چهارشنبه, ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹
16 ذو الحجة 1441
Wednesday, 5 August , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » خبر وسط » دانشگاه ها » سیاسی » یادداشت
  • شناسه : 293593
  • ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
  • نویسنده : علیه شورکی
شکوه انقلاب اسلامی و انقراض سلطنت پهلوی
شکوه انقلاب اسلامی و انقراض سلطنت پهلوی
یادداشت دانشجویی؛ علیه شورکی

شکوه انقلاب اسلامی و انقراض سلطنت پهلوی

دهه ی فجر انقلاب اسلامی در ادبیات سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران به روزهای 12 الی 22 بهمن ماه گفته می شود. در طی این دوره در سال 1357 سید روح الله خمینی بعد از تبعید 15ساله در 12 بهمن به ایران وارد شد.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ دهه ی فجر انقلاب اسلامی در ادبیات سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران به روزهای ۱۲ الی ۲۲ بهمن ماه گفته می شود. در طی این دوره در سال ۱۳۵۷ سید روح الله خمینی بعد از تبعید ۱۵ساله در ۱۲ بهمن به ایران وارد شد و در نهایت در ۲۲ بهمن ماه با اعلام بی طرفی ارتش شاهنشاهی، سلطنت پهلوی منقرض شد و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

تا سال ۱۳۶۰ اصطلاحی به نام دهه فجر وجود نداشت. عبدالمجید معادیخواه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، برای نخستین بار در سال ۱۳۶۰، از زمان ورود روح الله خمینی تا روز ۲۲ بهمن را دهه فجر نامید. در هیچ جای تاریخ چنین انقلابی را نمی توان پیدا کرد، به طوری که انقلاب کبیر فرانسه هم با سکوت از کنار آن رد شد.

در روز ۱۲ بهمن رهبر دل ها به ایران آمد و در قطعه ی ۱۷ بهشت زهرا که جای شهیدان انقلاب بود، سخنرانی کردند. حال شاید سوال شود این همه کسانی که کشته شدند برای چه بود؟! آیا ارزشش را داشت که جوی خون راه بیافتد؟! در پاسخ باید گفت: آزادی تاوان دارد… مردم ما می دانستند که دیوی که در مقابلشان است، مخالف دین، آرمان، انسانیت، مذهب و اسلام است.

مردم برای دفاع از آرمان هایشان تا پای جانشان جنگیدند. آن زمان که سگ های آمریکایی، ارزشمندتر شمرده می شدند… اگر از من سوال شود می گویم آری، ارزشش را داشت. به قیمت برگرداندن هویتمان ارزشش را داشت. هر سال این راهپیمایی ۲۲ بهمن نه تنها کمرنگ تر نمی شود بلکه هر ساله اتحاد مردم کشورمان را هم بیشتر می کند. امسال عجیب اتحادی نو برمی انگیزد.

امسال حضور مردم بیش از پیش نمایان می شود. به خاطر وجود کسی که چه در زمان حیاتش و چه در زمان شهادتش، برکتی بزرگ را برای مردم به همراه داشت. امسال شعار بسم الله القاصم الجبارین را بلند نجوا می کنیم… و چه دیوانه بودند آن ها که حکم به شهادت سردار دل ها دادند. زیرا خون او به مراتب خطرناک تر از خود او بود.

کسانی که تو را به شهادت رساندند، نمی دانستند که شهیدان ما کسانی هستند که ما به چشم الهه ی بزرگی ها به آن ها نگاه می کنیم و نه یک انسان ساده… روز ۲۲ بهمن و همزمانی چهلمین روز رفتن سردار دل ها، برای همیشه در تاریخ این روز ماندگار خواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*