۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » خبر وسط » دانشگاه ها
  • شناسه : 290541
  • ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸
هدف از گرامی‌داشت دفاع مقدس، تبیین معارف است
هدف از گرامی‌داشت دفاع مقدس، تبیین معارف است
سرهنگ واعظی:

هدف از گرامی‌داشت دفاع مقدس، تبیین معارف است

سرهنگ واعظی گفت: هدف از گرامی‌داشت دفاع مقدس، تبیین معارف و یادآوری کردن ارزش های انقلاب به همگان است تا ما نیز بتوانیم به نوبه خود امتدادبخش این تعالیم باشیم.

به گزارش “دانشجونیوز” ؛ نشست “شکست حصر آبادان” با حضور سرهنگ مجتبی واعظی از فرماندهان دوران دفاع مقدس برگزار شد.

سرهنگ مجتبی واعظی ضمن قدردانی از برگزاری این جلسه در یک فضای کاملاً علمی گفت: هدف از گرامی‌داشت دفاع مقدس، تبیین معارف و یادآوری کردن ارزش های انقلاب به همگان است.

واعظی با بیان این‌که دفاع مقدس را از سه منظر می‌توان روایت کرد، اظهار کرد: جغرافیای دفاع مقدس اولین منظر است. این که بدانیم دشمن تا کجا پیش‌روی کرد و قصد و هدفش از حمله نظامی به کشور به چه مناطقی بود.

وی افزود: منظر دوم، تاریخ دفاع مقدس را روایت می‌کند تا بفهمیم که دشمنی که قصدش تمامیت ارضی کشور بود، چگونه در پشت دروازه خرمشهر اسیر مقاومت شد. منظر سوم که اساس کار است، اصل تبیین معارف است.

واعظی با بیان این‌که از این منظرها می‌توان عملیات شکست حصر آبادان را تعریف کرد، گفت: جغرافیای این عملیات، در آبادان بود و از منظر تاریخی می‌توان به فضای ملتهب کشور با بودن بنی‌صدر به‌عنوان رئیس جمهور اشاره کرد. اما از منظر تبیین معارف، عملیات ثامن الائمه به‌عنوان نقطه عطف حرکت جدید در جنگ و اولین عملیات مشترک سپاه و ارتش، سرآغازی برای سه عملیات طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس بود.

وی با بیان این‌که فرآیند جنگ چهار مرحله بود، تشریح کرد: اولین فرآیند، تجاوز همه جانبه دشمن و اشغال خاک کشور تا حد توان بود و مرحله دوم، بازپس گیری مناطق اشغال شده توسط رزمندگان سرافراز بود. سومین مرحله، عملیات تعقیب و تنبیه دشمن در خاک خودش بود و فرآیند آخر، صدور قطع‌نامه ۵۸۹ بر اساس خواسته‌های ایران اسلامی بود.

سرهنگ واعظی در پایان با نقل خاطراتی از روزهای جنگ تحمیلی، به نتیجه عملیات شکست حصر آبادان پرداخت.

وی اظهار داشت: آزاد سازی ۱۳۰ کیلومتر از خاک کشور، آزادسازی آبادان از محاصره، آزادسازی ۲ جاده مهم ارتباطی، انهدام نیرو و تجهیزات دشمن و بازتاب گسترده و غرورآفرین پیروزی این عملیات در مقابل تجهیزات و سلاح‌های متعدد که بیانگر این است که هرکس که به خدا توکل کند، خدا برای او کافی است.

این نشست در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار شد.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*