چهارشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
5 ربيع أول 1442
Wednesday, 21 October , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار مهم » خبر وسط
  • شناسه : 299856
  • ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
  • نویسنده : پری روستایی فارسی
روز ملی شعر و ادب فارسی
روز ملی شعر و ادب فارسی

روز ملی شعر و ادب فارسی

بیست و هفتم شهریور روزی است که به عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی نامیده شده و مقارن با درگذشت شهریار شاعر معاصر ایران است.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ پری روستایی فارسی/ بیست و هفتم شهریور روزی است که به عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی نامیده شده است.

ادبیات فارسی یکی از غنی ترین ادبیات های جهان و زبان فارسی به عنوان دومین زبان جهان اسلام و زبان حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی، با هزاران آثار گران بها در زمینه های مختلف ادبی، عرفانی، فلسفی و کلامی همواره مورد توجه و اعتقاد ایرانیان و مردمان سرزمین های دور و نزدیک بوده است.

می توانیم اذعان کنیم که بزرگ ترین سخن پردازان شعر و ادب فارسی از این سرزمین برخاسته اند. گوته فیلسوف آلمانی بر این باور بود که ادبیات فارسی یکی از چهار ارکان ادبیات بشر است.

انسان ها در گذر زمان از زبان برای انتقال پیام ها عواطف و اندیشه های خویش استفاده کرده و از ادبیات که زبان برتر است به عنوان ابزاری در انتقال پیام ها، عواطف و اندیشه های خویش بهره جسته اند.

 

۲۷ شهریور، روز ملی شعر و ادب فارسی مقارن با درگذشت شهریار شاعر بزرگ معاصر است.

سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در سال ۱۲۸۳ شمسی در آذربایجان متولد و در ۲۸ شهریور ماه ۱۳۶۷ درگذشت و بنا به وصیتش در مقبره الشعرای تبریز به خاک سپرده شد.

تحصیلات شهریار با قرائت گلستان در مکتب روستا و نزد پدرش آغاز شد. در همان زمان با دیوان حافظ آشنایی پیدا کرد و پس از آنکه سیکل اول متوسطه را به پایان رساند؛ در سال ۱۳۰۰ شمسی به تهران آمد و تحصیلات متوسطه را در دارالفنون سال ۱۳۰۳ به پایان رساند و وارد دانشکده پزشکی گردید. او تا کلاس آخر این رشته را گذراند تا اینکه عشق به سراغش آمد و دیگر آن را ادامه نداد.

بهجت به زبان های فارسی و ترکی آذربایجانی اشعار دل انگیزی سروده است. مهم ترین اثر شهریار منظومه ی حیدر بابایه سلام است که از معروف ترین آثار ادبیات ترکی آذربایجانی به شمار می رود و به بیش از ۸۰ زبان زنده ی دنیا ترجمه شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*