پنج شنبه, ۱۲ تیر , ۱۳۹۹
12 ذو القعدة 1441
Thursday, 2 July , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » خبر فوری » خبر وسط » دانشگاه ها » یادداشت
  • شناسه : 290404
  • ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۲۳
  • نویسنده : ندا آبادی
مهم‌ترین دست‌آورد دفاع مقدس فهماندن قدرت مبنای فکری شکل دهنده‌ی انقلاب اسلامی به دشمنان بود
مهم‌ترین دست‌آورد دفاع مقدس فهماندن قدرت مبنای فکری شکل دهنده‌ی انقلاب اسلامی به دشمنان بود
یادداشت دانشجویی/ ندا آبادی

مهم‌ترین دست‌آورد دفاع مقدس فهماندن قدرت مبنای فکری شکل دهنده‌ی انقلاب اسلامی به دشمنان بود

مهم‌ترین دست‌آورد دفاع مقدس، فهماندن قدرت ایدئولوژی و مبنای فکری شکل دهنده‌ی انقلاب به مخالفین و دشمنانش بود، آن‌ها فهمیدند تا اعتقاد به جانبازی در راه اسلام در این کشور هست با هیچ قدرت نظامی نمی‌توانند به مصافش بیایند، این را کشورهای غربی خوب می‌دانند اما غرب‌زده‌های داخلی خیر .

به گزارش “دانشجونیوز” ؛ جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه ملت ایران اسلامی و هشت سال دفاع مقدس، سرشار از صحنه های غرور آفرین برای انقلاب اسلامی است که هر کدام سرآغاز فصل جدیدی در پیش روی نظام بوده است. ندا آبادی دانشجوی دانشگاه پیام نور بوشهر در یادداشتی ارسالی به پایگاه خبری تحلیلی “دانشجونیوز” به گوشه ای از این موارد اشاره می کند. متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

“هشت سال دفاع مقدس، دوره ای که  فرصت رشد ملت ایران را فراهم کرد” ؛ شاید این تیتر به مذاق خیلی ها خوش نیاید، به خصوص افرادی که فقط جنبه ی مادی دوران جنگ را می‌بینند، چرا که جنگ را مساوی خرابی و تباهی می‌دانند که البته غیر از این هم نیست اما مقوله ی دفاع متفاوت است، البته اگر با این متر و معیار هم حساب کنیم، ما دست خالی ولی با تفکری که پشتوانه اش قیام عاشوراست، حماسه ای عظیم رقم زده ایم.

یک کشور با اوضاع آشفته‌ی بعد از انقلاب که هر گروه دنبال گرفتن سهم خودش است و نفوذی و مزدور وارد ارکان حکومتش شده اند، درگیرجنگی می‌شود که اسناد و شواهد تاریخی گواهی می‌دهد با بیش از نیمی از کشورهای دنیا طرف بوده و نه تنها حتی یک وجب از خاکش را تسلیم دشمن نمی‌کند که سال های آخر وارد خاکشان هم می‌شود.

 

چرا می‌گوییم دفاع مقدس فرصت بود؟

البته این را من نمی‌گویم، امامین انقلاب می‌گویند، اما سعی می‌کنم خیلی کوتاه و مختصر به چند نکته اشاره کنم.

اولین و مهمترین چیزی که باید به آن اشاره کنیم این است که ایام جنگ، یک دوره طلایی برای رشد روحی کل مردم ایران بود به خصوص افرادی که به هر طریق با موضوع جنگ درگیر بودند، از رزمنده ها تا خانواه‌هایشان، تا مردم شهرهای مرزی و….

فرهنگ ایثار و شهادت که در جان و دل و فکر مردم این مرز و بوم بود، فرصت پیدا کرد به ظهور برسد، خودش را نشان دهد و به نسل‌های بعد منتقل شود.

شما به خاطرات رزمنده‌ها رجوع کنید و ببینید در مورد حال و هوای جبهه و شهر‌ها در آن ایام چه گفته اند.

دین اسلام دین انسان سازی است و هدف متعالی انقلاب اسلامی هم دقیقا همین مقوله است، و ما نمود آن را در ابتدایی ترین سال‌های شکل گیری انقلاب و در بحث دفع تجاوز دشمن بعثی می‌بینیم.

موضوع دوم دادن الگو به  مستضعفین جهان بود، که حاصلش را امروز در سوریه، لبنان، یمن و … می‌بینیم.

نکته سوم این که ما در مواجهه با این قدرت نظامی بود که از ظرفیت جوانان نخبه وطنی استفاده کردیم و توانستیم استراتژی های درست و مناسب ارائه دهیم و قدرت تسلیحاتی کشور را بالا ببریم.

موضوع بعد شناخت و حذف یک سری از سرکرده‌های نفوذی در ارکان مهم دولتی بود، که به برکت این دوران شکل گرفت و اگر این اتفاق نمی‌افتاد شاید هنوز هم بودند امثل قطب زاده‌ها و کشمیری‌ها.

و مهمترین دست آورد دفاع مقدس فهماندن قدرت ایدئولوژی و مبنای فکری شکل دهنده‌ی انقلاب به مخالفین و دشمنانش بود، آن‌ها فهمیدند تا اعتقاد به جانبازی در راه اسلام در این کشور هست با هیچ قدرت نظامی نمی‌توانند به مصافش بیایند، این را کشورهای غربی خوب می‌دانند اما غرب‌زده‌های داخلی خیر….

خب این‌هایی که عرض کردم فقط چند نمونه از برکات دوران دفاع مقدس بود، اما شما نباید چنین برداشت کنید که ما جنگ را دوست داریم، خیر، دین ما دین صلح است، تفکر ما هیچ‌وقت شروع کننده هیچ جنگی نبوده است، ما جنگ را دوست نداریم، جنگ غم دارد، سختی دارد، خرابی دارد.

اما ما دفاع کردیم، دفع تجاوز کردیم، برای همین سرمان بالاست و از این هشت سال با غرور صحبت می‌کنیم، چون مظلوم بودیم اما ظالم نبودیم، چون با تمام وجودمان ایستادیم و با ایستادنمان به همه ی دنیا اعلام کردیم سر آرمان‌هایمان با کسی شوخی نداریم.

اقتدار ما ثمره فرهنگ ایثار و شهادت است، پس نباید بگذاریم مهجور بماند و ان شاالله برای شناخت بیشترش از هیچ قدمی دریغ نکنیم.

 

ندا آبادی – انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*