دوشنبه, ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
16 ذو القعدة 1441
Monday, 6 July , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 297259
  • ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
  • نویسنده : مریم‌ غریبی
۱۵ خرداد نقطه عطفی در تاریخ مبارزات سیاسی ملت ایران
۱۵ خرداد نقطه عطفی در تاریخ مبارزات سیاسی ملت ایران
یادداشت دانشجویی/ مریم‌ غریبی

۱۵ خرداد نقطه عطفی در تاریخ مبارزات سیاسی ملت ایران

نیمه ی خرداد ماه یادآور قیام خونین مردم در سال ۱۳۴۲ است که به رهبری امام خمینی(ره) یک نقطه عطف در تاریخ مبارزات سیاسی ملت سلحشور ایران علیه استبداد رقم خورد.

به گزارش “دانشجونیوز؛ مریم غریبی/ خرداد، ماه خاطره ها، حماسه ها و حادثه هاست. هر روزش فصلی از تاریخ ماست. دیروز سالروز رحلت امام خمینی و امروز سالگرد نهضت ۱۵ خرداد.

در تاریخ هر دو روز، نام پرآوازه امام ثبت است و اراده و عشق ملت ایران!نیمه ی خرداد ماه یادآور قیام خونین مردم در سال ۱۳۴۲ است که به رهبری امام خمینی(ره) یک نقطه عطف در تاریخ مبارزات سیاسی ملت سلحشور و آزادی خواه ایران علیه استعمار و استبداد ستمشاهی رقم خورد.

به تعبیر رهبر کبیر انقلاب اسلامی این رویداد اولین خروش تاریخی و تاریخ ساز مردم مبارز و مسلمانی بود که در اعتراض آگاهانه، مخالفت با سیاست ها و برخوردهای ظالمان حکومت شاهنشاهی را بنیان گذاشتند و خون شهیدان ۱۵ خرداد بیمه کننده انقلاب و تضمین کننده حیات سبز و شکوهمند این نظام اسلامی و الهی است.

قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ مجموع وقایعی است که در پی بازداشت امام خمینی در انتقاد به لایحه ی انجمن های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید منجر به تظاهرات در تهران و قم و دیگر شهرها علیه دولت اسدالله علم شد.

پیش از آغاز محرم ۱۳۴۲، امام خمینی (ره)، روحانیون و واعظان را به افشاگری جنایت های شاه و اربابانش دعوت کرد. ایشان خود نیز در ۱۳ خرداد همان سال مصادف با روز عاشورای حسینی، به سخنرانی پرداخت و با صراحت از شاه خواست رفتارش را اصلاح کند.

در پی افشاگری امام و روحانیون سرشناس ایران، رژیم، آنها را بازداشت کرد. مردم نیز که به واقعیت وجودی خاندان پهلوی پی برده بودند، در اعتراض به این دستگیری ها، قیام پانزده خرداد را آفریدند و خیابان ها لبریز از جمعیت کفن پوشانی شد که شعار “یا مرگ یا خمینی” را با هیجان شدیدی سر می دادند.

تظاهرات به زد و خورد بین ماموران شهربانی و تظاهرکنندگان تغییر یافت. ماموران، مردم را به خاک و خون کشیدند و حمام هایی از خون در خیابان ها به راه انداختند. قیام ۱۵ خرداد به رغم اینکه با سرکوب شدید حکومت پهلوی مواجهه شد ولی پیامد مهم آن تغییر هدف مبارزه و سرنگونی رژیم پهلوی بود.

اینک ما جوانان و دانشجویان، یاد عاشورای کفن پوشان ورامین و پیشوا و… که اولین فصل خونین مبارزه با طاغوت را در سال ۴۲ رقم زدند گرامی می داریم و تلاش می کنیم تا با پاسداری از آرمان های والای بنیان گذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب، حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) بتوانیم برای اعتلای این نظام مقدس و سرافرازی ایران اسلامی قدم برداریم.

 

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*