۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » دانشگاه ها
  • شناسه : 288779
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱:۴۰
  • منبع : خبرگزاری دانشجو
وجود نگاه سکولاری در بین برخی روشنفکران شیعه/رهبر انقلاب شاخصی برای تشخیص راه سره از ناسره
وجود نگاه سکولاری در بین برخی روشنفکران شیعه/رهبر انقلاب شاخصی برای تشخیص راه سره از ناسره
آیت الله مصباح یزدی:

وجود نگاه سکولاری در بین برخی روشنفکران شیعه/رهبر انقلاب شاخصی برای تشخیص راه سره از ناسره

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: برای شناخت راه درست از نادرست باید سراغ متخصص آن برویم که رهبر انقلاب بهترین ملاک هستند.

به گزارش “دانشجونیوز” ؛ آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و استاد حوزه علمیه قم عصر جمعه در جمع دانشجویان پسر بیست و چهارمین دوره طرح ولایت در دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه در طول تاریخ مشاغل بسیاری به دلیل پیچیده شدن زندگی انسان شکل گرفت، اظهار کرد: برای مثال یکی از مشاغلی که گستردگی پیچیده‌ای پیدا کرد شغل پزشکی بود. طبیعتا فرد بیمار اگر روش بهبود بیماری خود را از پزشک متخصص دریافت می‌کرد، دیگر به سراغ داروساز یا عطار نمی‌رفت. این قضیه در امور دینی هم صدق می‌کند.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از افراد می‌دانند که چه کاری برای خود و دیگران ضرر دارد، اما گاهی باز هم تکرارش می‌کنند، افزود: این اشتباهات تا جایی که به خود فرد مربوط شود شاید در ظاهر مشکلی برای جمع و جامعه بوجود نیاورد، اما وقتی این اشتباه و ضرر آن از خود فرد به دیگران تجاوز کرد باید جلو آن گرفته شود چرا که منجر به از بین بردن جامعه می‌شود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه در یونان قدیم به این نتیجه رسیدند که حکومت باید برخواسته از مردم باشد و معنی دموکراسی از آنجا شکل گرفت، تصریح کرد: دموکراسی در یونان به این معنا بود که مردم افراد مورد اعتمادشان را انتخاب کنند و آن‌ها نیز قوانین مورد قبول مردم را اجرا کنند.

وی ادامه داد: در آن زمان بحثی بین مردم بود که امور شخصی را حکومت نباید دخالت کند و حکومت فقط در موارد اجتماعی حق دخالت دارد. تقریبا بیشترین فعالیت‌ها در جامعه مربوط به نیاز‌های مردم بود. اما عده‌ای هم می‌گفتند آیا قدرتی مافوق این عالم و انسان‌ها وجود دارد که ما را موظف به رعایت قوانین کند؟

آیت الله مصباح یزدی افزود: پیامبران آمدند و به مردم اعلام کردند که اختیار این عالم در دست اوست و باید اطاعت او را کرد. اما هر چه تعداد انسان‌ها بیشتر می‌شد حرف پیامبر مورد تمسخر مردم قرار می‌گرفت.

وی با اشاره به اینکه پیامبران این سه سوال را برای مردم پاسخ دادند که ما از طرف خدا آمده ایم، قدرتی مافوق بشری وجود دارد و زندگی ابدی وجود دارد و راهش را خداوند به ما نشان داده است، تاکید کرد:، اما این موارد باعث شد تا همیشه پیامبران از طرف مردم عکس العمل منفی را دریافت کنند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه با این وجود مردم باز هم گمراه شدند که دین مساله‌ای شخصی محسوب می‌شود یا مساله‌ای اجتماعی است، گفت: پیامبر در روز‌های آخر عمر شریفشان دست حضرت علی (ع) را در مقابل مردم بلند کرد و مردم نیز با حضرت بیعت کردند، اما هنوز جنازه پیامبر روی زمین بود آن‌ها جانشینی برای پیامبر تعیین کردند.

وی با اشاره به اینکه آن‌ها معتقد بودند که دین مساله‌ای شخصی و بین انسان و خداست و حکومت و حکومت داری از دین جداست، گفت: این نگاه، نگاه سکولاریستی بود که معتقد به تفکیک دین از سیاست است.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه متاسفانه گرایش سکولاری در بین برخی روشنفکران شیعه نیز وجود دارد، تصریح کرد: در طول ۱۴۰۰ سال گذشته تاکنون اهل تسنن و برخی از شیعه معتقدند که انتخابات و دموکراسی ربطی به قرآن و دین ندارد.

وی تاکید کرد: برخی از شیعیان معتقدند که امام زمان (ع) باید ظهور کرده و حکومت اسلامی را برپا کند. این مساله دو جهت دارد اول آنکه به ظاهر اعتقاد شیعه بودنشان را حفظ کرده اند و از طرف دیگر، چون تاب و توان درگیری با سیاسیون و دنیاطلبان را ندارند، خود را کنار کشیده اند. به اصطلاح دین فردی شان را حفظ کرده و کاری به امور سیاسی حکومت ندارند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه سال‌ها پیش امام راحل با شعار جدانبودن دین از سیاست و بلکه سیاست را از نماز واجب‌تر می‌دانستند، پا به عرصه گذاشتند، گفت: امروز برکاتی از این نگاه و انقلاب نصیب ما شده است که کشور را متحول کرده و برکاتش امروزه از مرز‌ها نیز فراتر رفته است.

وی ادامه داد: ما امروز وارث فداکاری‌های امام راحل و یاران شان هستیم، یارانی که در برابر سرنیزه‌های دشمن سینه سپر کردند. امروز هم به فرمایش مقام معظم رهبری جوانان ما از جوانان قبل از انقلاب فهیم‌تر و قابل اعتمادترند.

آیت الله مصباح یزدی با طرح این سوال که چگونه باید مقابل تفکر سکولاریسم ایستاد، تصریح کرد: باید ببینیم چه کار‌هایی از ابتدای انقلاب انجام شده و کار‌های خوب را تقویت و ادامه دهیم و احیانا اگر جایی اشتباهی سرزده تکرار نکنیم. در این راه باید به سراغ متخصص آن برویم که در این جا مصداق و متخصص شناخت راه درست از نادرست مقام معظم رهبری هستند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*