دوشنبه, ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
16 ذو القعدة 1441
Monday, 6 July , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 297333
  • ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
  • نویسنده : زینب حسن پور
کودکان کار را دریابیم
کودکان کار را دریابیم
یادداشت دانشجویی/ زینب حسن پور

کودکان کار را دریابیم

نامگذاری یک روز خاص و انجام تحقیقات میدانی محدود و نوشتن و انتشار چند مقاله چندان کمکی به اوضاع کودکان کار نمی کند.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ زینب حسن پور/ اختصاص و نامگذاری یک روز به عنوان منع کار کودکان از طرف سازمان ملل فی نفسه عمل شایسته ای به نظر می رسد؛ اما صرف نامگذاری یک روز خاص و انجام تحقیقات میدانی محدود و نوشتن و انتشار چند مقاله، چندان کمکی به اوضاع کودکان کار نمی کند.

جای خالی قوانینی که ضمانت اجرایی داشته باشند، به شدت احساس می شود. تحقیقات و مقاله هایی از عوامل به وجود آمدن کودکان کار منتشر شده؛ اما تقریبا هیچ راهکار مناسبی برای اجرای قوانین وجود ندارد و این باعث می شود که این روز محدود به تقویم بماند.

اصلی ترین عامل به وجود آمدن کودکان کار فقر است و ریشه ی این مساله را می توان در لیبرالیسم و قدرت گرفتن دولت های لیبرال حامی سرمایه داری دانست که هدف گذاری اقتصادی این دولتها برای منافع طیف خاصی ازجامعه می باشد.

اگر چه عواملی مثل جنگ و بلایای طبیعی نیز می تواند باعث گسترش فقر شود اما آنچه که بسیار مشهود است توزیع ناعادلانه ثروت و منابع از سوی دولت هاست.

با بررسی و تحقیق از کودکان کار می توان فهمید علت اجبار اکثر آنها به کار ناتوانی خانواده ها در تامین هزینه و مخارج زندگی و تحصیل کودکان است که باز همین امر ریشه در نگاه سلیقه ای لیبرال به مناطق مختلف دارد.

بر همین اساس اگر سازمان ملل معتقد به ساماندهی کودکان کار در جهان است، شاید بهتر باشد که از تصویب قوانینی که ضمانت اجرایی داشته باشند در کشورها شروع کند.

 سازمان های حقوق بشری نیز با تشکیل کمپین ها می توانند در شناسایی کودکان بی سرپرست و بدسرپرست نقش حمایتی بسیاری در حمایت از کودکان کار داشته باشند.

لذا تا مادامی که تنها با نامگذاری یک روز خاص در تقویم جهانی و برگزاری چند سمینار و قطعنامه انتظار بهبود این رویه را داشته باشیم، نتیجه خاصی حاصل نخواهد شد.
انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*