دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹
4 صفر 1442
Monday, 21 September , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط
 • شناسه : 298611
 • ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
حمله اتمی آمریکا به هیروشیما حدود ۷۰ هزار کشته بر جای گذاشت
حمله اتمی آمریکا به هیروشیما حدود ۷۰ هزار کشته بر جای گذاشت
محمد میرشکاری:

حمله اتمی آمریکا به هیروشیما حدود ۷۰ هزار کشته بر جای گذاشت

محمد میرشکاری کارشناس علوم سیاسی در گفتگو با خبرنگار دانشجونیوز بیان کرد: در حالی که حمله اتمی آمریکا به هیروشیما حدود ۷۰ هزار کشته بر جای گذاشت، دولتمردان آمریکایی دومین بمب اتمی خود را بر روی شهر ناکازاکی رها کردند.

به گزارش “دانشجونیوز”؛ محمد میرشکاری کارشناس علوم سیاسی و دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار دانشجونیوز به مناسبت سالروز انفجار بمب اتمی آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی بیان کرد: گذشته‌ی بشریت، از آغاز تاکنون، همواره با حوادث فراوانی همراه بوده است. تاریخ بشریت پُر است از رویدادهای متفاوت تاریخی، همچون جنگ، نزاع، بردگی، صلح، اتحاد و… در این میان، جنگ‌های ناعادلانه که با هدف استعمار و فتح سرزمین‌های ملل دیگر صورت گرفته‌اند، همواره به عنوان پدیده‌های زشت تاریخی مطرح بوده‌اند.

محمد میرشکاری ادامه داد: جنگ جهانی دوم نیز یکی از همان حوادث تلخ و ناگوار تاریخ بود که به علت نارضایتی برخی از دول اروپایی، از جمله آلمان نازی، از نتایج جنگ جهانی اول رخ داد و با درگیر کردن بسیاری از کشورهای جهان، ۵۰ میلیون کشته و مجروح به جا گذاشت و داستانی غم‌انگیز را در تاریخ رقم زد؛ اما غم‌انگیزتر از آن بمباران اتمی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی بود که با بهانه‌ی تسلیم کردن ژاپن توسط آمریکا صورت گرفت و باعث کشته شدن چندین هزار انسان بی‌گناه گردید.

کارشناس سیاسی تصریح کرد: دولت آمریکا اولین بمب هسته ای خود را در صبح ششم اوت سال ۱۹۴۵در شهر هیروشیما منفجر کرده بود و بنا بر این،‌ ۳ روز فرصت داشت تا رعب و ویرانگری ناشی از به کارگیری اولین بمب اتمی را ارزیابی کند.

میرشکاری اظهار کرد: حمله اتمی آمریکا به هیروشیما حدود ۷۰ هزار کشته بر جای گذاشت. در حالی که اولین بمب اتمی آمریکا شهر بندری هیروشیمای ژاپن را به تلی از خاکستر تبدیل کرده بود و ساختمان سالمی در این شهر باقی نگذاشته بود، دولتمردان آمریکایی دومین بمب اتمی خود را بر روی شهر ناکازاکی رها کردند و ۴۰ هزار نفر دیگر را به کام مرگ کشاندند.

وی اضافه کرد: استدلال ترومن برای حمله بر این مبنا قرار داشت که اگر جنگ جهانی دوم پایان نمی‌یافت، جامعه‌ی بشری باید ۲ میلیون کشته‌ی دیگر را تحمل می کرد؛ در حالی که این اظهارات دروغ و فریبی بیش برای منحرف کردن افکار جهانیان نبود؛ چرا که طبق اطلاعات موجود، روند جنگ در سال‌های پایانی‌اش در اقیانوس آرام در حال تغییر به نفع آمریکا بود. «آمریکایی‌ها توانسته بودند در سال ۱۹۴۴، با استفاده از عملیات کماندویی، بسیاری از مواضع اشغال‌شده به وسیله‌ی ژاپنی‌ها، از جمله جزایر مارشال، ماریان و کارولین را پس بگیرند و در ژانویه‌ی ۱۹۴۵، فیلیپین را اشغال و جزایر اوکیناوا در جنوب ژاپن را به اشغال خود درآورند.»

این دانشجوی علوم‌سیاسی در ادامه تصریح کرد: به نظر می‌رسد هدف از بمباران اتمی ژاپن، چیزی جز ادعای آمریکا، یعنی تسلیم کردن ژاپن بود؛ زیرا ژاپن، به خصوص بعد از حمله‌ی هیروشیما، به خوبی دریافته بود که نمی‌تواند در مقابل سلاح مخرب اتمی آمریکا بایستد و زمینه‌سازی برای صلح را آماده می‌کرد. البته خود آمریکا هم مدت‌ها قبل از حمله‌ی اتمی، به این نتیجه رسیده بود که ژاپن به دنبال صلح است. آرشیو ملی واشنگتن حاوی مدارک زیادی از دولت آمریکاست که مقدمه‌چینی‌های ژاپن برای برقراری صلح را در اوایل سال ۱۹۴۳ به تصویر می‌کشند. البته متأسفانه هیچ کدام از این مدارک مورد توجه قرار نگرفته‌اند و دنبال نشده‌اند.

