۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » خبر وسط » سیاسی » گزارش
  • شناسه : 292277
  • ۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
شورای نگهبان از سمت دشمنان مورد هجمه و بی مهری است/ ضعف و معیوب بودن قانون مانع اصلی نظارت بر انتخابات
شورای نگهبان از سمت دشمنان مورد هجمه و بی مهری است/ ضعف و معیوب بودن قانون مانع اصلی نظارت بر انتخابات
سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهر:

شورای نگهبان از سمت دشمنان مورد هجمه و بی مهری است/ ضعف و معیوب بودن قانون مانع اصلی نظارت بر انتخابات

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهر در گفتگو با دانشجونیوز گفت: شورای نگهبان از سمت دشمنان چه داخلی و چه خارجی مورد هجمه و بی مهری است چرا که شورای نگهبان نهادی تاثیرگذار است و اقدامات شورای نگهبان مانع تامین مطامع حزبی و گروهی می شود.

به گزارش دانشجونیوز؛ قائم مقام و سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان بوشهر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار دانشجونیوز، با اشاره به تاریخچه و سابقه شورای نگهبان گفت: اولین جرقه های ظهور شورای نگهبان به دوره مشروطه و با متمم قانون اساسی که توسط شیخ فضل الله نوری تنظیم شد، باز می گردد، دیوان شورای عالی نظارت برقانون اساسی نشان می دهد که شورای نگهبان در سایر کشورها نیز مسبوق به سابقه است.

رضایی صیانت از قانون اساسی و صیانت از جمهوریت و اسلامیت قانون اساسی را از وظایف شورای نگهبان خواند و گفت: شورای نگهبان فرا قوه ای است، نه زیرمجموعه ای از سه قوا، بنابراین مصوبات شورای نگهبان عین قانون است و مصوبات قوه مقننه بدون تایید شورای نگهبان به هیچ وجه به عنوان قانون پذیرفته نیست. براساس اصل ۹۹ قانون اساسی وظیفه نظارت بر برگزاری انتخابات نیز بر عهده شورای نگهبان است، به جز نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا.

 

خلیل رضایی در ادامه افزود: شورای نگهبان از سمت دشمنان چه داخلی و چه خارجی مورد هجمه و بی مهری است چرا که شورای نگهبان نهادی تاثیرگذار است و اقدامات شورای نگهبان مانع تامین مطامع حزبی و گروهی می شود به علاوه بعضی افراد هستند که مخالف حفظ و صیانت اسلام در قوانین هستند، یکی از جاهایی که به شدت چالش زاست و شورای نگهبان مورد اتهام قرار می گیرد در بحث انتخابات است.

تایید صلاحیت نهایی کاندیداها ۲۲ بهمن ماه اعلام می شود

رضایی در ادامه بیان داشت: هیئت نظارت استان نتایج تایید صلاحیت را ۲۱ دیماه اعلام می کند، و نتیجه نهایی توسط شورای نگهبان در تاریخ ۲۲ بهمن اعلام می شود.

وی اذعان داشت: در رابطه با مصلحت سنجی در تایید یا رد افراد، شورای نگهبان مورد اتهام و شائبه قرار دارد و همیشه ذهنیت هایی در رابطه با جناحی بودن تصمیمات شورای نگهبان مطرح است ولی مصلحت اندیشی در هیئت های نظارت وجود ندارد و تصمیمات براساس ملاک و معیارهای قانونی است. فشار اشخاص حقیقی و حقوقی به شورای نگهبان در موافقت یا مخالفت اشخاص طبیعی است، اما آنچه برای هیئت نظارت بر انتخابات در اولویت است بررسی مستندات و شواهد قانونی است.

 

قوانین انتخابات نیازمند اصلاح است

رضایی قوانین انتخابات را نیازمند به اصلاح دانست و گفت: ابلاغیه سال ۹۵ مقام معظم رهبری رابطه با سیاست های کلی انتخابات شاهدی بر این مدعاست و با توجه به تکیه شورای نگهبان به قانونی که توسط قوه مقننه تصویب شده است، ضعف و معیوب بودن آن عامل اصلی دست و پاگیر بودن نظارت از هیئات نظارت است.

وی در ادامه افزود: انتخابات و مشارکت مردم یک سرمایه اجتماعی است و همگان باید برای جلوگیری از آسیب این سرمایه تلاش کنند. انتخابات مانور قدرت یک کشور و مردم آن کشور است.

وی ضمن اشاره به تلاش همگانی هیئت نظارت بر امنیت و سلامت انتخابات گفت: مردم اطمینان داشته باشند که آنچه رای داد­ه اند از صندوق ها بیرون می آید. خدشه به انتخابات گناه نابخشودنی است و از هرگونه اعمال نظر حزبی پرهیز می شود. به کاندیداها و مردم شریف قول می دهیم براساس ملاک ومعیارهای قانونی عمل کنیم. بنابراین خط کش ما، خط کش قانون است. هیئت های نظارت متهدانه و بی طرفانه و با رعایت مرّ قانون عمل خواهند کرد.

جوانان باید در تشکیل مجلس جوان حزب الهی کوشا باشند

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهر در آخر خطاب به جوانان گفت: همه افرادی که دل در گروی نظام دارند باید کمک کنند که این مجلس به مراتب از مجلس دهم قوی تر باشد. جوانان باید بدون احساساتی عمل کردن و بدون توجه به سفارشات چشم و گوش بسته، شاخص های قانونی و شرعی را بسنجند و باتوجه به این ملاک و معیارها مجلس جوان حزب الهی را تشکیل دهند.

 

انتهای پیام/

 

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*