پنج شنبه, ۱۹ تیر , ۱۳۹۹
19 ذو القعدة 1441
Thursday, 9 July , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » گزارش
  • شناسه : 290767
  • ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
  • منبع : خبرگزاری فارس
فارس‌من| سکوت اجباری نیروهای اوتی که ۱۰ ماه حقوق نگرفته‌اند/ ماجرای تلخ هپکو در کمین کارگران «دشتستانی»
فارس‌من| سکوت اجباری نیروهای اوتی که ۱۰ ماه حقوق نگرفته‌اند/ ماجرای تلخ هپکو در کمین کارگران «دشتستانی»

فارس‌من| سکوت اجباری نیروهای اوتی که ۱۰ ماه حقوق نگرفته‌اند/ ماجرای تلخ هپکو در کمین کارگران «دشتستانی»

عدم پرداخت مطالبات 10 ماهه جمعی از کارگران بیمارستان شهید گنجی برازجان موجی از اعتراض و گلایه‌مندی آنان را در پی داشته است.

به گزارش “دانشجونیوز” ؛ شهریورماه امسال بود که مخاطبان خبرگزاری فارس سوژه ای را با عنوان پیگیری تضییع حقوق کارگران بیمارستان گنجی برازجان! ۳۶ ماه بدون بیمه، یکسال بدون حقوق! در سامانه فارس‌من ثبت کردند و خواستار پیگیری این موضوع  از سوی خبرگزاری فارس شدند.

اعتراض به ۱۰ ماه کار بدون حقوق و بیمه!

اوایل خردادماه امسال بود که جمعی از کارگران بیمارستان شهید گنجی برازجان در اقدامی بوسیله پارچه نوشته‌ای نسبت به سه سال کار بدون بیمه و ۱۰ ماه حقوق معوق و…،  اعتراض کردند و خواستار تحقق مطالبات خود شدند.

آن ها در پارچه نوشته‌ زرد رنگی نوشته بودند: ریاست محترم بیمارستان شهید گنجی برازجان و رئیس محترم شبکه بهداشت و درمان دشتستان. جمعی از نیروهای اوتی یا ساعتی بیمارستان به مدت ۳ سال کار بدون بیمه و به مدت ۱۰ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند. لطفاً نسبت به حقوق این عزیزان زحمتکش اقدام نمایید. با تشکر نیروهای ساعتی بیمارستان شهید گنجی».

نیروهای موسوم به اوتی بدون گزینش جذب شده‌اند

بعد از گذشت چندین روز از این اتفاق، ماریا خویش دوست رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در خصوص وضعیت نیروهای ساعتی بیمارستان شهید گنجی برازجان اظهار داشت: در سالیان گذشته تعدادی نیرو بدون انجام هیچ مصاحبه‌ای و یا آزمون در بیمارستان جذب شده‌اند و هیچگونه گزینشی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه حتی مدرک این افراد مرتبط نبوده و به درد بیمارستان نمی‌خورد، افزود: این تعداد ۶۰ نفر بوده‌اند و الان تعدادشان به ۴۰ نفر رسیده است، که به نام ساعتی یا اوتی وارد شده‌اند تا به ازای ساعت‌های کار خود حق الزحمه دریافت کنند.

پس از رسانه‌ای‌تر شدن ماجرا در فضای مجازی، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص تاخیر در پرداخت حقوق تعدادی از کارکنان بیمارستان شهید صادق گنجی جوابیه ای صادر کرد.

نیروهای اوتی هیچ‌گونه رابطه استخدامی با بیمارستان ندارند

در این جوابیه گفته شده “تمامی کارکنان بیمارستان که به نحوی رابطه استخدامی، اعم از رسمی، پیمانی، قراردادی، شرکتی و … با بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی در سراسر استان دارند تا پایان خرداد ماه سال‌ جاری حقوق خود را دریافت نموده‌اند و تنها تعداد محدودی از نیروهایی که هیچ‌گونه رابطه استخدامی با بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ندارند با تأخیر در پرداخت مواجه شده اند.”

این بیانیه بجای اینکه آبی باشد بر روی آتش، باعث شعله‌ورتر شدن این مطالبه شد تا جایی که سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفتگویی در خصوص نیروهای اوتی اظهار داشت: وزارت بهداشت در سال ۹۰ نیروهایی را که به صورت غیر رسمی و شرکتی را تحت عناوین تبصره سه و چهار جذب بیمارستان ها کرد و از آن زمان به بعد هرگونه استخدام نیروی خدماتی و شرکتی ممنوع شد.

وی افزود:  مدتی بعد برخی از نیروهای بیمارستانی به دلایل بیماری، کارافتادگی، مهاجرت، انصراف و بازنشستگی از حضور در بیمارستان کنار گذاشته شدند ولی مجوزی برای استخدام و بکارگیری نیروهای جدید وجود نداشت.

