۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » ایران و جهان » بیانیه » خبر فوری » خبر وسط » دانشگاه ها
  • شناسه : 291520
  • ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
شورای نگهبان با حساسیت بیشتری مصوبه ایجاد مناطق آزاد را بررسی کند/ لایحه جدید مجلس تضعیف وضعیت معیشتی را به دنبال خواهد داشت
شورای نگهبان با حساسیت بیشتری مصوبه ایجاد مناطق آزاد را بررسی کند/ لایحه جدید مجلس تضعیف وضعیت معیشتی را به دنبال خواهد داشت
درخواست تشکل‌های دانشگاهی استان بوشهر؛

شورای نگهبان با حساسیت بیشتری مصوبه ایجاد مناطق آزاد را بررسی کند/ لایحه جدید مجلس تضعیف وضعیت معیشتی را به دنبال خواهد داشت

تشکل های دانشگاه های استان بوشهر همراه با سایر دانشگاه های کشور با ارسال نامه ای به شورای نگهبان، خواستار بررسی دقیق مصوبه جدید مجلس مبنی بر ایجاد 8 منطقه آزاد جدید شدند.

به گزارش دانشجونیوز؛ تشکل های دانشگاه های استان بوشهر همراه با سایر دانشگاه های کشور با ارسال نامه ای به شورای نگهبان، خواستار بررسی دقیق مصوبه جدید مجلس مبنی بر ایجاد ۸ منطقه آزاد جدید شدند.

این تشکل های دانشگاهی ضمن بیان اشکالات طرح مذکور و مشکلات مناطق آزاد فعلی، درخواست رفع ایرادات طرح و تمرکز بر وضع قوانینی در جهت رفع مشکلات مناطق آزاد فعلی شدند. متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

دبیر محترم شورای نگهبان

حضرت آیت الله جنتی

سلام علیکم

احتراما به استحضار می‌رساند، طرح “ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری_صنعتی، اصلاح محدوده سه منطقه آزاد تجاری_صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی” از سوی مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۹۸/۸/۲۷ به تصویب رسید.

در سال گذشته، مجمع تشخیص مصلحت نظام طی ارائه این طرح سه مورد مغایرت ایراد نمودند:

۱. مغایرت با بند (۱) جزء (د) سیاست های کلی آمایش سرزمین “ایجاد امکانات عادلانه و فرصت های برابر و رفع تبعیض ناروا در مناطق مختلف کشور”.

۲. مغایرت با بند (۱۷) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی “اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی”.

۳. عدم انطباق با بند (۱۱) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی “توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تامین نیاز های ضروری و منابع مالی از خارج”

بر اساس بند (۲) اصل ۱۱۰ قانون اساسی که نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام عینا باید اجرایی شود، مغایرت های این طرح همچنان به قوه خود باقی است.

در خصوص بند (۱) جز (د) سیاست های کلی آمایش سرزمین لازم به ذکر است بررسی شاخص های مهم در مناطق آزاد فعلی حاکی از اثرات منفی معیشتی بر ساکنان بومی این مناطق است. واردات بی رویه کالاهای لوکس با مجوز و امتیاز قانونی و معافیت های مالیاتی، عدم تامین زیرساخت های لازم قبل از تاسیس این مناطق، بالا رفتن هزینه های زندگی از جمله مسکن (یکی از منابع اصلی درآمد سازمان های مدیریت مناطق آزاد، فروش زمین به متقاضیان است که نه تنها موجب افزایش قیمت در این مناطق شده بلکه اغلب این زمین ها توسط افرادی خریداری می‌شود که هدف آنها کسب سود بیشتر از فروش آنهاست) و عدم ایجاد موقعیت شغلی و رفاهی متوازن، نشان دهنده نقض این بند از سیاست های کلی آمایش سرزمین است.

در توضیح بند (۱۷) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، طبق ماده (۱۳) قانون “چگونگی اداره مناطق آزاد”، مناطق آزاد و ویژه دارای امتیازاتی از جمله معافیت از مالیات بر درآمد و معافیت از مالیات بر واردات کالا از زمان بهره برداری مندرج در مجوز تا مدت ۲۰ سال هستند؛ لذا در تضاد با برنامه ششم توسعه (در تبصره (الف) ماده (۶) قانون برنامه ششم توسعه صراحتا ذکر شده در طول سال های برنامه، وضع هرگونه تخفیف، ترجیح و معافیت مالیاتی ممنوع است) و سیاست های مورد نظر است.

امتیازاتی که به گسترش تولید در این مناطق تعلق می گیرد، به کالاهایی که جهت خرده فروشی به مناطق آزاد وارد می‌شوند نیز تعلق می گیرد. این موضوع به دلیل مسائلی از جمله پایین بودن ریسک واردات و بالا بودن ریسک تولید که در مناطق آزاد فعلی شاهد آن هستیم، سرمایه گذار را به سمت واردات کالا سوق می‌دهد؛ لذا در مغایرت کامل با بند ۱۱ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.

نظر به مطالب مطرح شده، تصویب لایحه مذکور بدون بررسی و تلاش برای رفع مشکلات در مناطق آزاد فعلی، نتیجه ای جز نارضایتی مردم و تضعیف وضعیت معیشتی اقشار آسیب پذیر جامعه نخواهد داشت؛ لذا از شما درخواست می شود تا تعیین قوانین شفاف و متناسب و همچنین سیستم کنترل دقیق بر مناطق آزاد فعلی، با تامل و حساسیت بیشتری نسبت به این مصوبه مجلس شورای اسلامی اقدام فرمایید.

 

فان الله لا یضیع اجر المحسنین

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*