دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹
4 صفر 1442
Monday, 21 September , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » خبر فوری » خبر وسط » گزارش
  • شناسه : 298937
  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
  • نویسنده : سیده زهرا میرجهانمرد
رویای دست نیافتنی اسرائیل با وجود حزب الله لبنان
رویای دست نیافتنی اسرائیل با وجود حزب الله لبنان

رویای دست نیافتنی اسرائیل با وجود حزب الله لبنان

حزب‌الله خود را یک جنبش جهادی می‌داند که هدف آن در وهله نخست، جهاد با دشمن صهیونیستی است و تلاش‌های سیاسی، پشتوانه و حامی این حرکت جهادی است.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ سیده زهرا میرجهانمرد/ با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و اشغال لبنان توسط اسرائیل، سه تشکل اصلی شیعیان یعنی گروه امل اسلامی به رهبری سید حسین موسوی، حزب الدعوه لبنان به رهبری علی کورانی و تجمع علمای مسلمین تحت نظر صبحی طفیلی بر سر تشکیل گروهی جدید توافق کردند.

درنتیجه حزب الله گروه سیاسی جهادی شیعه در لبنان در سال ۱۹۸۲م تأسیس شد. این حزب، در دو سال ابتدایی تشکیل، فعالیت‌های مخفیانه‌ای علیه اشغالگران صهیونیستی انجام می‌داد؛ ولی در سال ۱۹۸۵م طی بیانیه‌ای رسمی ایدئولوژی و استراتژی خود مبنی بر مقابله با اسرائیل را رسما اعلام کرد.

اولین کنگره سراسری حزب‌الله در تهران تشکیل و شیخ صبحی طفیلی به عنوان دبیرکل انتخاب شد؛ ولی به دلیل اختلافات متعدد، دو سال بعد سید عباس موسوی به عنوان دبیرکل جدید این حزب انتخاب شد. سید عباس موسوی کمتر از یک سال بعد توسط رژیم صهیونیستی ترور شد و شورای حزب‌الله، سید حسن نصرالله را به عنوان دبیرکل حزب تعیین کرد.

این حزب در ابتدا با عملیات‌های استشهادی و سپس توسط موشک‌های کاتیوشا و جنگ‌های چریکی، به مقابله با اسرائیل پرداخت. حزب‌الله پس از عملیات‌های مختلف توانست در سال ۲۰۰۰م موجب خروج اسرائیل از لبنان شود. در سال ۲۰۰۶م نیز جنگ ۳۳روزه مهم‌ترین جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله در گرفت که هدف آن نابودی حزب‌الله بود؛ ولی پس از ۳۳ روز با توافق میان دو طرف پایان یافت. حزب‌الله در موارد متعدد توانسته است اسرائیل را مجبور به آزاد کردن اسیران لبنانی و غیر لبنانی کند. همچنین وارد جنگ سوریه شده و به مبارزه با نیروهای تکفیری پرداخت.

حزب‌الله در کنار فعالیت‌های نظامی، به فعالیت‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز دست زد و رسانه‌های مختلف همچون تلویزیون المنار را تأسیس کرد.

فعالیت های نظامی شامل مقابله با اسرائیل و در سال ۲۰۰۰ بیرون راندن اسرائیل از لبنان بود. از دیگر فعالیت ها می توان جنگ ۳۳ روزه و مقابله با جریان های تکفیری را نام برد.

*فعالیت های دیپلماتیک

حزب‌الله در طول سال‌های فعالیت خود با پشتوانه فعالیت نظامی و رسانه‌ای و اجتماعی و… خود وارد فعالیت‌های دیپلماتیک و مذاکره با طرف‌های دیگر در قالب رسمی و غیر رسمی نیز شده و از این گونه فعالیت‌ها برای رسیدن به اهداف خود استفاده کرده است. برخی از این فعالیت‌های دیپلماتیک حزب‌الله عبارتند از: تفاهم نامه ها با اسرائیل و آزادسازی اسرای دربند زندان های صهیونیستی، فعالیت‌های سیاسی. حزب‌الله خود را یک جنبش جهادی می‌داند که هدف آن در وهله نخست جهاد با دشمن صهیونیستی است و تلاش‌های سیاسی، پشتوانه و حامی این حرکت جهادی است.

*فعالیت‌های‌ اجتماعی

حزب‌الله با ایجاد مؤسسات مختلف کوشیده است در عرصه خدمت‌رسانی به مردم لبنان نیز حضور داشته باشد. برخی از این اقدامات عبارتند از: ایجاد مؤسسه جهاد سازندگی -وظیفه این مؤسسه بازسازی خرابی‌های ناشی از تجاوزات اسرائیل و ویرانی‌های ناشی از بلایای طبیعی است- جمع آوری زباله‌های شهری حومه جنوب بیروت در سال‌های ۱۹۸۸ میلادی تا ۱۹۹۱ میلادی، تأمین آب آشامیدنی حاشیه جنوبی بیروت، فعالیت‌های کشاورزی، توجه به امور بهداشتی و درمانی با احداث جمعیت اسلامی بهداشت و مراکز درمانی و بیمارستانی متعدد، فعالیت‌های آموزشی و ارائه خدمات کمک‌ آموزشی به دانش‌آموزان، تأسیس بنیاد شهید در جهت ارائه خدمات متنوع به خانواده‌های شهدا، تأسیس کمیته امداد خیریه اسلامی در جهت حمایت از محرومان.

