۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » خبر وسط » دانشگاه ها » گزارش
  • شناسه : 291847
  • ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
مهم ترین هدف برگزاری نمایشگاه کارآفرینی ایجاد روحیه اعتماد به نفس در دانشجوهاست!
مهم ترین هدف برگزاری نمایشگاه کارآفرینی ایجاد روحیه اعتماد به نفس در دانشجوهاست!
مسئول نمایشگاه کارآفرینی دانشکده کشاورزی خلیج فارس:

مهم ترین هدف برگزاری نمایشگاه کارآفرینی ایجاد روحیه اعتماد به نفس در دانشجوهاست!

مسئول نمایشگاه کارآفرینی در گفتگو با خبرنگار دانشجونیوز بیان داشت: «رسالتی که دانشگاه در برابر جامعه دارد علاوه بر بحث آموزش، بحث ایجاد امید و انگیزه در دانشجوهاست. زیرا دانشجوها واقعا بی رغبت شده اند.»

به گزارشدانشجونیوز“؛ به مناسبت هفته پژوهش نمایشگاهی در حوزه عرضه مستقیم محصولات دانش بنیان، در دانشکده کشاورزی خلیج فارس برگزار شد. مسئول نمایشگاه کارآفرینی دانشکده کشاورزی خلیج فارس در گفتگو با خبرنگار دانشجونیوز بیان داشت: «رسالتی که دانشگاه در برابر جامعه دارد علاوه بر بحث آموزش، بحث ایجاد امید و انگیزه در دانشجوهاست. زیرا دانشجوها واقعا بی رغبت شده اند.»

حسن حبیبی در ادامه بیان داشت: «تعدادی از دانشجویان آینده خوبی را برای خود متصور نیستند. بنابراین هدف کلی ما این است که کارهایی در راستای ایجاد دانشگاه نسل سوم انجام شود. دانشگاه نسل سوم مهم ترین هدفش همین است که یک دانشگاه کارآفرینِ دانش بنیان ایجاد کند و با این هدف دانشجوها یاد بگیرند در فضای دانشگاهی آزمون و خطا کنند و در نهایت بتوانند برای بعد از دانشگاه برنامه ریزی داشته باشند.»

 

تفاوت محصولات نمایشگاه با محصولات افراد معمولی این است که در دانشگاه این کارها علمی تر و دانش بنیان تر هستند

مسئول نمایشگاه کارآفرینی دانشکده کشاورزی خلیج فارس اظهار داشت: «مهم ترین هدف ما در برگزاری این نمایشگاه، ایجاد اعتماد به نفس در دانشجویان است. و مردم هم این حس اعتماد به نفس در آن ها شکل بگیرد و محصولاتی که در نمایشگاه هست مورد نظر خاص جامعه قرار گیرد. محصولات نمایشگاه، تولیدی خود دانشجوهاست و با استفاده از آموزش هایی که در این دانشگاه گذرانده اند، توانسته اند محصولات را تولید و به بازار عرضه کنند.»

حبیبی در رابطه با توضیحات تکمیلی در رابطه با این نمایشگاه گفت: «تفاوت این محصولات با سایر محصولاتی که یک فرد معمولی بیرون از دانشگاه انجام می دهد این است که در دانشگاه این کارها علمی تر و دانش بنیان تر هستند. کارهای زود بازده تر، علمی تر و موثرتر و با کیفیت تر هستند و با هدف حل گره ای از مشکلات جامعه انجام می شوند.»

حوزه کارهایی که دانشجویان با همکاری بخش دانشجویی دانشگاه انجام دادند:

مسئول نمایشگاه کارآفرینی گفت از جمله موجودات زنده ای که توسط دانشجویان پرورش داده شد می توان به کبک، بلدرچین، زالو و … اشاره کرد. حبیبی در ارتباط با پرورش بلدرچین بیان کرد: «در حالت معمول بلدرچین ظرف مدت ۴۰ روز به وزن قابل استفاده می رسد که در اینجا دانشجوهای ما طی ۲۸ روز به آن نتیجه مطلوب می رسند و این چرخه یک چرخه تولید تا مصرف است. و اینکار با حذف دلال و واسطه گر و کاهش قیمت همراه است. و این کارها با علم روز همراه است، یعنی استفاده از موادغذایی خاص از جمله لارو بعضی از حشرات، که خیلی باکیفیت تر است از موادغذایی که بعضا از خارج از کشور به عنوان مواد تراریخته وارد کشور می شود. که ما نمی دانیم این مواد چه هستند و عوارض خیلی بدی ممکن است برای مصرف کننده به همراه داشته باشد.»

