سه شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۳۹۹
11 شوال 1441
Tuesday, 2 June , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » خبر فوری » خبر وسط » گزارش
  • شناسه : 294817
  • ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
  • نویسنده : روزبه خدادادی
خطر شیوع ویروس کرونا در کمین کارگران منطقه ویژه پارس جنوبی است
خطر شیوع ویروس کرونا در کمین کارگران منطقه ویژه پارس جنوبی است

خطر شیوع ویروس کرونا در کمین کارگران منطقه ویژه پارس جنوبی است

ستاد مبارزه با کرونا استان بوشهر نسبت به وضعیت منطقه جنوب استان به دلیل تراکم بالای کارگران و کارمندان بومی و غیربومی حساسیت بیشتری داشته باشد که خود می تواند عامل شروع چرخه بیماری در بین ساکنان محلی شود.

به گزارش دانشجونیوز؛ جنوب استان بوشهر به دلیل وجود منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که از بدو شکل گیری همواره خود منشا آلایندگی‎ بوده است با جمعیت سیال و فشرده ده ها هزارنفری کارگر و کارمند از سراسر کشور، مستعد تبدیل شدن به کانون بزرگ رشد و انتقال ویروس کرونا به سایر مناطق کشور است.

عسلویه با وجود نیروهایی که از اقصی نقاط کشور برای تداوم حیات قلب تپنده اقتصاد کشور در آن مشغول به فعالیت هستند در معرض خطر جدی شیوع ویروس کرونا قرار دارد. جمعیت کارگری فشرده خوابگاهی خود عامل قوی انتشار این ویروس حتی به ساکنان بومی منطقه جنوب استان بوشهر و فارس است.

این خطر باعث شده سید پیروز موسوی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در نشست هیئت مدیره در این مورد اظهار کند: همه کارکنان و پیمانکارانی که در قالب طرح‌های توسعه‌ای با شرکت‌های نفتی و پتروشیمیایی طرف قرارداد هستند از ۲۰ اسفند ماه تا ۲۲ فروردین ‌ماه مرخص هستند و در منطقه حضور نخواهند داشت. اکنون معادل ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر کارکنان پیمانکاران طرح‌های توسعه‌ای هستند.

به گفته مسئولان مربوطه، کنترل مبادی ورودی و لغو پروازها به مقصد فرودگاه عسلویه و جابه جا نشدن کارکنان در دوره شیوع ویروس کرونا از جمله پیشنهادهای راهبردی مسئولان برای جلوگیری از همه گیر شدن این بیماری در این منطقه بوده است که برخی به عمل پیوسته و برخی هنوز روی برگه بخشنامه ها مانده است.

نکته قابل تامل این است که هنوز درمان این بیماری کشف نشده است و یا در مراحل بالینی است و تنها و مطمئن ترین راه جلوگیری از سرایت گسترده این ویروس، کنترل عبور و مرور به شهرها و در خانه ماندن و عدم حضور در تجمعات است.

استان بوشهر با وجود اقدامات زودهنگام در کنترل تجمعات و مبادی ورودی با همه اشکالات وارده باعث شده است که همچنان جزو استان‌هایی باشد که تعداد مبتلایان و فوت شدگان جزو کمترین‌ها باشد. اما چنانچه این اقدامات علمی و با حساسیت بیشتری ادامه پیدا نکند وقوع فاجعه دور از ذهن نخواهد بود.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا استان پیش از این اعلام کرده بود: هرشهروندی که به سفر به استان‌های بحرانی درگیر با ویروس کرونا بویژه مشهد اقدام کند اشکال ندارد زیارتشان قبول ولی برگردند باید با هزینه شخصی خودشان ۱۴ روز در ورودی استان  قرنطینه باشند.

این در حالی است که مبادی ورودی زمینی استان کنترل می شود اما مبادی ورودی هوایی هنوز وضعیت سامان یافته ای ندارد و هنوز پروازها به فرودگاه عسلویه برقرار است که گرچه گفته شده از فرودگاه های آلوده همچون مشهد و تهران لغو شده است اما همچنان پرواز به این فرودگاه برقرار است.

طبق اقدامات سازمان منطقه ویژه، تست تب سنجی در مبادی ورودی حراست شرکت ها و پتروشیمی ها انجام می شود هرچند تست تب سنجی در دورانی که علایم بیمار مخفی است و می‌تواند ناقل باشد، عملا کارایی ندارد.

منطقه ویژه انرژی پارس جنوبی با گستردگی جغرافیایی چهار شهرستان جنوبی استان بوشهر و رفت و آمد ده‌ها هزار کارگر و کارکنانی از سراسر کشور، این منطقه را تبدیل به ایرانی کوچکتر کرده است که محل رفت و آمد کارگران از استان‌های آلوده است و به دلیل تراکم جمعیتی، مستعد سرایت بالایی است که نگرانی مردم محلی و استان و فعالان اجتماعی را به همراه داشته است.

هرچند شهرستان عسلویه بحرانی تر از سایر شهرستان‌ها است اما شهرستان دیّر نیز به واسطه پتروشیمی متانول کاوه در معرض خطر انسانی جدی است.

نکته مهمی که خطر شیوع ویروس کرونا را جدی تر می کند، ایجاد زنجیره بیماری است و رفت و آمد کارگران و کارکنان شهرهای آلوده به منطقه پارس جنوبی می تواند این زنجیره را بوجود بیاورد. طبق گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، ۷۸ درصد از افرادی که در استان بوشهر دارای ویروس کرونا هستند، با انجام سفر غیر ضرور برای خانواده خود سوغات آورده اند.

لذا نیاز است مسئولان مربوطه نسبت به وضعیت منطقه جنوب استان اقدامات جدی تری را در دستور کار داشته باشند و با عملیاتی کردن آن، از بار روانی و نگرانی مردم بومی آن مناطق بکاهند.

 

انتهای پیام/

 

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*