پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹
13 ربيع أول 1442
Thursday, 29 October , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » گزارش
  • شناسه : 298016
  • ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
چیزی که باعث می شود ما توافق کنیم منافع ملی و ارزشی ما است/ در جمهوری اسلامی بارها چنین تفاهم نامه هایی وجود داشته است
چیزی که باعث می شود ما توافق کنیم منافع ملی و ارزشی ما است/ در جمهوری اسلامی بارها چنین تفاهم نامه هایی وجود داشته است
در میزگرد دانشجونیوز بیان شد:

چیزی که باعث می شود ما توافق کنیم منافع ملی و ارزشی ما است/ در جمهوری اسلامی بارها چنین تفاهم نامه هایی وجود داشته است

یعقوب ربیعی در پاسخ به سوال روزبه خدادادی مبنی بر دیدگاه ایران نسبت به این تفاهم نامه بیان کرد: چیزی که باعث می شود ما توافق کنیم منافع ملی و ارزشی ما است. جمهوری اسلامی هیچ گرایشی به شرق و غرب ندارد و دیدگاهش عزت، حکمت و مصلحت است.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ پایگاه خبری تحلیلی دانشجونیوز ضمن برگزاری میزگردی با موضوع بررسی تفاهم نامه ایران و چین و پاسخ به شبهات آن، با حضور یعقوب ربیعی تحلیل گر سیاسی و روزبه خدادادی مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی دانشجونیوز پرداخت.

چیزی که باعث می شود ما توافق کنیم منافع ملی و ارزشی ما است

روزبه خدادادی مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی دانشجونیوز در ابتدای این میزگرد عنوان کرد: این سند، تفاهمی بین ایران و چین است و دارای سابقه و دلایلی است.
در نگاه بین الملل این چنین توافق ها و تفاهم ها چگونه است؟ دیدگاه کشور ما نسبت به اینگونه توافق ها چگونه است؟

یعقوب ربیعی تحلیل گر سیاسی بیان کرد: سند، توافق نامه و تفاهم نامه در ساختار بین الملل با یکدیگر متفاوتند. حال به تعریف سند بپردازیم؛ وقتی ما می خواهیم برای یک موضوع خاص، برنامه ای بریزیم؛ ما و طرف مقابل چارچوب و یا سندی را می نویسیم و آن مورد بررسی قرار می گیرد. پس از تایید هر دو طرف به توافق جامعی می رسیم.

ربیعی ادامه داد: چندین دیدگاه مختلف در حوزه تاریخ بین الملل از زمان قاجار تا هم اکنون وجود دارد. در دوره جمهوری اسلامی این دیدگاه وجود دارد که ما با همه کشورها دوستیم. چیزی ک باعث می شود ما توافق کنیم، منافع ملی و ارزشی ما است. جمهوری اسلامی هیچ گرایشی به شرق و غرب ندارد و دیدگاهش عزت، حکمت و مصلحت است.

گروه های مختلف دست به جنجال آفرینی زده اند

روزبه خدادادی خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی بارها این سندها، توافق ها و تفاهم نامه ها وجود داشته است. ولی در حال حاضر سوالی که پیش می آید این است که چرا این تفاهم اینقدر سروصدا به پا کرده، شایعات و تحلیلات زیادی داشته و نقل همه محافل عمومی شده است؟

یعقوب ربیعی اظهار داشت: چندین گروه به جنجال آفرینی پیرامون سند ۲۵ ساله دامن زدند. گروه اول برخی رسانه های غربی یعنی آمریکایی، اسرائیلی و عربی بودند. بعد از گروهی از افراد در داخل کشور بودند که نگاهشان، نگاه جریانی و سیاسی بود و اصلا کارشناسانه نبوده است. این ها تاثیرگذار در فضای عمومی بود.

ربیعی تحلیل گر سیاسی خاطر نشان کرد: دلیل اینکه ضدانقلاب می تواند به راحتی در کشور موج ایجاد کند، ضعف رسانه ای جریان انقلاب است.

ربیعی در پاسخ به سوال مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی دانشجونیوز مبنی بر محتویات سند عنوان کرد: ️متن سند ایران و چین یک سند ۱۸ صفحه ای است که از وزارت خارجه منتشر شده است و بحث اکنون نیست. سال ۹۴ در دیدار مقام معظم رهبری با رئیس جمهور چین از این سند ۲۵ ساله صحبت شده است. ولی از سال ۹۴ تا الان این سند مسکوت مانده بود؛ زیرا دولتی ها گمان می کردند که می توانند با غربی ها اسناد دیگری را ببندند.

