شنبه, ۸ آذر , ۱۳۹۹
13 ربيع ثاني 1442
Saturday, 28 November , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان » ایران و جهان » خبر فوری » خبر وسط » فرهنگی » گزارش » یادداشت
  • شناسه : 296057
  • ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
  • نویسنده : نازیلا رستمی
عدالت آموزشی دولت فخیمه تدبیر و امید یعنی کشک…!
عدالت آموزشی دولت فخیمه تدبیر و امید یعنی کشک…!
یادداشت دانشجویی/ نازیلا رستمی

عدالت آموزشی دولت فخیمه تدبیر و امید یعنی کشک…!

در حالی که طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش، 30 درصد مناطق کشور فاقد امکانات آموزشی برای آموزش مجازی می باشند، این وزارت خانه قصد برگزاری امتحانات پایان سال از کل کتاب درسی را دارد. پس عدالت آموزشی در مناطق محروم چه می شود؟!

به گزارش “دانشجونیوز“؛ نازیلا رستمی/ در حالی که طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش، ۳۰ درصد مناطق کشور فاقد امکانات آموزشی برای آموزش مجازی می باشند، این وزارت خانه قصد برگزاری امتحانات پایان سال از کل کتاب درسی را دارد. پس عدالت آموزشی در مناطق محروم چه می شود؟!

از کودکی همواره شنیده ایم که درد کشیده درد مردم می فهمد…
نمی دانم آیا جنابان رئیس الوزرا درد مردم کشیده هستند که اندکی آن را دست مایه کارشان قرار داده و آخرت را اگر باور دارند به یاد آرند یا نه… با همه گیر شدن ویروس منحوس کرونا در سراسر دنیا، حکایت بسیار است؛ اما امروز نقل غم انگیزترین ها را آورده ایم… کرونا و از دست دادن مردمان سرزمینمان به اندازه کافی برایمان جراحت به بار آورده است.
نقل امروزمان، نقل کودکان دوست داشتنی اما مظلوم و کمتر دیده شده ی مناطق محروم است… همانها که عمری را با حداقل امکانات زندگی کرده اند اما در این روزها عجیب دیده می شوند… حکایت، حکایتی ناشاد است. اپلیکیشنی که نه تنها شاد نیست که نمک بر روی زخم است.
طی روزهای گذشته و با تصمیم وزارت آموزش و پرورش دولت فخیمه، اپلیکیشن شاد برای آموزش مجازی دانش آموزان کشور رونمایی شد. اپلیکیشنی که با همه ی افتخارات و به به و چه چه هایش، با درد همراه بوده است… درد مردم مناطق محروم!

سوال این است که مناطق روستایی، کپری و کم برخوردار که نه تنها امکانات رفاهی خود چون تلویزیون و حداقل امکانات آموزشی از صندلی، نیمکت و تخته سیاه را ندارند، چگونه می خواهند از آموزش مجازی استفاده کنند؟!

خانواده هایی که دیده می شود از درد نداری، دانش آموزان خود را از رفتن به مدرسه بازمی دارند، چگونه می خواهند بدون داشتن زیرساخت ها در آموزش مجازی شرکت کنند؟!

با اندکی تامل می توان دریافت که یک آموزش از راه دور و به صورت مجازی به حداقل سه زیرساخت کادر آموزشی، سرویس اینترنتی و وسیله آموزشی احتیاج دارد. با در نظر گرفتن وجود کادر آموزشی در این مناطق، آیا اینترنت و وسیله آموزشی چون موبایل، تبلت یا لپ تاپ وجود دارد؟! آیا عدالت آموزشی در اینجا برقرار است؟

خانواده های دارای چند فرزند و تنها با یک گوشی موبایل چه؟ آنها را چه بگوییم؟ مناطق محروم و کم برخورداری چون سیستان و بلوچستان، آیا از سرعت اینترنت یکسان برخوردارند؟ قطعا اینگونه نیست…
در حالی که طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش، ۳۰ درصد مناطق کشور فاقد امکانات آموزشی برای آموزش مجازی می باشند، این وزارت خانه قصد برگزاری امتحانات پایان سال از کل کتاب درسی را دارد. پس عدالت آموزشی در مناطق محروم چه می شود؟! در کشوری که حکومت بر مبنای نظام جمهوری اسلامی است، آیا این عدالت آموزشی است؟! در اینجا عدالت آموزشی یعنی کشک…!

همه این مشکلات به کنار، بار روانی ایجاد شده در این روزها بر روی کودکان و خانواده ها در مناطق محروم به دلیل نداشتن این زیرساخت های آموزشی، خساراتی است که هیچگاه قادر به جبران آن نخواهیم بود. به راستی که با کدام مقیاس می توان حجم این بار روانی را سنجید؟!

همه ی این مشکلات چیزی جز بازماندگی آموزشی این دانش آموزان را نخواهد داشت. بر اساس تحقیقات بلایای طبیعی چون سیل و زلزله، منجربه بازماندگی آموزشی دانش آموزان بوده است و اینبار با ویروس منحوس کرونا و از آن منحوس تر، بی تدبیری دولت تدبیر و امید باید موج جدیدی از این بازماندگی و ترک تحصیل را شاهد باشیم.

طبیعتا بار روانی ایجاد شده منجر به ترک تحصیل بسیاری از دانش آموزان و به تبع آن ازدواج دختران در کودکی و افزایش پسران کار خواهد شد. آموزش و پرورش باید برای کودکان مناطق محروم برنامه ای اساسی و درخور ارائه دهد. برنامه ای که بار روانی برای دانش آموزان مناطق محروم نداشته باشد.

بنا به فرموده مقام معظم رهبری: در نظام اسلامی، عدالت مبنای همه ی تصمیم گیری های اجرایی است… امروز در جامعه ی ما، برترین گام در راه استقرار عدل، رفع محرومیت از طبقات محروم و تهی دست و کم درآمد است.

به راستی باید به مسئولین گفت که اگر باری را از روی دوش مردم برنمی دارید، سربار مردم نباشید. درد بسیار است و نالیدن ما بدون عمل، دردی را دوا نمی کند… همت می خواهد بایستیم و آباد کنیم. و من الله توفیقا

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*