۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » خبر فوری » خبر وسط » دانشگاه ها
  • شناسه : 288993
  • ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۵۶
  • نویسنده : هانا چراغی
  • منبع : خبرگزاری دانشجو
وضعیت نیروهای ساعتی بیمارستان برازجان کی حل خواهد شد؟
وضعیت نیروهای ساعتی بیمارستان برازجان کی حل خواهد شد؟

وضعیت نیروهای ساعتی بیمارستان برازجان کی حل خواهد شد؟

نیروهای ساعتی بیمارستان شهید گنجی برازجان، بیش از ۱۰ ماه حقوق معوقه دارند و بیش از سه سال است که بیمه نشده اند و علی الدوام این مشکل کارکنان بیمارستان پابرجاست و هیچ نهاد قانونی به دنبال پرداخت این مطالبات بر نیامده است.  

به گزارش “دانشجونیوز” ؛ به نقل از خبرگزاری دانشجو؛ سال‌ها از شروع طرح پر طمطراق تحول سلامت می‌گذرد و پس از هزینه‌های فراوانی که طی این سال‌ها شد، اکنون می‌بینیم که طرح تحول آخرین نفس‌های خود را می‌کشد و عملا از کار افتاده است.

در وزارت بهداشتِ عریض و طویل که همچون چاهی برای هزینه کرد‌های گزاف و بی‌مورد است، هیچ جایگاهی برای نیرو‌های خدماتی و ساعتی و به اصطلاح اوتی در نظر گرفته نشده است.

به گفته یکی از فعالان دانشجویی استان بوشهر، این نیروها، زیر خروار‌ها کار مهم و اصلی وزارت بهداشت له شده اند و حتی به عنوان موضوعی فرعی هم به آن‌ها پرداخته نمی‌شود. نیرو‌های ساعتی بدون قرارداد قانونی و بدون در نظر گرفتن‌های حداقلِ قانون کار به کار گرفته می‌شوند، ولی هنگام دریافت مطالبات که می‌شود، مسئولان خود را به تغافل می‌زنند.

این فعال دانشجویی استان بوشهر می‌گوید: متاسفانه در وزارت بهداشت، مسیر‌ها نه براساس ریل قانون بلکه براساس اضطرار و مصلحت‌های عند الاقتضایی است؛ نمونه‌اش نیرو‌های ساعتی بیمارستان شهید گنجی برازجان است. نیرو‌های ساعتی کاملا بر خلاف قانون به کار گرفته می‌شوند و حداقل مزایای قانون کار در مورد آن‌ها رعایت نمی‌شود و حقوق دریافت نمی‌کنند و بیمه نمی‌شوند.

وی خاطرنشان می‌کند: در قضیه بیمارستان شهید گنجی برازجان، بیش از ۱۰ ماه است که نیرو‌های ساعتی این مجموعه، حقوق دریافت نکرده‌اند و بیش از سه سال است که بیمه نشده اند. علی الدوام این مشکل کارکنان بیمارستان پابرجاست و هیچ نهاد قانونی به دنبال پرداخت این مطالبات بر نیامده است.  
البته دانشجویان مطالبه‌گر استان بوشهر بارهاست که از طرق مختلف خواستار پاسخگویی مسئولان مربوط شده‌اند و در تلاش برای حل این مشکل و پرداخت معوقات نیرو‌های ساعتی بیمارستان شهید گنجی برازجان هستند.

بیشتر بخوانید: 

در همین راستا به گفتگو با حسن باربرز، عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور و دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر پرداختیم. باربرز در این باره می‌گوید: بی خیالی تا مغز استخوان مسئولان رده بالای وزارت بهداشت و داخل استان بوشهر نفوذ کرده است. جا دارد از بیمارستان گنجی تا شبکه بهداشت و درمان دشتستان بزرگ گرفته تا دانشگاه علوم پزشکی و استانداری پاسخ دهند که وضعیت این نیرو‌ها کی و چگونه حل خواهد شد؟ سازمان بازرسی باید پاسخگو باشد که در مورد این نیرو‌های خدماتی چقدر پیگیر حل این مسائل از طرق قانونی بوده است؟ سازمان بازرسی طبق قانون برای نظارت صحیح بر اجرای قانون تشکیل شده است و باید پاسخگو باشد که چند بار پیگیر حل مشکلات این نیرو‌های خدماتی بوده است؟

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر می‌افزاید: طبق ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرما ملزم به بیمه کردن نیرو است و طبق ماده ۱۸۳ قانون کار، در صورت تخطی، می‌بایست به اندازه دو تا ده برابر حق بیمه جریمه نقدی پرداخت کنند. مشخصا تاکنون این قوانین اجرایی نشده است. علاوه بر آن، ماده ۳۷ قانون کار نیز اجرایی نشده و دیده می‌شود، ۱۰ ماه از آخرین پرداخت حقوق گذشته است و مشکل حل نشده است. باربرز تاکید می‌کند: طبق ماده ۲ قانون کار نیز، این نیرو‌ها شامل قانون کار می‌شوند. حتی اگر قراردادی منعقد نشده باشد، قانون کار، حداقل‌هایی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد. علاوه بر موارد فوق، ماده ۵۱ قانون کار نیز در قبال این نیرو‌ها رعایت نمی‌شود و بعضا چندین ساعت بیشتر از تعداد ساعات قانونی این نیرو‌ها به کار گرفته می‌شوند.

وی اظهار می‌کند: اگر قانون را کنار بگذاریم اخلاق حکم می‌کند که هر چه زودتر نسبت به حل مشکلات این نیروها، اقدام شود. موضوعی که حتی تصورش نیز خاطر هر کسی را مکدر می‌کند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر بیان می‌کند: امید است مراجع بالاتر به این مسئله ورود کنند و موضوع را خارج از روال اداری حل کنند و قطعا عدم حل این موضوع، مشکلات معیشتی و اجتماعی را به دنبال خواهد داشت. صد البته پیگیری مطالبات این نیروها، مطالبه‌ای سیاسی نیست، بلکه مطالبه‌ای حیاتی است. به دلیل مشکلات مالی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، شایسته است در شرایط کنونی، این موضوع با کمک ارگان‌های دیگر حل شود.

انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*