۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » بیانیه » خبر فوری » خبر وسط » دانشگاه ها
  • شناسه : 292066
  • ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۸:۲۴
کمیسیون تلفیق مجلس لایحه بودجه ۱۳۹۹ را رد کند/ محل‌های درآمدی و هزینه‌کردی بودجه شفاف نیست
کمیسیون تلفیق مجلس لایحه بودجه ۱۳۹۹ را رد کند/ محل‌های درآمدی و هزینه‌کردی بودجه شفاف نیست
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر:

کمیسیون تلفیق مجلس لایحه بودجه ۱۳۹۹ را رد کند/ محل‌های درآمدی و هزینه‌کردی بودجه شفاف نیست

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر در بیانیه ای ضمن برشمردن اشکالات اساسی لایحه بودجه 99 ، خواستار رد آن در کمیسیون تلفیق جهت اصلاح لایحه شد.

به گزارش دانشجونیوز؛ امروز بررسی لایحه بودجه ۹۹ در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شروع می شود. بودجه ۹۹ که در زمان ارائه به مجلس همراه با حرف و حدیث های فراوانی بود و واکنش گسترده کارشناسان را در پی داشت.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر در بیانیه ای ضمن برشمردن اشکالات اساسی لایحه بودجه ۹۹ ، خواستار رد آن در کمیسیون تلفیق جهت اصلاح لایحه شد. متن بیانیه به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

 

با توجه به ارسال لایحه  بودجه سال ۱۳۹۹ توسط دولت محترم جهت بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی و جایگاه مهم بودجه در حوزه حکمرانی کشور و تاثیراتی که بر زندگی مردم دارد، باید متناسب با شرایط فعلی بسته شده باشد اما واقعیت بودجه۹۹ تقدیمی دولت به مجلس نه تنها گره ای از مشکلات نخواهد گشود بلکه گره کور دیگری بر مشکلات اضافه خواهد کرد، لذا شورای تبیین مواضع استان بوشهر بنابر وظیفه انقلابی خود مشکلات اساسی بودجه ۹۹ را به اختصار به شرح ذیل خدمتتان عرض می نماید:

۱- غیر شفاف بودن محل های درآمد زایی و عدم تعریف ساز و کار مشخص برای تحقق درآمدهای پیشنهادی

به عنوان نمونه

دولت محترم ادعا دارد که وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را ۱۰% کاهش داده است اما این ادعایی بیش نیست و عملا وابستگی واقعی بودجه به نفت ۱۶% و بالاتر است و این تعریف ۱۰% در بودجه که کاملا غیر واقعی است این احتمال را تقویت می کند که دولت بعد از گذشت چند ماه، ادعای عدم تحقق بودجه حاصل از فروش نفت را مطرح کرده است و دوباره با دست اندازی به منابع بانک مرکزی و همچنین افزایش قیمت حامل های انرژی، این بار در قالب افزایش قیمت گازوئیل، قصد دارد کسری بودجه خود را برطرف نماید و عملا کشور را در وضعیت آشوب‌های آبان ۱۳۹۸ قرار دهد.

دیگر مورد قابل ذکر در بودجه ۱۳۹۹ درآمد حاصل از فروش دارایی های دولت تحت عنوان مولدسازی دارایی‌های راکد و برزمین مانده دولت است که روشی خطرناک و به طرز عجیبی فساد زا است. در واقع تکرار خصوصی‌سازی‌ها در ابعاد بسیار بزرگتر است و شائبه های سیاسی کاری و واگذاری اموال به افراد دارای رانت و نزدیکان دولت را با توجه به اینکه دولت در سال آخر قرار دارد، بسیار تقویت می‌کند.

۲ – حذف معافیت های مالیاتی (سلبریتی‌ها، مناطق آزاد و …) و عدم  مبارزه با فرارهای مالیاتی

متاسفانه دولت بنا به ملاحظات حزبی و سیاسی کاری غلطی که شیوه و رسم این دولت بوده است حاضر نیست از ثروتمندان، سلبریتی‌ها و بعضی مشاغل مالیات بگیرد ولی حاظر است کسری بودجه داشته باشد که نتیجه واضح آن، استقراض از بانک مرکزی ولو به صورت غیر مستقیم است که در نتیجه اقزایش بیشتر حجم نقدیگی و به تبع آن، افزایش تورم و فشار هرچه بیشتر به زندگی مردم است.

۳– غلط بودن سیاست ارز ۴۲۰۰ تقریبا مورد اجماع همه کارشناسان اقتصادی است و فساد آور و ناکارآمد بودن آن مشخص شده است اما دولت همچنان بر این سیاست غلط اصرار دارد و در لایحه بودجه ۹۹ ، دولت حدود ۱۰٫۵ میلیارد دلار برای آن در نظر گرفته است.

 

با توجه به مطالب که به صورت اختصارخدمتتان عرض شد از شما نمایندگان ملت ایران  خواستاریم ضمن رد لایحه بودجه ۹۹ موارد ذیل را دربررسی بودجه مد نظر قرار دهید:

۱ – جلوی تصویب بودجه با این سطح از ناکارآمدی را بگیرید و دولت را ملزم به کارآمد کردن بودجه پیشنهادی نمایید.

۲ – محل‌های درآمدی و هزینه کردی بودجه را کاملا شفاف کنید.

۳ – جلوی عدم پرداخت مالیات توسط  ثروتمندانی که بیشترین بهره را از یارانه های پنهان می‌برند، گرفته شود.

۳ – افزایش پایه های مالیاتی از محل مشاغلی که درآمد بالایی دارند ولی مالیاتی نمی‌پردازند همانند وکلا، پزشکان و سلبریتی‌ها را تحقق بخشید.

۴ – بودجه را بر اساس شرایط جنگ اقتصادی و نه بر اساس چشم انتظار ماندن برای وعده های توخالی کشورهای غربی ببندید.

۵ – جهت جلوگیری از برداشت‌های بی رویه دولت از محل صندوق توسعه ملی با رد این لایحه، میراث آیندگان را حفظ کنید.

۶ – جلوی توقف بسیاری از پروژه عمرانی کشور را به بهانه کسری که در بودجه گنجانده شده است را سد کنید.

۷ –بار بدهی‌های دولت را به دوش دولت آینده منتقل نکنید.

 

شوای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*