نیروهای اوتی را غیرقانونی بکارگیری کرده‌ایم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ابراز کرد: عدم مجوزها باعث شد که با وجود اینکه بیمارستان ها مجوز جذب نداشتند اما به  ناچار به صورت قراردادی نانوشته و غیر رسمی، اقدام به جذب افرادی به صورت ساعتی کردیم که داوطلب کار بودند.

کشمیری خاطرنشان کرد: در گذشته بخاطر نیاز شدید بیمارستان‌ها و با پیگیری‌های صورت گرفته توانستیم مجوز بکارگیری ۶۰ نیرو را برای بیمارستان کنگان و ۱۶ نیرو را برای بیمارستان دیلم اخد کنیم.

بکارگیری نیروهای اوتی از روی ناچاری

وی  افزود:  اما علیرغم مکاتبات صورت گرفته، هنوز نتوانسته‌ایم برای برخی از بیمارستان‌ها نظیر شهید گنجی دشتستان و شهدای خلیج فارس بوشهر مجوز بکارگیری نیروها را اخذ کنیم و از سویی بخاطر نیاز شدید بیمارستان‌ها از روی ناچاری از این نیروها به صورت غیر رسمی استفاده کرده‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ابرازکرد : با توجه به اینکه مشکل دو بیمارستان را حل کرده ایم، امیدواریم مشکلات ۱۲۰ نیروی اوتی دو بیمارستان بوشهر و برازجان نیز در آینده حل شود.

پیگیری‌های خبرنگار فارس حکایت از آن دارد که با گذشت پنج ماه از این اعتراضات و اظهار نظرها، هنوز مطالبات ۱۰ ماهه نیروهای اوتی بیمارستان شهید گنجی برازجان  پرداخت نشده است.

پای نیروهای اوتی از کی به بیمارستان‌ها باز شد؟

رویه جذب نیروی کار به‌اصطلاح «اوتی» جهت کار در پست‌های حرفه‌ای مراکز آموزشی درمانی تحت پوشش وزارت بهداشت و درمان خارج از مقررات قانون کار، از دهه هفتاد شکل‌گرفته و در سال‌های بعد به مقررات نانوشته این وزارت خانه تبدیل‌ شده است.

این روند در برهه‌ای به میزان زیادی کاهش یافت ولی در چند سال اخیر بیش‌ازپیش شدت گرفت تا جایی که عده‌ی کثیری نیروی کار «اوتی» بدون قرارداد و خارج از سازوکاری قانونی و بدون دریافت حداقل حقوق و مزایای قانون کار، در مراکز درمانی مشغول به کار هستند.

چراغ سبز بیمارستان‌ها برای بکارگیری کارگران

ازیک‌طرف بیمارستان‌های مختلف سطح کشور با این بهانه که وزارت بهداشت و درمان فعلاً استخدامی ندارند سال‌ها به‌صورت غیرقانونی به جذب نیرو اقدام کرده‌اند.

از طرف دیگر چون جذب غیرقانونی بوده و ردیف بودجه برای آن تعیین نشده به این افراد گوشزد کرده‌اند هیچ‌گونه انتظاری در خصوص حق بیمه و پرداخت حقوق قانونی، سایر مزایای قانونی و در نهایت جذب نداشته باشند و صرفاً می‌توانند به‌صورت داوطلبانه! تا زمان انتشار اطلاعیه رسمی جذب نیرو و احیاناً جذب ایشان، منتظر بمانند و این شرایط را تحمل کنند.

نیروهای موسوم به اوتی نیز با این تحلیل که در این شرایط پیچیده و سخت اقتصادی، با این انگیزه که شاید در آینده نیروهایی رسمی شوند این شرایط سخت مراکز درمانی،  صرفاً با دریافت مبالغ اندک، غیرمنظم و به‌صورت غیرمستقیم از محل مازاد اضافه‌کار کارکنان تحمل کرده‌اند.

جذب غیرقانونی ۵۰ کارگر در بیمارستان برازجان

بیمارستان شهید گنجی برازجان نیز از این قضیه مستثنا نبوده و تقریباً از سال ۹۲-۹۳ مسؤولان وقت بیمارستان شروع به جذب نیرو به‌صورت غیرقانونی کرده‌اند.

جذب غیرقانونی، ۳۰۰ ساعت کار در ماه و گاهی حتی بیشتر از این، عدم پرداخت حق بیمه حدود ۳ سال، حقوق ۱ میلیون تومانی خلاف مصوبه مجلس(که همین حقوق ۱ میلیون تومانیِ غیرقانونی هم، در ماه‌های مختلف که جمعاً ۱۰ ماه است پرداخت‌نشده) و… تنها گوشه‌ کوچکی از تخلفات این بیمارستان است؛ همچنین در برخی دیگر از بیمارستان‌های استان بوشهر نیز چنین تخلفاتی داشته‌اند.

