دوشنبه, ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
16 ذو القعدة 1441
Monday, 6 July , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 297270
  • ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
مجلس یازدهم و کارنامه‌ی قبولی یا مردودی در آغاز راه
مجلس یازدهم و کارنامه‌ی قبولی یا مردودی در آغاز راه
یادداشت/ عبدالرحیم افروغ

مجلس یازدهم و کارنامه‌ی قبولی یا مردودی در آغاز راه

اعتراض به اعتبارنامه‌ی نمایندگان مسئله‌دار راه یافته به مجلس، و طرح موضوع شفافیت آراء همان آزمون مهمی است که کارنامه‌ی چهارساله‌ی مجلس یازدهم بستگی جدی به این‌دو دارد.

به گزارش دانشجونیوز؛ عملکرد مجلس دهم و همچنین دولت مستقر، فضای نامطلوبی در کشور حاکم کرد و یکسری از آرمان‌های نظام مورد دغدغه‌ی جدی مردم قرار گرفت.

گفتمان مبارزه با فساد اما مهمترین این موضوعات بود که در دل خود راهکارهای عملیاتی مبارزه با آن هم تحت عناوینی دیگر وارد محافل شد، که از جمله‌ی مهمترین‌ها می‌شود به بحث شفافیت پرداخت، آنجایی‌ که فرصت جولان دورنگی و دونظری در حرف و عمل را از بعضی‌ها خواهد ربود.

علی‌ای‌حال، امروز در آغازین روزهای شروع به کار مجلس، این دو موضوع با هم، آزمونی برای مجلس یازدهم رقم خواهد زد که کارنامه‌ی چهارساله را متاثر خواهد ساخت.

اینکه آیا به وعده‌های داده شده به موسم تبلیغات، وقعی خواهند نهاد یا آنکه آن‌روز ژستی لازم بود که آراء را به نامشان روانه‌ی صندوق کند.

لکن اعتراض به اعتبارنامه‌ی نمایندگان مسئله‌دار راه یافته به مجلس، و طرح موضوع شفافیت آراء همان آزمون مهمی است که کارنامه‌ی چهارساله‌ی مجلس یازدهم بستگی جدی به این‌دو دارد و به نوعی به اعتبار گفتمان مجلس، هویت خواهد داد.

اینکه چطور نماینده‌ای با این حجم از مسائل وارد مجلس شود خود جای تامل دارد:
که آیا نهادهای نظارتی خطا کرده اند
یا خطاهای افراد موردنظر محرز نشده بود
یا شرایط بگونه‌ای رقم خورده که به این خروجی منجر شده

و البته هیچکدام قابل قبول نیست.

و از زاویه‌ی دیگر، در جامعه‌ای که مردم از مسئولین جلوتر بوده‌اند هم توقع این بود که خطای محرز مسئولین توسط مردم اصلاح شود و نه اینکه با رای قاطع نفرات اول حوزه‌ی انتخابیه‌ی خود شوند، که این هم جای تدبر و تامل دارد.

خلاصه اینکه کارنامه‌ی مجلس یازدهم بجای ۱۴۰۳، این روزها صادر خواهد شد که آیا در راه مبارزه با فساد، مهیای هزینه دادن و ایستادگی هست یا خیر؟

آیا اهل عمل به وعده‌های خود به موکلین و ولی نعمتان خود که در این شرایط سخت پای نظام و آرمان‌ها ایستاده‌اند، هستند یا خیر؟

آیا نماینده‌ی مردم عزیز و انقلابی ایران هستند و حامی مستضعفان، یا با نگاه به افق فردی و خانوادگی و گروهی به این صحنه وارد شده اند؟

و بی‌شک اگر امروز مجلس در مقابل فساد خود نایستد، فردا یارای ورود به سطوح بالای فساد و خط قرمزها و نورچشمی را نخواهد داشت و این اژدهای هفت‌سر کماکان از انقلاب و ارزش‌ها اعتبارزدایی خواهد کرد.

طرح شفافیت آراء هم سابقه‌ی بدی از طرح و اخذ امضای موافق، تا مخالفت قاطع را در مجلس دهم تجربه کرده است.

مایلیم کارنامه‌ی شما را در روزهای آینده در دست راست‌تان ببینیم.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*