حسن حبیبی همچنین به تولید گیاهان دارویی با خواص درمانی و بهبود رشد پرندگان اشاره کرد و ادامه داد: «در قسمت تخم گذاری، از لحاظ میزان آهن و مس و موادغذایی نسبت به بازار خیلی قوی تر هستند و میزان کلسترول که مضر است کاهش پیدا کرده است. با جیره غذایی و کارهایی که دانشجوها انجام می دهند به صرفه تر و با کیفیت بالاتر و سالم تری عرضه می شود.»

حبیبی در رابطه با پرورش زالو بیان داشت: «از زالو به منظور استفاده در زالودرمانی و طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. در استان بوشهر تولید کننده و پرورش دهنده ای برای زالو وجود ندارد و تامین زالوهای طبی در استان بوشهر از شمال کشور صورت می گیرد. و در جنوب کشور به غیر از استان فارس و تا حدودی ما، پرورش دهنده زالو نداریم. مشتری های زیادی داریم ولی برای توسعه در کل استان، نیاز به حمایت بیشتری از طرف غیردانشگاهی هستیم. اگر کسی این حمایت را انجام دهد از یک چرخه اقتصادی خوب برخوردار خواهد شد. و در یک مرکز کوچک می تواند حداقل ۸ تا ۱۰ نفر را مشغول به کار کند.»

وی اضافه کرد: «کارهای دیگری بالاخص در حوزه کشت گیاهان زینتی و گلخانه ای و کارهایی در بخش کشت و بافت گیاهان انجام می شود. وقتی از گیاهی کشت بافت می کنیم از یک ماده اولیه برای کشت به میزان زیادی می توان گیاه تولید کرد که مقرون به صرفه است و کنترل شرایط برای ما راحت تر و در عین حال کیفیت گیاهانی که در این شرایط تولید می شوند بالاتر هست.»

 

نمایشگاه کارآفرینی دانشکده کشاورزی خلیج فارس برای دومین سال هست که برگزار می شود

حسن حبیبی در رابطه با برگزاری نمایشگاه گفت: «تولیدی که ما الان داریم کم هست و در نظرداریم که این کار را توسعه دهیم و تعداد افراد بیشتری را مشمول و درگیر این کار کنیم. این کارها در حین اینکه برای دانشجویان یک کارگاه آموزشی کوچک هست، یک تجربه برای بازار کار هم هست. و با فروش محصولاتشان، با موانع کار تولیدی هم آشنا می شوند. سال گذشته محصولی برای فروش و عرضه نداشتیم و فقط کارهای پژوهشی و کارآفرینی دانشجوها و همکاران بود ولی امسال متفاوت تر است و برای سال آینده هم برنامه منسجم تری در نظر داریم.»

حبیبی در پایان اضافه کرد: «اینها کارهای تعدادی از دانشجویان باانگیزه هست که نیاز به حمایت مادی و معنوی بیشتری دارد تا نتیجه بهتر و میزان تولیدی بیشتری داشته باشد. نیاز به حمایت بیشتری هست تا هم محصولات بیشتری تولید شود و هم کارها از حالت تقریبا نیمه بازاری و تحقیقاتی بیرون بیاید. و کارها به صورت کاملا تجاری و بازاری عرضه شود و از این کارها برای کسب درآمد استفاده شود. تا الان حمایت فقط از از سمت اساتید و دانشکده کشاورزی بوده است و از بیرون از دانشگاه هیچ حمایتی صورت نگرفته است. اما امیدواریم با عرضه محصولات به بازار، حمایت صورت بگیرد.»

فاطمه حاجیان پور؛ انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*