دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹
4 صفر 1442
Monday, 21 September , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » خبر فوری » خبر وسط » گزارش » یادداشت
  • شناسه : 295113
  • ۰۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
  • نویسنده : روزبه خدادادی
کنترل مبادی ورودی در استان بوشهر صاحب ندارد/ مردم در مقابل مردم!
کنترل مبادی ورودی در استان بوشهر صاحب ندارد/ مردم در مقابل مردم!
بحران در مدیریت بحران؛

کنترل مبادی ورودی در استان بوشهر صاحب ندارد/ مردم در مقابل مردم!

کنترل مبادی ورودی استان بوشهر و شهرها نیاز به فرماندهی واحد با احاطه مدیریتی به وسعت جغرافیای استان دارد و لازم است ستاد مبارزه با کرونا استان از بحران مدیریتی خارج شود و این ماموریت را به مجموعه مشخصی واگذار کند که شاهد تقابل مردم با مردم نباشیم.

به گزارش دانشجونیوز؛ سرعت شیوع ویروس کرونا در استان بوشهر همزمان با تعطیلات نوروزی و به کما رفتن ادارات دولتی قابلیت روند رو به رشد داشتن را خواهد داشت. تا اولین روز سال ۹۹ ، آمار مبتلایان به کرونا در استان ۵۵ نفر شده که ۴ نفر فوت شده اند و ۴۴ نفر ترخیص و ۷ نفر بستری هستند.

بررسی دلایل ابتلای به کرونا در استان حاکی از حقیقت تلخی است. قریب به هفتاد تا هشتاد درصد به دلیل ارتباط با خارج از استان و مسافرت و مهمانی رفتن بوده است.

خطر سرایت به دلیل در خانه نماندن همواره از طریق مسئولان گوشزد شده و می‌شود. اما اقدام عملی حساب شده‌ای از سوی ستاد مبارزه با کرونا در استان به ریاست استاندار و دبیری رئیس علوم پرشکی انجام نشده است.

از ابتدای امر که به دلیل نوع سرایت، راه درمان در خانه ماندن تشخیص داده شد، مسئله عبور و مرور به استان ذهن مردم و فعالان اجتماعی و مسئولان را به خود درگیر کرد.

در زمینه کاهش و کنترل ورود و خروج کارگران و کارکنان غیربومی به منطقه ویژه پارس جنوبی، تعداد و مسیر پروازهای فرودگاه‌های عسلویه و بوشهر، ترمینال های مسافربری اقدامات خوبی انجام شد. تعطیلی بازار و تجمعات و مجموعه‌های ورزشی و آموزشی نیز از این دست بود.

اما مسئله اصلی کماکان پابرجاست. ورود و خروج‌ زمینی با وسایل شخصی به شهرهای استان!

در مدیریت این مسئله خود دچار مسئله بزرگی هستیم. نبود متولی واحدی جهت مدیریت مبادی ورودی استان و شهرها دردسر ساز شده است.

برخی شهرها بین نیروی انتظامی و بسیج پاسکاری می‌شود. برخی دیگر مردم خود پا به عرصه گذاشته‌اند. بوشهر را نیروهای خانه مشارکت مردمی دانشگاه علوم پزشکی کنترل می‌کند و برخی دیگر همچنان در دوران قبل از کرونا به سر می برند.

راه های ورودی استان بوشهر تعداد کمی نیست و لازم به ذکر است که تنها راه ورودی استان، گلوگاه دالکی نیست و تنها تراکم جمعیتی در معرض خطر استان، شهر بوشهر نیست.

هنوز بسیاری از شهرهای استان بدون کنترل ۲۴ ساعته هستند و شهرهایی که دارای تیم کنترل هستند تنها به موارد مشکوک به این بیماری حساسیت به خرج  می دهند و بقیه می توانند عبور و مرور داشته باشند.

البته تست تب سنجی راه قطعی تشخیص نیست و در دوره اختفای بیماری، فرد ناقل بالفعل می تواند اطرافیان خود را درگیر این ویروس کند و چرخه بیماری را بوجود بیاورد.

اما در مبحث کنترل مبادی ورودی استان و شهرها نیاز به فرماندهی واحد با احاطه مدیریتی به وسعت جغرافیای استان به شدت احساس می شود و لازم است ستاد مبارزه با کرونا استان از این بحران مدیریتی خارج شود و این ماموریت را به مجموعه مشخصی واگذار کند.

از بدترین پیامد این بحران می توان به تقابل مردم با مردم اشاره کرد. استان بوشهر که پذیرای مسافرانی از سراسر کشور بوده است و رسم مهمان نوازی در فرهنگ دینی و سنتی ما ریشه دارد، در این ایام بدلیل عدم کنترل مبادی خروجی استان های پرخطر و ورودی استان هایی نظیر بوشهر توسط مجموعه های مسئول، به صحنه تقابل زننده مردم با مردم تبدیل شده است.

این صحنه های زشت و زننده گرچه بدلیل عدم رعایت برخی هموطنان بوجود آمده است اما بدلیل نبود مدیریت واحد و نداشتن مسئول مشخص هم در مبادی ورودی شهرها و هم در سطح شهر، شاهد درگیری هایی بین مردم و نیروهای مردمی با مسافران و غیر بومیان هستیم که این صحنه های تقابل پا به فضای مجازی هم گذاشته است.

گرچه شیوع این ویروس و نحوه مقابله با این بیماری دارای عوارض اجتماعی و روانی و اقتصادی است، اما بدلیل عدم تدبیر مسئولان ستاد و بحران در مرکز مدیریت بحران، شاهد آسیب جدی به فرهنگ شاخص مردم استان نیز هستیم.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*