پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹
13 ربيع أول 1442
Thursday, 29 October , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » گزارش
  • شناسه : 298186
  • ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
  • نویسنده : سیده زهرا میرجهانمرد
به دنبال همسنگر باشید نه همسر/ جمال، جلال و کفویت خانواده ها سه ملاک اصلی انتخاب همسر هستند
به دنبال همسنگر باشید نه همسر/ جمال، جلال و کفویت خانواده ها سه ملاک اصلی انتخاب همسر هستند
در میزگرد دانشجونیوز عنوان شد:

به دنبال همسنگر باشید نه همسر/ جمال، جلال و کفویت خانواده ها سه ملاک اصلی انتخاب همسر هستند

میزگرد دانشجونیوز به مناسبت سالروز ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) با حضور حجت الاسلام جعفری زاده کارشناس مذهبی و روزبه خدادادی مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی دانشجونیوز برگزار شد.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ سیده زهرا میرجهانمرد/ پایگاه خبری تحلیلی دانشجونیوز به مناسبت سالروز ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) میزگردی با عنوان ازدواج، موانع و ضرورت برگزار کرد.

گفتنی است در این میزگرد حجت الاسلام جعفری زاده کارشناس مذهبی در گفتگو با روزبه خدادادی مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی دانشجونیوز بیان کرد: ازدواج یک امر عقلی، عرفی و شرعی است و دارای ثمراتی است. رسول خدا (ص) فرموده است: هیچ بنایی بهتر و عزیزتر از بنای ازدواج نیست. 

سن ملاک فرعی است

جعفری زاده در ادامه به آسان گرفتن ازدواج اشاره کرد و ادامه داد: پدرها و مادرهای عزیز زمان، زمان قبل نیست پسر و دختر نمی تواند تا سن ۴۰ سالگی در تجرد بمانند. دخترها و پسرها از نظر فرهنگی و اجتماعی و فضای مجازی تحت فشار هستند. با آسان گرفتن ازدواج نسبت به ایمن سازی فرزندان خود اقدام کنید.

وی  عنوان کرد: سن ملاکی فرعی است. اگر اصل و ملاک های اصلی که لازمه رسیدن به تفاهم است در ازدواج رعایت کنیم؛ اگر عدد سن کم و زیاد باشد مشکلی نیست. به تعبیری سن مستحب است و واجب نیست. شعور و درک واجب است.

حجت الاسلام جعفری زاده اظهار داشت: اگر دختر و پسر روش مدیریت اختلاف را بلد باشند و اختلاف فرهنگی فاحش نباشد، گزینه های مناسب تری برای یکدیگر هستند.

ملاک های انتخاب همسر

کارشناس مذهبی در رابطه با ملاک های انتخاب همسر بیان داشت: ملاک های انتخاب همسر، جمال یعنی زیبایی، جلال یعنی ویژگی های درونی و کفویت خانواده باید باشد.

وی ادامه داد: در ازدواج آرمان گرا و ایده ال گرا نباشیم. ابتدا در خودمون نگاه کنیم و ویژگی های خود را ببینیم سپس در طرف مقابل بنگریم.

انتخاب نهایی با دختر و پسر است

جعفری زاده اظهار داشت: انتخاب نهایی با دختر و پسر است و حتما باید با هم در حضور و اطلاع خانواده ها صحبت کنند. مطالبی گفته شود که در این مرحله نیاز و اساسی است و نباید جلسه معارفه طولانی شود. مکمل معارفه و صحبت، تحقیق میدانی مطمئن و متقن است. شناخت صد در صد بعد از ازدواج انجام می شود و شناختی که فرد را به آرامش رساند و این اطمینان را به فرد دهد که شخص مناسبی است به همراه تحقیق، کافی است.

حجت الاسلام جعفری زاده در پاسخ به سوال شناخت تا چه حد امکانپذیر است تصریح کرد: برای ازدواج نیاز به شناخت واقعی داریم یا کاذب؟! ما وقتی در دوران نامزدی برای شناخت هستیم رفتارها واقعی است یا کاذب؟ ازدواجی خوب است ک هم منطقی باشد هم احساسی.

وی اضافه کرد: در دوران نامزدی ممکن است احساسات بیشتر شود و منطق برای تصمیم گیری کمتر شود. امکان شناخت کامل در دوران آشنایی وجود ندارد.

معارفه نه مچ گیری

جعفری زاده در پاسخ به سوال در سخنان اولیه و جلسه معارفه باید به چه نکاتی اشاره کرد پاسخ داد: این جلسه با مچ گیری و بازپرسی متفاوت است. در این جلسه معرفی باید صورت بگیرد. دختر و پسر خط قرمز، عقاید، توقعات و دغدغه ها بیان کنند. سپس اگر سوال و نکته مبهمی بود پرسیده شود.

این کارشناس مذهبی تببین کرد:  تفاهم در عقاید بهتر از سلایق است. در جلسه معارفه باید در زمینه عقاید صحبت شود نه سلایق. چون سلایق متفاوت است و اصل زندگی نیستند.

قبل از عقد چشمانت را باز کن و بعد عروسی چشمانت را ببند

جعفری زاده تصریح کرد: ازدواج به هوای تغییر، ازدواجی ریسکی و خطرپذیر است. اگر مسئله ای خط قرمز شما است و از نظر عقاید تفاوت دارید، نباید به هوای تغییر فرد او را برای ازدواج بپذیرید.

جعفری زاده پیرامون جمله “قبل از عقد چشمانت را باز کن، بعد از عروسی چشمانت را ببند” توضیح داد: این جمله به معنای سازش نیست. چشمانت را ببند یعنی مقایسه نکنید، توانایی مدیریت اختلاف داشته باشید و سازش کنید. سازش به معنای بله قربان گفتن نیست.

به دنبال همسنگر باشید نه همسر

جعفری زاده در زمینه وساطت در ازدواج گفت: روایت داریم روز قیامت ک هیچ سایه ای نیست سه نفر در سایه عرش خدا هستند. یکی از این افراد، فردی هست که واسطه ازدواج دو جوان شده است.

وی ادامه داد: واسطه باید در حد معرفی باشد و افراد پس از معرفی، خود باید تحقیق کنند و تصمیم بگیرند.

حجت الاسلام جعفری زاده در پایان اشاره کرد: در ازدواج دنبال همسر نباشید؛ همسر زیاد است. دنبال همسنگر باشید.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*