۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » دانشگاه ها » دل نوشته دانشجویی » یادداشت
  • شناسه : 291982
  • ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۳
  • نویسنده : علیه شورکی
یلدا از آیین های کهن ایرانیان است
یلدا از آیین های کهن ایرانیان است
یادداشت دانشجویی؛ علیه شورکی

یلدا از آیین های کهن ایرانیان است

ایرانی ها اقوامی با اصالت، با تمدن و دارای آداب و رسوم بسیار کهن هستند که یکی از این رسوم شب یلدا است.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ایرانی ها اقوامی با اصالت، با تمدن و دارای آداب و رسوم بسیار کهن هستند که یکی از این رسوم شب یلدا است.
یلدا نام بلندترین شب سال، در آیین زرتشتیان است. مردم در آن زمان که می خواستند کشاورزی خود را با زمان فصول تنظیم کنند به روزها و خورشید و ماه توجه می کردند و کم کم به این پی بردند که بعضی از روزها خیلی طولانی تر از روزهای دیگر است و به شب یلدا رسیدند که کمتر می توانند از نور خورشید استفاده کنند، به همین دلیل آن شب را اهریمن می دانستند و جشن می گرفتند و میوه های مختلف می خوردند و پای کوبی می کردند تا از سر بگذرانند.

جشن کریسمس مسیحیان نیز ریشه در همین باور دارد و در جای جای ایران این جشن نه تنها از شدت آن کاسته نشده بلکه افزوده نیز شده است. بد نیست بدانیم به سفره ی شب یلدا در زمان هخامنشیان «میزد»و به آجیل و میوه های خشک و تازه «لرد» می گفتند در قسمت های مختلف ایران، آداب متفاوتی برای این جشن وجود دارد اما چیزی که روال است خوردن میوه هایی مثل انار، هندوانه و آجیل شیرینی و… است و بزرگ و کوچک فامیل دور هم جمع می شوند.

جشن انقلاب زمستانی در بین دیگر اقوام باستان نیز رایج بوده‌است. در روم باستان و هم‌زمان با ترویج مسیحیت، پرستش سول اینویکتوس (خورشید شکست ناپذیر) ایزد پاگان رومی بسیار شایع بود و رومیان میلاد او را در زمان انقلاب زمستانی جشن می‌گرفتند. سول اینویکتوس در آیین میتراییسم رومی نیز نقشی ویژه داشت و حتی میتراس (معادل یونانی میترا ایزد باستان ایرانی) لقب خورشید شکست ناپذیر را داشت.

محققان معتقدند که مسیحیت غربی چارچوب اصلی خود را که به این دین پایداری و شکل بخشیده به مذاهب پیش از مسیحیت روم باستان از جمله میتراییسم مدیون است و برای نمونه تقویم کلیساها، بسیاری از بقایای مراسم و جشن‌های پیش از مسیحیت بخصوص کریسمس را در خود نگاه داشته‌ است و کریسمس به عنوان آمیزه‌ای از جشن‌های ساتورنالیا و زایش میترا در روم باستان در زمان قرن چهارم میلادی با رسمی شدن آیین مسیحیت و به فرمان کنستانتین به عنوان زادروز رسمی مسیح در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*