چهارشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۳۹۹
12 شوال 1441
Wednesday, 3 June , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » استان » خبر فوری » خبر وسط » دانشگاه ها » دین و اندیشه » فرهنگی
  • شناسه : 296478
  • ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
  • نویسنده : مهدی اسلام زاده
نگاه حضرت خدیجه(س) به پیامبر(ص) نگاه ارزش‌مدارانه و الهی بود
نگاه حضرت خدیجه(س) به پیامبر(ص) نگاه ارزش‌مدارانه و الهی بود

نگاه حضرت خدیجه(س) به پیامبر(ص) نگاه ارزش‌مدارانه و الهی بود

حجت الاسلام سید عبدالجلیل حسینی، معاون دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفتگویی با خبرنگار دانشجونیوز به بیان ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری حضرت خدیجه سلام الله علیها پرداخت.

به گزارش دانشجونیوز؛ حجت الاسلام سید عبدالجلیل حسینی، معاون دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفتگویی در مورد خصوصیات اخلاقی حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیها گفت: یکی از مهمترین علل وفات حضرت خدیجه(س) در ماه مبارک رمضان، فشار روانی و جسمانی بود که در شعب ابی‌ طالب به ایشان وارد می‌شد؛ پس وفات آن حضرت نیز مانند اهل بیت علیهم‌السلام، نوعی شهادت است.

سید عبدالجلیل حسینی افزود: در مورد زندگی حضرت خدیجه(س) معروف است که جایگاه ایشان حتی در میان اعراب جاهلی، به واسطه عظمت وجودی‌شان جایگاهی بسیار متعالی بود. حضرت خدیجه(س) اهل انفاق و خیرات در میان مردم و بسیار محبوب بود اما بعد از ازدواج با پیامبر اسلام(ص) – که به یتیمی شهرت داشتند – ارتباط مردم با ایشان محدود شد و حضرت بر این محدودیت‌ها صبر کردند.

حجت الاسلام حسینی بیان داشت: نگاه حضرت خدیجه(س) به پیامبر(ص) نگاه ارزشمدارانه و الهی بود. ایشان معیارهای امانتداری، حسن خلق و راستگویی را درنظر داشتند.

وی در ادامه به درس‌هایی از خانواده اشاره کرد و بیان نمود: وظیفه شوهر این است که کاری کند تا همسر به او ایمان یابد؛ وقتی همسر نگاهش به شوهر مثبت باشد، همه سعی خود را برای جلب رضایت او خواهد کرد. این اولین ویژگی حضرت خدیجه(س) است. دومین ویژگی حضرت(س) حمایت و تصدیق پیامبر(ص) در زمانی بود که مردم ایشان را تکذیب می‌کردند.

حجت الاسلام سید عبدالجلیل حسینی اذعان داشت: ویژگی اصلی خدیجه (س) عبور از مرحله انفاق، مواسات و ایثار اموال بود بطوری که اموالشان از ۸۰هزار بار شتر به دو تکه پوست بعنوان زیرانداز و روانداز، تقلیل یافت! این اموال تماما در راه پیامبر خرج شد و در حوادث سختی که برای مسلمانان ایجاد می‌شد کمک کار بود و گره گشایی می‌کرد.

حسینی اظهار کرد: با وجود اینکه در اسلام تامین معاش وظیفه‌ی مرد است؛ حضرت خدیجه(س) در برابر کمک‌هایشان همواره نسبت به پیامبر(ص) تواضع داشت و در حفظ جایگاه رسالت و تبعیت محض می‌کوشید. واضح است که وقتی کسی اینگونه خود را برای دین و انسانیت هزینه کند، خداوند متعال نیز در عوض قصری از زبرجد برایش آماده خواهد ساخت. (طبق احادیث)

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*