وی اضافه کرد: بنابراین باید گفت در زمانی که ژاپن متقاعد شده بود توان ایستادگی در برابر حمله‌ی اتمی دوم را ندارد و آمریکا هم به خوبی از این مسئله آگاه بود، هدف اصلی از این حملات، تنها آزمایش سلاح‌های مخرب اتمی بر روی انسان و سایر جانداران بود. البته قبل از این حملات، یک بار و برای اولین بار، آمریکا این سلاح مخرب را به صورت کاملاً محرمانه در منطقه‌ی بیابانی آلاموگوردو مکزیکوسیتی آزمایش کرده بود، اما تأثیر آن بر روی انسان یا سایر جانداران هنوز آزمایش نشده بود.

محمد میرشکاری اضافه کرد: به همین دلیل، هدف، آزمایش سلاح‌های جدید و تأثیرات بلندمدت آن بر روی موجودات زنده بود. البته آمریکا تنها به حمله‌ی هیروشیما بسنده نکرد و با انجام آزمایش دوم خود بر روی مردم بی‌گناه ناکازاکی، که اکثراً هم غیرنظامی بودند، سعی کرد تا آزمایش مخوف و کثیف خود را در سطحی وسیع‌تر و بزرگ‌تر به پایان برساند. ژنرال لسلی گروز، مدیر پروژه‌ی منهتان که بمب را ساخت، گفته بود که روز بعد از بمباران هیروشیما، پرزیدنت ترومن با گفتن «موفقیت قاطع این آزمایش» رضایت خود را از این اقدام ابراز کرد.

وی تصریح کرد: حدود ۱۰ ثانیه طول می کشد تا آتش سنگین از یک انفجار هسته ای به حداکثر اندازه خود برسد؛ اما اثرات آن برای دهه ها ادامه دارد و به طول می انجامد. جای تعجب نیست که در نگرش به بمب گذاری های هیروشیما شکاف نسل بزرگی در بین آمریکایی ها ژاپنی ها وجود دارد. هر چه از نسل های اولیه دگیر در جنگ جهانی دوم کم می شود اعتقاد مردم به بحق بود استفاده این کشور از بمب اتمی در ژاپن کم می شود و در ژاپن نیز نفرتشان از اقدام آمریکا بیشتر می شود.

میرشکاری توجیه آمریکا در جنایت بمباران اتمی هیروشیما را اینگونه عنوان کرد: شبکۀ رسانه‌ای متفقین به ویژه آمریکا، پس از جنگ جهانی دوم در توجیه این حملات ادعاهایی را مطرح کرد که هنوز برخی از آنها، از زبان جریان اصلی رسانه‌ای آمریکا و شماری از مورخان، تکرار می‌شود. این جریان مدعی است که این بمب‌افکنی برای تسلیم کردن ژاپن و پایان دادن به جنگ ضروری بود. آنها همچنین می‌گویند که اگر این حملات اتمی انجام نمی‌گرفت، آمریکا و شوروی ناگزیر بودند، برای پایان دادن به جنگ، تعداد بیشتری را کشتار کنند. حتی ساموئل واکر که در دفاع از این دیدگاه قلم‌فرسایی‌ها کرده، از تصمیم درست هری ترومن، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، می‌نویسد و مدعی ‌می‌شود: «حملۀ اتمی به ژاپن سریع‌ترین راه برای یک پیروزی با کم‌ترین هزینۀ جانی برای آمریکا بود». در ادامه این ادعاها محک خواهدخورد.

وی در رابطه با توجیه آمریکا در بمباران اتمی اینگونه اشاره کرد: ایالات متحد آمریکا برای توجیه حملات خود به دیگر کشورها  سعی دارد به نوعی همواره افکار عمومی مردم کشور خود و در گام بعد مردم دنیا را جلب نماید و به همین دلیل برای همسو سازی دیدگاه مردم مفهومی را در سیاست خارجی دنبال می نماید به عنوان “جنگ منصفانه” و در این مفهوم چنین القاء می نمایید که حملات ارتش این کشور جنبه کمک به بشریت را داشت است و اگر این اقدام انجام نمی گرفته مردم آمریکا و دیگر مردم جهان دچار مشکلات جدید می شدند.

میرشکاری در پایان اضافه کرد: از این رو آمریکا حمله اتمی به دو شهر هیروشیما و ناکازاکی را اینگونه توجیه می نماید. در دهه های بعد هم با همین توجیهات به جنایت های خود رنگ و لعاب بشر دوستانه می داد. شما ببینید صدها تن مواد سمی را با همین تبلیغات روی سر مردم ویتنام ریخت. اکنون نیز به اسم مبارزه با تروریسم در غرب آسیا به شرارت‌های خود ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

۱ دیدگاه

 1. آیت‌الله سیّدعلی خامنه‌ای توئیتید: طبیعت ارتش استکباری، بی دین، بی خدا و فاقد اخلاق آمریکا جنایت است.

  رهبر مُعَظَّم انقلاب،
  نظام تحت زعامت شما مرتکب بینهایت جنایت شده است.
  آن که چشمش پی عیب دگران است چهار چون به عیب خودش افتاد نظر کور آمد.

  سرور گرامی،
  تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
  ۱- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی،
  ۲- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
  با تشکر از توجه شما،

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*