چون در شرایط اقتصادی سخت، کارگران، ممکن است به‌ناچار در برابر قواعد و شرایط ظالمانه و غیرقانونی کارفرما کوتاه ‌بیایند تا بتوانند معیشت حداقلی برای خود و خانواده‌شان فراهم کنند، قانون برای حمایت از حقوق کارگران، در  ماده ۱- بند ۱۱ از آیین دادرسی کار عنوان می‌کند، برخی موارد حتی با توافق نیز نمی‌توان از اجرای آن‌ها خودداری نمود؛ مانند حق بیمه، رعایت حداقل مزد قانونی و رعایت حداکثر ساعات قانونی کار، پس محرومیت داوطلبانه کارگر از حق قانونی‌اش، امکان‌پذیر نیست.

چه دستگاه‌هایی با این موضوع مرتبط هستند؟

پرسش اصلی این است که دانشگاه علوم پزشکی چطور توانسته این تخلفات را انجام دهد و چندین سال این روند غیرقانونی ادامه پیدا کند؟! اگر همین اعتراض ساده کارگران نبود، این‌همه تخلف آشکار می‌شد؟! آن‌هم درجایی که پای سلامت و جان مردم در میان است! چه چیزی مجوز این‌همه تخلف بوده است؟! آیا تنها مجموعه علوم پزشکی در این قضیه مقصر است؟!

بر اساس ماده ۹۶ قانون کار، نظارت بر اجرای صحیح مقررات قانون کار و آیین‌نامه‌ها، نظارت بر اجرای مقررات حمایتی مربوط به مدت کار، مزد، رفاه کارگر از وظایف بازرسی اداره کار است، این بازرسی‌ها باید به‌صورت مستمر، همراه با تذکر اشکالات و معایب و نواقص باشد، همچنین با توجه به اینکه گزارش بازرسین اداره کار در حکم گزارش ضابطین دادگستری است، تقاضای تعقیب متخلفان در مراجع صالح نیز توسط این اداره می‌تواند انجام ‌گیرد.

با قدرت و اختیاراتی که قانون کار و در واقع ساختار قانونی کشور به اداره کار داده، این نهاد را مدافع حقوق کارگران معرفی کرده است، اما چیزی که کاملاً واضح و مبرهن است تخلفات مجموعه علوم پزشکی و اداره کار در این قضیه است.

حال باید از این مدافع حقوق کارگران پرسید آیا طی این سال‌ها از بیمارستان شهید گنجی و دانشگاه علوم پزشکی بازرسی انجام نداده است؟! یا اینکه آن‌ها پنهان‌کاری کرده یا مدارک خلاف واقع در اختیار اداره کار گذاشته‌اند؟! یا اداره کار بازرسی کرده، به تخلف هم احیاناً رسیده، ولی در قبال آن‌ها بنا به دلایلی سکوت کرده است؟!

فارغ از همه این موضوعات، به‌کارگیری نیروی غیرمتخصص و پرداخت نشدن حقوق تمام و کمال نیروهای اوتی ممکن است سبب کاهش کیفیت کار شود و با توجه به حساسیت امر بهداشت و درمان این عمل نوعی بازی باجان و سلامت مردم است.

تشکیل کمیته مردمی پیگیری مسائل کارگران اوتی

جمعی از جوانان و فعالان فرهنگی و اجتماعی برازجان با تشکیل «کمیته مردمی پیگیری مسائل کارگران اوتی»، خواستار اعاده حقوق قانونی کارگران و حاکمیت قانون در برنامه‌ها و عملکردهای دانشگاه علوم پزشکی و دستگاه‌های ناظر شدند.

این کمیته با صدور بیانیه‌ای تحلیلی، ضمن اعلام موجودیت، با استناد به موادی از قانون کار، دانشگاه علوم پزشکی (بعنوان کارفرما) و اداره کار(بعنوان ناظر بر اجرای قانون کار) را در انجام وظایف قانونی مقصر دانسته و از سازمان بازرسی و دادستانی، ورود جدی به مسئله و پیگیری آن را مطالبه کرده است.

لزوم ورود سازمان بازرسی و دادستان بعنوان مدعی‌العموم

با توجه به معوقات حقوق و بیمه و مزایای ۱۰ ماهه نیروهای موسوم به اوتی در بیمارستان‌های شهید گنجی و شهدای خلیج فارس بوشهر، انتظار است سازمان بازرسی و دادستانی بوشهر به‌عنوان مدعی‌العموم  به این مسئله ورود جدی، قاطعانه و سریعِ داشته باشند تا این نیروها به سرنوشت تلخ کارگران هپکو  و هفت‌تپه دچار نشوند.

انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*