۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » خبر وسط » دانشگاه ها » دل نوشته دانشجویی
  • شناسه : 291603
  • ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۹:۴۸
  • نویسنده : مهدیه عابدی
دانشجو هم حق و حقوقی دارد
دانشجو هم حق و حقوقی دارد

دانشجو هم حق و حقوقی دارد

بیایید امسال به جای مقصر دانستن این وآن، اندکی خود را مقصر بدانیم و به قول معروف جوال دوزی به خودمان بزنیم.

دل نوشته دانشجویی/ مهدیه عابدی؛

به گزارش “دانشجونیوز”؛ «شما آینده سازان این مملکت هستید.»، «شما افتخار این مرز و بوم هستید.»، شما… یحتمل این روزها این جملات را به وفور بشنوید. و چه بسا این روزها که در آستانه انتخابات است، این جملات را با غلظت بیشتری بشنوید و خدایی ناکرده مقصود آن شخص از آینده ساز این نبوده که با رای دادن به ما، آینده خویش را تامین کنید!

بگذریم، بیاییم امسال به جای مقصر دانستن این و آن اندکی خود را مقصر بدانیم و به قول معروف یک جوال دوز به خودمان بزنیم.

از روز اول که وارد دانشگاه شدیم، شاید با سوال های مختلفی مواجهه بودیم. از پیشِ پا افتاده ترین مسائل تا مراجعه به بخش های آموزش و گره های رفاهی و آموزشی و… اما این گره ها را چگونه گشودیم؟ آیا از قوانین دانشجویی و حقوقِ خودمان پرسیدیم؟ آیا مطالعه پیرامون حقوقمان داشتیم؟ یا طبق قاعده کلی “هر کاری بقیه انجام دادن انجام می دهیم” یا “حالا بریم با مسئول رفاهی و آموزشی صحبت کنیم ببینیم تهش چی میشه…” و صد البته در ۹۰ درصد مواقع، تهش به جای خوبی نرسیدیم و از حقوقمان گذشتیم… حق؟ بله… حق…

شاید از گوشه و کنار زیاد شنیدیم که به عنوان جامعه نخبگانی حداقل یک بار قانون اساسی را روزنامه وار هم که شده بخوانید! اما چه بگویم که به قوانین و حقوق مربوط به خودمان هم واقف نیستیم. این مجموعه حقوق ما تحت عنوان “منشور حقوق دانشجویی” وجود دارد که بر اساس قانون اساسی و مجموعه قوانین، آیین نامه ها، دستورالعمل ها و شیوه نامه های اجراییِ مصوب دانشگاهی تهیه شده است.

حقوق دانشجویی حول چهار محور: “آموزش و پژوهشی”، “فرهنگی، اجتماعی و سیاسی”، “صنفی و رفاهی” و “انضباطی” سامان یافته است. به شدت پیشنهاد می شود که بد نیست به بهانه روز دانشجو، برای یک بار هم که شده، اندکی بر حقوق خود تأمل کنیم! و آن گاه است که متوجه می شویم منظور کلام مقام معظم رهبری از بیان فاصله میان بایدها و واقعیت ها در گام دوم انقلاب یعنی چه؟

در فصل اول حقوق اساسی و در ماده ۳ عنوان شده است: «حق منع تبعیضات ناروا می گوید: «همه افراد ملت از فرصت های برابر برخوردارند و اصل بر رفع تبعیضات نارواست.» ولی آن چنان اساتید در برابر فرزندان هیئت علمی خشوع به خرج می دهند که برای ما به یک قانون تبدیل شده و گویی کل دانشگاه باید در برابر این نازدانه سر تعظیم فرود آورند و این جزو حقوق ایشان است.

و این نمونه ای بود بس کوچک… باز هم می گوییم برای یک بار هم که شده، حقوقتان را مطالعه کنید و مطمئن باشید یک روز که متوجه اش هم نخواهید شد، ضرر بزرگی خواهید کرد.

مهدیه عابدی؛ انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*