۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » خبر فوری » خبر وسط » گزارش
  • شناسه : 294433
  • ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
  • نویسنده : روزبه خدادادی
بازاریان و دستفروشان قربانی کرونا شدند/ لزوم جبران خسارت به دلیل تعطیلی بازار
بازاریان و دستفروشان قربانی کرونا شدند/ لزوم جبران خسارت به دلیل تعطیلی بازار

بازاریان و دستفروشان قربانی کرونا شدند/ لزوم جبران خسارت به دلیل تعطیلی بازار

با توجه به تعطیلی بازار و اصناف برخی شهرهای استان بوشهر و عدم درآمد در ایامی که می توانست با توجه به جذب مسافر نوروزی تاثیر زیادی در معیشت استان داشته باشد، دولت باید همراستا با اقدامات پیشگیرانه نسبت به جبران خسارت اقدام کند.

به گزارش دانشجونیوز؛ در راستای اقدامات پیشگیرانه ستاد مبارزه با کرونا استان بوشهر، بازار و واحدهای صنفی برخی شهرهای استان به مدت چند روز تعطیل شدند یا مدت تعطیلی آن‌ها تمدید شد. نمایشگاه فروش بهاره نیز که اسفند هرسال برپا می شد امسال بع این دلیل تعطیل شد.

استان بوشهر به دلیل آب و هوای بهاری در ایام اسفند و تعطیلات نوروز از جمله استان های هدف جذب گردشگر و مسافر نوروزی بوده است. رتبه سوم کشور با ۷ میلیون و ۳۵۰ هزار گردشگر بعد از استان های مازندران و گیلان در نوروز ۹۷ و رتبه دوم کشور در نوروز ۹۸ با تردد ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار گردشگر نشان از بالفعل بودن این استان در امر جذب گردشگر دارد.

اما وجه دیگر جذب گردشگر و مسافر نوروزی، فروش بیش از ۲۱ میلیارد صنایع دستی در فروشگاه های استان بوده است. امری که در میان آمارهای ورود و خروج گردشگر به استان مغفول مانده و نشان از وابسته بودن بازار استان به این ایام دارد.

اقدامات پیشگیرنه ای که در استان با توجه به شیوع ویروس واگیردار کرونا در سطح کشور صورت گرفته موجب شده تا تاریخ ۱۳ اسفند، استان بوشهر تنها استان کشور در عدم ابتلا به این ویروس باشد.

اقداماتی از قبیل تعطیلی مراکز آموزشی و ورزشی و لغو تمامی تجمعات حول برنامه های مختلف که سراسری بوده است. ضدعفونی کردن و کنترل مبادی ورودی استان و اقدامات آموزشی از جمله کارهای پسندیده ستاد مبارزه با کرونا بوده است.

در این بین با توجه به تعطیلی خودجوش مردمی یا ابلاغی برخی صنوف یا کم رونق شدن بازار، برخی اقدامات انسان دوستانه ای از جمله جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت میوه ها و مقابله با افزایش قیمت و احتکار ماسک و وسایل ضدعفونی کننده صورت گرفته که در نوع خود قابل تقدیر است.

اما مسئله ای که کماکان موجب عدم همراهی برخی صنوف و بازاریان شده و یا نگرانی آنان را در پی داشته است، کساد شدن درآمد و عدم درآمد درصورت تعطیلی محل درآمدشان است.

لازم است که دولت همراستا با اقدامات پیشگیرانه، نسبت به جبران خسارات وارده به اصناف و بازاریان و دستفروشان برنامه ریزی داشته باشد چرا که با توجه به گردشگر بودن استان بوشهر در ایام اسفند و تعطیلات نوروز، چشم امید بازاریان و دستفروشان به این ایام دوخته شده بود و این واقعه در شرایط نابسامان اقتصادی بر دردشان نیافزاید.

اقداماتی از قبیل همکاری در عوارض شهرداری، پرداخت بهای آب و برق و گاز، مالیات، پرداخت تسهیلات یا … می تواند در این شرایط به کمک این قشر بیاید.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*