*جایگاه حزب‌الله در لبنان

حزب‌الله هر چند مخالفانی در سطح لبنان دارد؛ اما اکنون به عنوان یکی از گروه‌های تاثیرگذار در لبنان مطرح است. این حزب هم در مجلس لبنان چندین نماینده دارد و هم در انتخابات شهرداری‌ها در شهرهای مختلف توانسته است اعتماد عمومی مردم را جلب کند.

*انفجار بیروت

انفجار بندر بیروت عصر روز ۴ اوت ۲۰۲۰ (۱۴ مرداد ۱۳۹۹) در بیروت پایتخت لبنان رخ داد. علت انفجار ذخیره ۲۷۵۰ تن آمونیوم نیترات بود که به مدت شش سال در گمرک بندر بیروت بدون ایمنی کافی نگهداری شده بود.

اعتراضات گسترده مردمی در خصوص بی کفایتی دولت در جلوگیری از این حادثه بروز کرد و در نتیجه این فشار، در ۱۰ اوت دولت لبنان استعفا کرد و کمی پس از آن نخست‌وزیر، حسان دیاب، نیز استعفا داد.

علی‌رغم تلاش گسترده رسانه‌ها و مسئولین حکومت ایران برای رفع اتهام بین‌المللی و داخلی (لبنان) مبنی بر دخالت حزب‌الله در حادثه انفجار انبار نیترات آمونیوم در بندرگاه بیروت، از دیدگاه بسیاری از تحلیلگران ایرانی بعید است این حزب از پیامدهای منفی حادثه مذکور در امان بماند.

مردم لبنان در پی این انفجار عظیم اعتراضات سراسری خود را که به علت بحران کرونا چند ماهی متوقف شده بود، علیه حکومت و دولت (مستعفی) این کشور و متحد قدرتمند آن یعنی حزب‌الله از سرگرفته‌اند. سیاست تهران در قبال بیروت تا پیش از نخست‌وزیری حسان دیاب، معمولا انتقادی بود؛ اما با توجه به اتحاد او با حزب‌الله به حمایت از دولت لبنان روی آورد.

بنابراین مسئولین ایران می‌کوشیدند به‌صورت همزمان از حسان دیاب (پیش از استعفا) و حسن نصرالله در رابطه با حادثه اخیر بیروت رفع اتهام کنند. به‌عنوان مثال، حسین رویوران، کارشناس مسائل خاورمیانه و از معدود کسانی که نظراتش در وبسایت رسمی دفتر رهبر ایران منتشر می‌شود در مصاحبه با «خبرگزاری بین‌المللی شیعه» (شفقنا)، به‌جای انتقاد از دولت کنونی لبنان گفته است: نجیب میقاتی و سعد حریری (نخست‌وزیران سابق)، مسئول دپوی مواد منفجره در بندر بیروت هستند.

سید حسن نصرالله نیز در گفتگویی اعلام کرد: برخی گفتند که حزب الله در بندر حضور داشته؛ اما ما نمی‌دانیم در بندر بیروت چه خبر است. شاید حزب الله بیشتر از بندر بیروت بداند که در بندر حیفا چه خبر است. باید هر کس مسئول است، بدون هیچ‌گونه حمایتی «سیاسی و غیرسیاسی از جانب کسی» محاکمه شود.

*فرجام سخن

در این موضوع شکی نیست که تجاوز گسترده نظامی رژیم صهیونیستی به لبنان در ژوئن سال ۱۹۸۲ میلادی، علت به وجد آمدن جنبش حزب الله لبنان است؛ به گونه ای که همه تحلیل گران مسائل لبنان و حزب الله، به این موضوع اعتراف دارند؛ اما در ورای این مسئله، موضوعات و مسائلی از قبیل روحانیون لبنانی تحصیلکرده نجف، متأثر از افکار و آرا حضرت امام خمینی(ره)، به عنوان رهبر یک جنبش انقلابی انقلاب اسلامی ایران و تحولات مربوط به لبنان، خصوصا بی ثباتی سیاسی در لبنان، در اثر جنگ داخلی، ناکارآیی نخبگان در مدیریت بحران و گسترش روز افزون شکاف طبقاتی، عوامل دیگر تولد حزب الله لبنان به صورت فعلی هستند.

حزب الله پس از ایجاد رسمی و برای استمرار فعالیت خود، به تعدیل مواضع، پذیرش تکثر گرایی و رعایت قواعد بازی دموکراتیک به عنوان اصولی تازه، در چارچوب اهدافی کلان برای آینده لبنان شود و این حاکی از آن است که تجربه حزب الله لبنان ثابت می کند که جنبش های اسلام گرا ضمن آن که تحت تأثیر ارزش های ایدئولوژیک رفتار می کنند، از خصوصیات و شرایط جامعه خود نیز تأثیر می پذیرند.

در عین حال حزب الله لبنان ضمن جلب نظر افکار عمومی به سوی خود، توانست وجهه خود را به عنوان یک جنبش اسلامی فارغ از اختلافات طبقه ای و شیعه و سنی آشکار سازد؛ از این رو حزب الله یک جریان فکری برای اقناع دیگران نبود، بلکه به واقعیتی ریشه دوانده در موجودیت امت تبدیل شد. حزب الله پیشرفتی را در نوع نگاه دیگران به خود حاصل کرد، روابط منطقه ای و بین المللی آن گسترش یافت و اصلاح نسبی در روش برخورد غرب با این حزب رخ داد. همه اینها حاکی و ناشی از عملکرد اظهارات و روابط حکیمانه حزب الله بود و توانسته آن چهره منفی را که در آغاز پیدایش خود ترویج یافته بود، دگرگون سازد.

انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*