در این سند اسمی از شهر و آمار نیامده است

ربیعی ضمن درخواست مطالعه این سند ادامه داد: در این سند اصلا اسمی از هیچ شهری آورده نشده و بحث عددی نیز بکار برده نشده است. این توافق، توافقی شرافتمندانه است. هر دو طرف وظایف و کارهایی در قبال یکدیگر دارند.
ربیعی بیان کرد: این سند در زمان آقای لاریجانی پی ریزی شد و ایشان مدیریت آن را بعهده داشتند. به همین دلیل بعد از پایان یافتن مجلس دهم، بلافاصله رسانه ای شد.

همچنان منتظر برجام و غرب بمانیم شاید فرجی شد

ربیعی تاکید کرد: در این سند، ایده آل های روابط ۲۵ ساله بیان شده است. هیچگونه رقم و عددی در آن نوشته نشده است. بعضا شایعات و مطالبی که در فضای مجازی گفته می شود کذب هستند و صحت ندارند.

خدادادی اظهار داشت: نکته ای که الان مطرح می شود بحث اعتماد به چین و نامعلوم بودن پایبندی این کشور به سند است. می گویند که همچنان منتظر برجام و غرب بمانیم شاید فرجی شود. لطفا در این زمینه و فراز و فرودهای روابط ایران و چین توضیح دهید.

تحلیل گر سیاسی عنوان کرد: روابط بین الملل بر پایه منفعت شکل می‌گیرد. در روابط بین الملل بحث اعتماد وجود ندارد. وقتی پای منافع دو کشور درمیان باشد با یکدیگر توافق کرده و همراهی می کنند و در یک راستا با هم کار می کنند.

ربیعی ادامه داد: درصد اعتماد کردن به چین، بالاتر از درصد اعتماد کردن به غربی هاست. دلیل آن این است که در زمان آقای احمدی نژاد تنها کشوری که از ما نفت خریداری کرد، چینی ها بودند. همچنین در برخی حوزه های ما سرمایه گذاری کروند و در حال حاضر ما در حوزه منطقه ای، منافع مشترکی با چین داریم.

برجام مرده است

ربیعی تحلیل گر سیاسی بیان کرد: برجام مرده است. دیگر نباید به آن امیدی داشت. میزان مبادلات اقتصادی ۲۸ کشور اتحادیه اروپا با کشور ما، یک ششم میزان صادرات ما به افغانستان است. برجام بر اساس آمار و ارقام مرده؛ نه بر اساس نگاه های سیاسی افراد منتقد آن است.

خدادادی بیان کرد: با توجه به اشاره شما به روابط ایران و چین و پایبندی آن ها در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، بعد از پایان یافتن دولت و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ و گرایش به غرب و مذاکره و برجام در عرصه سیاسی ما اتفاق افتاد، چه تاثیری روی روابط ایران و چین داشت؟

ربیعی تصحیح کرد: این حرف لزوما به معنای تایید دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد نیست. ما در آن زمان بر اساس منافع مشترک روابطی با چین داشتیم. روحیه آمریکاستیزی که آقای احمدی نژاد داشت، باعث ارتباطات بیشتری شد.

می توانیم از پتانسیل های چین استفاده کنیم

ربیعی عنوان کرد: ما از پتانسیل های چین می توانیم استفاده کنیم، نوع نگاهمان را باید به چین تغییر دهیم. چینی ها از لحاظ تکنولوژی پیشرفت کرده اند و ما می توانیم از تجربیات آنها استفاده کنیم.

ربیعی اضافه کرد: از شبهاتی که مطرح می‌کنند واگذار کردن کیش و وارد کردن نیروی نظامی است. ما همان کشوری هستیم که عین الاسد را زدیم. مگر ما دست و پا چلفتی هستیم؟! می گویند می خواهند برای ما نیروی نظامی بفرستند…! ما قویترین نیروی نظامی را داریم و این شبهه ای کاملا دروغ است.

ربیعی در پاسخ به اهمیت این سند برای هر دو کشور گفت: سند مهم نیست؛ اجرایی شدن آن مهم است. این سند چشم انداز پیش روی ما را به ما نشان می دهد. حالا باید دید این دولت و دولت های بعدی که روی کار می آیند می توانند از آن استفاده کنند. از بتوانند از این توان و ابزار استفاده کنند؛ موفق خواهد بود.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*