سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹
15 ذو الحجة 1441
Tuesday, 4 August , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 297813
  • ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
  • نویسنده : پریسا اندیده
نماینده مردم، شما به عنوان وکیل مدافع ما باید شفاف باشی
نماینده مردم، شما به عنوان وکیل مدافع ما باید شفاف باشی
یادداشت دانشجویی/ پریسا اندیده

نماینده مردم، شما به عنوان وکیل مدافع ما باید شفاف باشی

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باید نشان دهند که تا چه اندازه برای تحقق وعده های انتخاباتی خود در قبال مردم شفاف هستند.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ پریسا اندیده/ دیگر زمان آن رسیده که نمایندگان مجلس یازدهم، وعده های انتخاباتی خود را محقق کنند. و در این راه دیگر هیچ بهانه‌ای امثال این که یک دست صدا ندارد یا با یک گل، گلستان نمی شود، معنایی ندارد چرا که خداوند خود بر این بهانه ها خط کشیده است:

«قُل إنَّما أَعِظُکُم بِواحِدَة أَن تَقُومُوا لِلّهِ مَثنی وَ فُردی…؛ [ای پیامبر] بگو: شما را تنها به یک چیز اندرز می دهم و آن اینکه: دو نفر دو نفر و یا یک نفر یک نفر برای خدا قیام کنید…» (سوره سباء، آیه ۴۶)

 تحقق حقوق مردم، خواست خداست. شاید این سوال پیش بیاید که شفافیت چطور با حقوق مردم ارتباط پیدا می کند و پاسخ این است:
شفافیت یعنی لزوم آگاهی کامل مردم از وضعیت نمایندگان منتخب، برای نظارت بهتر که در زمینه های: درآمد نماینده، حضور و غیاب، دریافت هدایا، نحوه رای دادن و سایر فعالیت های نماینده که در جایگاه وکیل مردم انجام می دهد ، را شامل می شود.

این حق مردم است که بدانند با این همه فشار اقتصادی که تحمل می کنند چطور یک مسئول و نماینده به ثروت آنچنانی می رسد. مگر حقوق آنان چقدر است؟! حق مردم است بدانند که نماینده منتخب آنان که از مالیات آن ها هم حقوق می گیرد، آیا در جلسه مجلس حاضر بوده یا نه؟ به چه چیزی، چه رای داده؟ رای او به نفع یا ضرر ملت است؟

اینها فقط یک درصد حق ملت از شفافیت است که باید در خانه ملت اجرا شود. برای مثال در همین جلسه اخیر مجلس که موضوع رای گیری اعتبارنامه تاجگردون از نمایندگان این مجلس و ادوار سابق بود. رای سه نفر از چهار نماینده استان بوشهر مشخص نشد چرا؟!

چرا مردم نباید بدانند که رای نمایندگان خود به این فرد که متهم به فساد است چیست؟ چرا آقایان کرمی، جمیری و احمدی رای خود را از مردم پنهان کرده اند و مثل  ابراهیم رضایی نماینده دشتستان رای خود را برای مردم استان علنی نکرده اند؟!

نمایندگان محترم! مگر شما وکیل مردم نیستید پس این پنهان کاری چه معنا دارد؟ این مسائل امنیت نظامی نیست که از حساسیت صد درصدی برخوردار باشد‌. حق مردم است که بدانند به چه کسانی اعتماد کرده اند. زمان وعده وعید گذشته و زمان عمل است نشان دهید تا چه اندازه با مردم صادق بوده و هستید.

در مسئله شفافیت کشور هایی از جمله ایتالیا، استرالیا، روسیه، آلمان، نیوزلند، بحرین، تونس، عراق، هندوستان، گرجستان، یونان و کنیا هم از ایران پیش قدم هستند. در کرواسی رای گیر‌ی های مجلس از طریق شبکه های تلویزیونی و سایت های اینترنتی برای مردم بخش می شود. در قبرس هم حضور مردم در جلسات صحن علنی مجلس آزاد است.

همه ی اینها نمونه هایی بود از شفافیت در پارلمان های دنیا؛ اما چه بگوییم از ایران که هیچ ساز و کاری برای بررسی عملکرد نمایندگان مجلسش وجود ندارد. برای همین هم در سال ۲۰۱۸ از نظر سازمان بین المللی شفافیت، ایران از بین ۱۷۶ کشور رتبه ۱۳۸ را در شفافیت کسب کرده است. این سازمان از نظر شفافیت به هر کشوری از صفر تا صد نمره می دهد به گونه ای که صد یعنی به طور کامل از فساد پاک است و صفر یعنی غرق در فساد. و جالب است بدانید که در این نمره دهی نمره ایران ۲۸ بود. این یعنی شفافیت در ایران از دیگر کشورهای منطقه از جمله : الجزایر، مصر، بحرین، عربستان، قطر و حتی امارات هم کمتر بوده است.

در ایران نمی توان فهمید که آیا منتخب مردم در مجلس همان شعار های انتخاباتی خود را دنبال می کند یا خیر! همچنین نمی فهمی که آیا در زمان استیضاح، لابی گری صورت می گیرد یا خیر! کلا در مجلس ایران: پیشنهاد طرح، حضور و غیاب در کمیسیون، مذاکرات کمیسیون، رای به طرح کمیسیون، مشروح مذاکرات و هر چیز دیگری غیر شفاف است.

زمان آن است که نمایندگان ملت برای تحقق حقوق مردم، حتی اگر شده تک به تک قیام کنند و برای رسیدن به شفافیت که حق مردم است تلاش خود را نشان دهند.

در این انتخابات مردم به وعده‌ی شفافیت رای داده اند پس باید اشخاصی از جمله آقای عبدالکریم جمیری یکی از چهار نماینده استان بوشهر، که چنین وعده های داده‌اند؛ امروز برای تحقق این وعده، خود را نشان دهند. امثال آقای ابراهیم رضایی نماینده محترم مردم دشتستان، با شفاف سازی رای خود در مجلس، قدم امید بخشی را برداشته اند که انتظار آن از دیگر نمایندگان نیز می رود و ما می خواهیم رای و نظر صریح دیگر نمایندگان استان یعنی آقایان کرمی و احمدی را هم در باب شفافیت در مجلس ببینیم.

آقایان نماینده باید نشان دهند که تا چه اندازه در تحقق وعده های خود در قبال مردم صادق هستند.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*