۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » خبر فوری » خبر وسط » دانشگاه ها » یادداشت
  • شناسه : 294001
  • ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۵۴
پا گذاشتن روی پرچم آمریکا آری یا خیر؟ کلام رهبری چیست؟
پا گذاشتن روی پرچم آمریکا آری یا خیر؟ کلام رهبری چیست؟

پا گذاشتن روی پرچم آمریکا آری یا خیر؟ کلام رهبری چیست؟

حجت الاسلام مهدی جمالی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان بوشهر در یادداشتی ارسالی به این پایگاه خبری به تشریح فلسفه آتش زدن و لگدکردن پرچم آمریکا پرداخته است.

به گزارش دانشجونیوز؛حجت الاسلام مهدی جمالی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان بوشهر در یادداشتی ارسالی به این پایگاه خبری به تشریح فلسفه آتش زدن و لگدکردن پرچم آمریکا پرداخته است.

متن یادداشت به شرح زیر است:

دلائل مخالفین پا گذاشتن روی پرچم آمریکا چیست؟

ابتدا باید توجه داشت که مخالفین این قضیه دو گروه هستند. گروهی قلباً دوستدار آمریکا و مخالف انقلاب اسلامی ایران هستند. اینها بخاطر دوست­ داشتن آمریکا و دشمنی با انقلاب اسلامی مخالف پا گذاشتن روی پرچم آمریکا هستند. گروهی نیز قلبا مخالف آمریکا و دوستدار انقلاب و ایران اسلامی هستند، اما معتقدند که پرچم، نماد یک کشور و ملت است و نباید به آن توهین شود.

اینها می‌گویند که دشمنی ما با دولت آمریکا است و نه ملت آن. البته هر انسان مؤمنی باید استکبار ستیزی و آمریکاستیزی خود را در جاهای مختلف به صورت شفاف در قول و عمل نشان دهد تا هم با گروه اول متمایز شوند و هم مسأله برای دیگران نیز روشن شود تا قلب کسی از حب طاغوت خالی نشود، از حب الهی مملو نمی شود.

دلائل موافقین چیست؟

موافقین ادله متعددی دارند از جمله اینکه:

ـ پرچم نماد دولت نیز هست و دولت یک کشور است که پرچم آن را برافراشته می‌کند؛ بنابراین در حقیقت به خاطر ظلم و ستم دولت‌های آمریکایی است که مردم جهان آن را زیر پا لگدمال می‌کنند. اینها می‌گویند این امری روشن است که مقصود از لگد کردن پرچم، لگد کردن نماد دولت آمریکا است.

خود مردم آمریکا هم می‌دانند مردم کشورهایی که پرچم آمریکا را لگد می‌کنند در واقع دارند به دولت آمریکا اعتراض و اهانت می‌کنند نه مردم آمریکا، حتی خود مردم آمریکا نیز بارها پرچم کشورشان را آتش زده‌اند.

وقتی شما می‌گویید: «مرگ بر آمریکا»، آمریکا نام یک کشور است نه دولت، ولی هیچ کس اینگونه نمی‌فهمد که ما داریم به مردم آمریکا اهانت می­کنیم، هر انسانی می‌داند در واقع مراد از آمریکا با قرائن روشن، دولت آمریکا است. همیشه نمودها و نمادها دال بر بودها و محتواها هستند.

شعار مرگ بر آمریکا یا لگدمال کردن پرچم آمریکا نماد ظلم‌ستیزی و استکبارستیزی یا همان تبرّی است که از فروع دین است. همانطور که پرچم سیاه و عزاداری­ها دال بر عشق به امام حسین و خواستن تبعیت از امام در بندگی خداوند و ظلم‌ستیزی است.

همیشه کسانی که می‌خواهند یک محتوا را از بین ببرند، سعی می‌کنند ابتدا نمادهای آن را از بین ببرند؛ مثلا رضاشاه عزاداری برای امام حسین را ممنوع می‌کند تا روحیه ظلم‌ستیزی و شهادت و سلحشوری و اسلام‌خواهی را در بین مردم از بین ببرد؛ بنابراین حفظ نمادهای دینی و تخریب نمادهای شیطانی به عنوان اولین گام امری ضروری است.

ـ دلیل دوم آنکه این دولت‌ها برآمده از رأی مردم آمریکا هستند؛ بنابراین لگدمال کردن پرچم آمریکا در واقع علاوه بر اینکه اهانت به دولت آمریکا است و نه مردم آمریکا، فهماندن این مطلب به مردم آمریکا است که دولت‌های منتخب شما، دولت­هایی که شما به آن رأی داده­اید دولت‌هایی هستد که در تمام دنیا زنان و کودکان و مردم کشورها را می‌کشند، منابع آنها را به تاراج می برند و آن کشورها را اشغال می‌کنند و اختیار آنها را به دست می‌گیرند.

در متون دینی ما هست که اگر کسی راضی به ظلم شخصی باشد و یا از آن قلبا متنفر نباشد و عملا کاری نکند، در حکم خود ظالمین است. شرکت نکردن مردم آمریکا در انتخابات هم آنها را از این خطا مبرّا می‌کند و هم مشروعیت دولت ظالمشان را زیر سؤال می‌برد.

ـ دلیل سوم استناد به کلام و سیره امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

به نظر بنده این استدلال‌ها، استدلال‌هایی روشن و قوی هستند و در حقیقت پا گذاشتن روی پرچم آمریکا و شعار مرگ بر آمریکا نماد ظلم‌ستیزی و آزادی­خواهی است و باید این نمادها را که ارزشمندند حفظ کرد، زیرا حفظ این نمادها به معنای حفظ محتوای آنهاست.

کلام رهبری در این زمینه چیست؟

سخنان رهبری دراین‌باره روشن است. خود رهبری بارها هم شعار مرگ بر آمریکا را داده و هم جلوی او شعار مرگ بر آمریکا داده شده و ایشان تأیید کرده‌اند. همچنین بارها رهبری در بیاناتشان سخن از آتش زدن پرچم آمریکا را زده و آن را تأیید کرده است. قطعا آتش زدن از پا گذاشتن شدید تر است.

حضرت آقا در خطبه نماز جمعه تاریخ ۲۷ دی ۱۳۹۸ فرمود که ظلم آمریکایی‌ها باعث شده مردم آزاده جهان در همه جا پرچم آمریکا را آتش زنند.

ایشان در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۸۰ در جمع اعضای مجلس خبرگان فرمودند: «یک روز بود که تنها در یک نقطه دنیا، پرچم آمریکا سوزانده و شعار مرگ بر آمریکا داده می شد، اما شما امروز می بینید در چند نقطه دنیا پرچم آمریکا سوزانده می شود و شعار مرگ بر آمریکا داده می شود. در خود آمریکا پرچم آمریکا را آتش زدند. این پدیده مهمی است. چه عاملی باعث این کار شد؟ آیا جز ایستادگی و استقامت یک ملت شجاع و مؤمن به اهداف و به راه خود توانست این موج را به تدریج سراسری کند؟».

 

انتهای پیام/

 

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*