دوشنبه, ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
16 ذو القعدة 1441
Monday, 6 July , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر وسط » دانشگاه ها
  • شناسه : 297028
  • ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
  • نویسنده : مهدیه عابدی
دسترسی به اطلاعات عمومی حق دانشجوست!
دسترسی به اطلاعات عمومی حق دانشجوست!
دانشجو هم حق و حقوقی دارد

دسترسی به اطلاعات عمومی حق دانشجوست!

منشور حقوق دانشجویی، کاغذپاره ای است که اصل و محتوایش که هیچ، حتی نامش هم برای صاحبان حقیقی اش که ما دانشجوها باشیم غریبه است!

به گزارش “دانشجونیوز“؛ مهدیه عابدی/ اگر خاطر شریفتان باشد چندی پیش از کاغذ پاره ای به نام منشور حقوق دانشجویی صحبت به میان آوردیم. کاغذپاره ای که اصل ومحتوایش که هیچ، حتی نامش هم برای صاحبان حقیقی اش که ما دانشجوها باشیم غریبه است!

بله صحبت شد که بدانیم همچین کاغذ پاره ای وجود دارد. قصد ما این است که به مرور از این کاغذ پاره اطلاعی کسب کنیم، باشد که رستگار شویم…!

خاطره ای مرتبط با بند هشتم این کاغذپاره:
برای تحقیقی در ارتباط با اعضای هیئت علمی دانشگاه، دوستان راهی بخش اداری دانشگاه شدند. با چندنفر صحبت کردند بلکه اسامی هیئت علمی دانشگاه یا حداقل اطلاعاتی هر چند ناچیز در ارتباط با هیئت علمی دانشگاه در اختیار ما بگذارند.

در ادامه دوستان با بن بستِ: این اطلاعات محرمانه است! روبرو شدند…! نکته ی جالب این قضیه این است که چندی بعد این اطلاعات را بسیار دقیق تر از آنچه که فکر می کردیم در سایت دانشگاه مشاهده نمودیم!

مسئولین عادت دارند همه چیز را محرمانه بخوانند!

انگار مسئولین عادت کردند که سرو ته هر کاری را با عبارت محرمانگی هم بیاورند. هرچند اطلاعات بسیار عمومی و دم دستی باشد. به نظر شما علت چیست؟!

آیا مسئول محترم فردی آنقدر مسئول است که ترس دارد یواشکی بین اطلاعاتی که دانشجو نیاز دارد، چیزی که نباید را در اختیار دانشجو بگذارد و آن وقت حسابش با کرام الکاتبین که نه مسئول بالادستی اش باشد؟!

آیا مسئول محترم حال و حوصله ی جوابگویی به دانشجو را ندارد و خیالش راحت است که اگر با دانشجو همکاری نکند قرار نیست جوابگوی کسی باشد و هزینه ای بدهد؟! آیا مسئول خودش مانده که چه اطلاعاتی محرمانه است و چه غیرمحرمانه؟

دانشجو حق دسترسی به اطلاعات عمومی دارد!

حالا برویم سراغ این بند هشتمِ عزیز که کاش زودتر از وجودش باخبر می شدیم و مستفیض! ﻣﺎده۸؛ حق دﺳﺘﺮﺳﻲ ﺑﻪ اﻃﻼﻋﺎت:
اﻓﺮاد ﺣﻖ دارﻧﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ اﻃﻼﻋﺎت ﻋﻤـﻮﻣﻲ ﻣﻮﺟـﻮد در ﻣﺆﺳـﺴﺎت ﻋﻤﻮﻣﻲ و ﻣﺆﺳﺴﺎت ﺧـﺼﻮﺻﻲ اراﺋـﻪ دﻫﻨـﺪه ﺧـﺪﻣﺎت ﻋﻤـﻮﻣﻲ دﺳﺘﺮﺳﻲ داﺷﺘﻪ باشند.

حال این خود جای سوال است که منظور از اطلاعات عمومی دقیقا کدام اطلاعات است؟! اطلاعات عمومی چه ویژگی دارند که قابل تمییز با اطلاعات خصوصی باشد؟!

ولی یادمان باشد که ما حقِ دسترسی به اطلاعات داریم!

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*