شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹
19 ذو الحجة 1441
Saturday, 8 August , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » دانشگاه ها » یادداشت
  • شناسه : 298156
  • ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
آقای خورشیدی؛ دقیقا موافق کدام بخش برجام هستید؟
آقای خورشیدی؛ دقیقا موافق کدام بخش برجام هستید؟
یادداشت/ عبدالرحیم افروغ

آقای خورشیدی؛ دقیقا موافق کدام بخش برجام هستید؟

خونخواری آمریکا و همدستان اروپایی‌اش مربوط به حتی ۴۰ سال اخیر انقلاب نیست بلکه مرامی آشنا برای مردم عزیز ایران و همه‌ی مظلومین عالم است.

به گزارش دانشجونیوز؛ عبدالرحیم افروغ/ اقبال مردم به کاندیداهای انتخابات، متناسب با وعده‌های داده شده و افق نگاهی است که جامعه از مسیر پیشنهادی فرد مورد نظر برای خود تدوین کرده است.

انتخاب مردم در نظام مردم‌سالاری دینی، کنش پسا انتخابات تا پایان هر دولت را به همراه دارد و نقد و نظرها با حفظ چارچوب حاکم همراه خواهد بود.

امروز و در سال آخر دولت تدبیر و امید، اما شرایط به گونه‌ی دیگری رقم خورده است. و آن هم نارضایتی حامیان دولت از شرایط موجود است که به طریق اولا عموم جامعه را هم در بر گرفته است.

علل و عوامل این مهم متعدد است اما سهم همخوانی نداشتن وعده‌ها و مسیرهای خیالی طراحی شده با اصول مردم ایران و آرمان‌های انقلابشان، قابل توجه و محرز است.

کسی باور نمی‌کرد در انقلاب امام خمینی(ره)، که بسان پیامبری زبردست، کوس رسوایی نمرودیان زمان را به صدا در آورد و مصداق شیطان بر کره‌ی خاکی را نشان‌گذاری کرد و داغ فرعونی را بر پیشانی آمریکا حک کرد، ایامی فرا رسد که تئوری مدیریت اجتماع انقلابی با تدبیر و تصمیم همان آمریکا، و شاید شقی‌تر از دیروز، پیوند بخورد. آمریکایی که حد شقاوت آن امروز بر هر ایرانی و بلکه هر انسان باوجدان ساکن بر این کره‌ی خاکی آشکار شده است.

از طرف دل‌سوزان و صاحبان اندیشه، بارها و بارها از این راه بدون سرانجام، که اندکی آشنایی با مبانی اسلام و انقلاب امام، سرانجام بدفرجام آن را هویدا می‌کرد، سخن رانده‌شد و فریاد برآمد، اما ظاهراً عزم طی کردن این مسیر ولو با هزاران زحمتی که برای مردم ایران، آن‌هم تا سال‌ها بعد از بودن آقایان قابل تصور است، نکته‌ای نبود که محاسبات متولیان امر را تغییر دهد، و حتی روز به روز مصداق‌های بیشتری از زندگی و روزمرگی مردم را به این مولود اعتماد به آمریکا، حواله می‌کردند. از آب خوردن گرفته تا نفس کشیدن، تا چرخش چرخ زندگی مردم.

اما اکنون که تشت رسوایی برجام به صدا درآمده است و دلار، لحظه‌ای که دارم می‌نویسم ۲۷ هزار تومان، اما لحظه‌ی بعد را اطلاعی نیست که این گویای قریب به ده برابر شدن آن دارد، و بدعهدی‌ها تا پای جان عزیزان این سرزمین رسید و معیشت مردم در گروگان دلدادگان شرور جهانخوار، این مفسدان اقتصادی به اسارت گرفته شد، تکمیل پروژه‌ی مقابله با تفکر انقلابی از درون این خاک، توسط نفوذی‌ها ادامه یافت و…

آیا بازهم باید از برجام دفاع کرد؟ که البته خونخواری آمریکا و همدستان اروپایی‌اش مربوط به حتی ۴۰ سال اخیر انقلاب نیست بلکه مرامی آشنا برای مردم عزیز ایران و همه‌ی مظلومین عالم است، آنجایی که به کرات تاریخ شاهد جنایت‌های این کشور و نظام استبدادی حاکم بر آن است و مصادره‌ی منابع عمومی ملت‌ها و به تاراج بردن آن، قصه‌ی آشنایی است که هر کجا وجود خبیث این شرور وجود داشته است به آن منتهی شده است.

