شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۹
2 صفر 1442
Saturday, 19 September , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 299679
  • ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
  • نویسنده : مریم غریبی
اتفاقی که آینده تاریخ را تغییر داد
اتفاقی که آینده تاریخ را تغییر داد
یادداشت دانشجویی/ مریم غریبی

اتفاقی که آینده تاریخ را تغییر داد

مرگبارترین عملیات تروریستی در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ رخ داد که منجربه پیامدهای مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای جهان شد.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ مریم غریبی/  ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ مرگبارترین و بزرگترین عملیات «تروریستی» تاریخ در خاک ایالات متحده به وقوع پیوست و پیامدهای مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای این کشور و جامعه جهانی به دنبال داشت.

نوزده سال پیش در چنین روزی، نوزده تن از عناصر “القاعده” چهار هواپیمای تجاری_مسافربری را ربودند. هواپیماربایان دو هواپیما را در فاصله های زمانی گوناگون به برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک زدند. هواپیمای سوم را به پنتاگون(ساختمان وزارت دفاع آمریکا)، واقع در ویرجینا زدند. هواپیمای چهارم اما در زمینی نزدیک شنکسویل، در ایالت پنسیلوانیا، سرنگون شد. کشته شدگان این حمله ها ۲۹۷۴ تن گزارش شد که ملیت آن ها از ۹۰ کشور گوناگون جهان بود.

ایالات متحده پس از حملات القاعده به نیویورک و واشنگتن، نیروهای نظامی خود را به افغانستان که آن زمان طالبان بر آن حکومت می کرد، اعزام کرد و در مدتی کوتاه با پشتیبانی نیروهای افغان، طالبان را سرنگون کرد؛ اما این جنگ هنوز پایان نیافته است. در آن زمان طالبان میزبان القاعده و رهبر آن اسامه بن لادن بود. با اینکه القاعده در سالهای اخیر به شدت تضعیف شده اما طالبان هنوز با ترور و حملات سعی در ایجاد ناامنی دارد.

به گفته گروهی از خبرگزاری ها، حادثه ۱۱ سپتامبر بهانه ای برای لشکرکشی بزرگ آمریکا به جهان اسلام شد که تاکنون بیش از ۳ میلیون کشته بر جای گذاشته است. کشتار مردم عراق و افغانستان و همچنین ایجاد جنگ نیابتی با حاکمیت های مردمی منطقه پس از خفیف شدن حضور نظامیان آمریکا در عراق را می توان نتیجه فوری این حملات نامید.

آنچنان هیاهوی سنگینی درباره حمله آنچه نظام حاکم بر آمریکا القاعده می نامد به برج های دو قلو به راه انداخته شد که افکار عمومی فرصت تفکر درباره چند و چون این حملات را پیدا نکرد؛ چرا که بسیاری از محققین مهندسین آمریکایی با ارائه مستنداتی اعلام کردنده اند که این اتفاق ساختگی بوده است.

یکی از بزرگ‌ترین تناقض‌ها شاید در تاریخ بشر این است که دولتی می‌تواند به بهانه یک اقدام تروریستی، و به اسم جنگ با تروریسم بزرگ‌ترین کمپین تروریستی جهان را به راه بیندازد و از این رهگذر، میلیاردها میلیارد دلار به جیب بزند و میلیون‌ها نفر و ده‌ها کشورها در سراسر دنیا را فریب بدهد و بر آن‌ها مسلط شود.

واقعه ۱۱ سپتامبر، سرآغاز ناامنی و وحشتی بود که زیر سایه ی سیاست های استکباری قدرتمندان جهان، هنوز هم ادامه دارد و میتوان گفت بعد از این واقعه چهره دنیا بخصوص خاورمیانه تغییر کرد.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*