اوامر آن‌ها قلمداد نمی‌شود؟

لازم به ذکر است مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان بوشهر با اظهار بی‌اطلاعی از اقدام صورت گرفته و “نامتعارف” خواندن آن ابراز کرده است: هیئت فوتبال به‌عنوان مجری و میزبان این فستیوال بوده و توجیه آن‌ها برای برگزاری این مسابقات، سن پایین شرکت‌کنندگان بوده است که این موارد مورد قبول ما نیست و ورزش و جوانان مخالف چنین اقدامی است.

وی تصریح کرده به‌محض اطلاع از این موضوع، دستور توقف این  کار را دادیم و از طریق حراست این اداره به مراجع ذی‌صلاح گزارش‌های لازم ارسال‌شده و در حال حاضر قضاوت بازی‌ها بر عهده آقایان است.

با توجه به موضع‌گیری مسئول ارشد ورزشی استان و برائت جستن وی از خط رسانه‌های ضدانقلاب مانند رادیو فردا و BBC، نگاه‌ها به توضیحات مدیران فوتبالی به خصوص رئیس هیئت فوتبال بوشهر دوخته شده است.

گزارش از محسن مددی/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*