قدری تأمل، گویای این است که تفکر مذکور اکنون شاهد پرت کردن حنای رنگ‌باخته‌ی خود از کف دست حامیانی است که با عشق فردای آباد ایران آنچنان دست زدند که رنگ سرخ آن امروز به پینه‌های قهوه‌ای رنگ کارگرانی مبدل شده است که برنج پاکستانی دویست‌هزار تومانی و مرغ منجمد بیست‌هزاری، رنگ بنفش رویشان را هم به سوختگی پوست صورت بدل ساخته است و خجالت‌زدگی طرفینی پدر و فرزند در نگاه به رخسار همدیگر را در پی دارد. و این محرزترین نتیجه‌ی برجام است، همان هدفی که به قصد اصلاح آن مذاکرات شروع شد و دلیل و توجیهی بود که با آن رأی مردم را اخذ کردند و با این چماق هر انگی را به مخالفان برجام نسبت دادند و هنوز هم شاهد این عادت زشت و سخیف در آقایان همفکر برجام هستیم که درس عبرت نگرفته و همچنان خر خود را به سمت پرتگاه برجام می‌رانند و مخالفان را مقصر بی‌عرضگی خود می‌شمارند.

حال شاهد عزمی در جنگ روانی دیگری در این پهنه‌ی خاکی هستیم. از سران پنهان و مردان خاکستری جریان، موسوی خویینی‌ها که نامه‌ی مسئله‌دار برای انحراف افکار عمومی می‌نویسد و آغاز پروژه‌ی دیگری را شاهد هستیم که خواهان عدم پذیرش مسئولیت تفکر برجامی خود هستند، و بی‌تدبیری‌ها را به دیگران نسبت می‌دهند و قطعه‌ی کامل‌کننده‌ی این پازل، ورود صاحبان جایگاه و همفکران ایشان در سطوح استانی این تفکر بود که البته اینقدر شرایط را اسفبار دیدند که سکوت را بهتر از دفاع از این زاده‌ی بدفرجام دیده‌اند.

اما مدیران میانی قوه‌ی مجریه و حامیان این تفکر در مجلس هم دل‌مشغولی خود به عزل و نصب‌ها و حاشیه‌های مدیریت را، بر دفاع از رشته‌ی نخ‌نما شده‌ی برجام ترجیح دادند و کمتر شاهد ورود و دفاع از برجام بوده‌ایم.

اینکه مدیری از دولت بجای ارائه‌ی گزارش دولت مطبوع خود در خصوص راه‌اندازی شبکه‌ی ملی اطلاعات و افزایش سرعت اینترنت و تامین مقدمات گسترش دانش ITC تا سطح تحقق دولت سایبر و زندگی در تمدن آینده‌ی مبتنی بر فضای مجازی، دفاع از مقابله با فیلتر یک پیام‌رسان را بعنوان گزارش ارائه می‌دهد، درحالی که رییس شورای عالی فضای مجازی شخص رییس جمهور است، و قانون فیلترینگ و یا مورد دیگر توسط ایشان ابلاغ می‌شود، خود حکایتی غم‌بار است و کاهش چشم‌گیر توقعات مردم از دولت که زمانی مدام منتظر خبر جدید از فضا و هسته‌ای و نانو و دیگر علوم بنیادین بودند و الان متوقع هستند رضایت مردم، با دفاع از ولنگاری در فضای مجازی که مثل انداختن یک پاپاسی به کف دست آن‌هاست حاصل آید که خود حکایت از هفت سال خسارت محض و اشتباه بودن راه طی شده در این ایام است و مردم مدعی رسیدن به قله‌ی علم و قدرت در منطقه را به کمترین دلخوشی ها قانع کنند، و این پیام روشن ناکارآمدی تفکری است که همه‌ی پل‌های پشت سر خود را خراب کرد و باور عمومی مردم و اعتماد و اعتقاد به راه عزت آفرین را خدشه وارد آورد.

آن تئورسین، مسائل را به نظام، و این مدیر، ضعف را به مخالفان برجام نسبت دادند درحالی که همچنان وزیر امور خارجه، مدعی برقراری برجام و ملتمس مذاکره‌ی مجدد با ابلیس زردموی قمارباز است.

توقع زیادی نیست اینکه ایشان دقیقا بفرماید از کدام حاصل برجام دفاع کرده اند و بناست از چه محصولی حاصل از آن تفکر در آخرین هفته‌ی دولت در تصدی مدیریت خود رونمایی کنند؟

بی‌شک افکار عمومی مردم ایران به حداقل نتیجه‌ی برجام که همانا آگاهی از باطل بودن این مسیر است دست یافت و دیگر این ساز به وفق مراد شما کوک نخواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*