شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۹
2 صفر 1442
Saturday, 19 September , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 298686
  • ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۱
  • نویسنده : راضیه دریاییان
بزرگداشت شهدای مدافع حرم آل الله به پاس رشادت هایشان
بزرگداشت شهدای مدافع حرم آل الله به پاس رشادت هایشان
یادداشت دانشجویی/ راضیه دریاییان

بزرگداشت شهدای مدافع حرم آل الله به پاس رشادت هایشان

شورای عالی انقلاب فرهنگی روز 18 مرداد، سالروز شهادت شهید محسن حججی را به پاس رشادت های مدافعان حرم آل الله به نام روز بزرگداشت شهدای مدافع حرم نام‌گذاری کرد.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ راضیه دریاییان/ مدافعان حرم نیروهای نظامی هستند که توسط جمهوری اسلامی ایران سازماندهی و به کشورهای عراق و سوریه اعزام می‌شوند؛ و به گروه‌های همفکر در این کشورها کمک‌های مستشاری و عملیاتی می‌کنند. بیشتر افراد این گروه را نیروهای رسمی سپاه پاسداران و بسیج و البته ارتش جمهوری اسلامی ایران تشکیل می‌دهند که اکثر شهدای ایرانی نیز از این سه نهاد نظامی ایران هستند.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در ابتدا فقط به نقش مستشاری در جنگ داخلی سوریه اذعان می‌داشت ولی بعد از کشته شدن نظامیان بلندپایه سپاه پاسداران از این شهیدان به عنوان مدافعان حرم یاد کرد و این اصطلاح رواج یافت.
این اصطلاح پس از تخریب مقبره حجر بن عدی توسط گروه‌های تروریستی و تهدید این گروه‌ها مبنی بر حمله به حرم زینب بنت علی(س)، در اوایل ۱۳۹۲ خورشیدی وارد ادبیات اجتماعی شد.

در رابطه با اعزام داوطلبانه نیروهای موسوم به مدافعان حرم به سوریه بحث‌هایی وجود دارد و بیان می‌شود که بسیاری از آن‌ها درازای دریافت اقامت و مبالغ پول از ایران به جنگ می‌روند و تعداد کشته شده افغان سبب توجه گروه‌های مدافع حقوق بشر شده‌است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی افرادی را که به این دست عقاید دامن می زنند و می گویند حلب و سوریه کجا، اینجا کجا،برویم که چه؟! را بی بصیرت خوانده اند و اذعان داشته اند ما نباید منتظر بمانیم دشمن در خانه بیاید ،باید دشمن را در خانه اش سرکوب کرد ،ضمن اینکه بهای جان یک انسان و ایثار و عبور از خود با چه عدد و رقمی قابل خرید و فروش است؟!

در مستند نبرد پنهان، حسن شمشادی نحوه شکل‌گیری گروه موسوم به مدافعان حرم را هم‌زمان با اوج‌گیری بحران در سوریه و نزدیک شدن شورشیان اسلام گرا مخالف بشار اسد به حرم حضرت زینب سلام الله علیها می‌داند.

برخی از رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران و همچنین رسانه‌های سعودی این ادعا مبنی بر اعزام این نیروها تحت اسم «مدافع حرم» به سوریه در راستای حمایت نظامی، سیاسی، و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از حکومت بشار اسد و سرکوب مردم سوریه می‌باشد. شورای ملی سوریه، معترضین سوری، و بعضی کشورها شامل آمریکا، اروپا، و انگلستان با ارائه مستنداتی نیروهای ایرانی در سوریه را به همدستی در جنایات علیه مردم سوریه و کشتار غیر نظامیان متهم می‌کنند.

برخی کارشناسان اسرائیلی معتقدند که مدافعان حرم، مدافعان دولت بشار اسد هستند و در جنایات جنگی علیه مخالفان بشار اسد شریک نیروهای اسد می‌باشند. بنابر اعتقاد کارشناسان، مدافعان حرم در کشتن غیرنظامیان بی‌دفاع و کودک‌کشی دست دارند. نظریهٔ منتقدان این است که ولایت فقیه از طریق مدافعان حرم قصد این را ندارد که از حرم دفاع کند بلکه قصد دارد مخالفان سوریه و دیگر ملت‌های اسلامی را سرکوب کند و عبارت «مدافعان حرم»عبارت عوام‌فریبانه‌ای می‌باشد که ولایت فقیه صرفاً می‌خواهد از آن سوءاستفاده تبلیغاتی کند.

اما جمهوری اسلامی ایران با انتشار سند و مدرک از کمک نظامیان آمریکا و متحدانش به داعش بارها اثبات کرده که این اتهامت کذب و بی اساس هستند و تمام این تئوری‌ها بر پایه پرواپاگاندایی علیهِ خراب کردن وجهه رزمندگان مدافعان حرم است.

لازم به ذکر است شهادت شهید محسن حججی در ۱۸ مرداد سال ۱۳۹۶ به دست نیروهای داعش در سوریه نقطه عطفی در دوران حضور رزمندگان ایران در سوریه بود. دور از انتظار نیست اگر بگوییم قبل از شهادت حججی عده کمی از مردم به دنبال اخبار و حوادث سوریه‌ بودند، با وجود شهادت رزمنده‌های زیادی از ایران اسلامی و حضور قدرتمند ایران در کنار ارتش سوریه در مقابل با متجاوزان تکفیری اما شهادت مدافعان حرم در سوریه و عراق غریب بود. اما پس از شهادت محسن حججی و اخبار و فیلم‌ها و تصاویری که از نحوه شهادت او در رسانه‌ها مخابره شد به یکباره نام مدافعان حرم و دفاع جانانه آنان در طول چهار سال مقاومت بر سر زبان‌ها انداخت. همانطور که مقام معظم رهبری در سخنان خود درباره این شهید گفته بود، به واقع شهید حججی حجت خدا برای مردم شد تا همگان شاهد جنایات تکفیری‌ها و بی رحمی و تجاوزگری آنان علیه مردم سوریه باشند.

از همین رو شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ۱۸ مرداد، سالروز شهادت شهید محسن حججی را به نام روز بزرگداشت شهدای مدافع حرم نام‌گذاری کرد. تا به پاس این روز از فداکاری و رشادت‎های مدافعان حرم و شهدای آن در دفاع از حرم آل الله و حمایت از مردم جنگ زده کشورهای عراق و سوریه قدردانی کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*