جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹
14 ربيع أول 1442
Friday, 30 October , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 299858
  • ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۲:۰۶
  • نویسنده : فاطمه بهروزی
شهریار چلچراغ شعر و ادب
شهریار چلچراغ شعر و ادب
یادداشت دانشجویی/ فاطمه بهروزی

شهریار چلچراغ شعر و ادب

شهریار چلچراغ شعر و ادب فارسی جزو شاعران محبوب است و اشعارش رباینده دل دوستدارانش شده و میتوان گفت آحاد مردم را شیفته خود کرده است.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ فاطمه بهروزی/ چرا روز شعر؟ ما از معدود کشورهای دارای منابع غنی از شعر در سبک های مختلف هستیم؛ به طوری که همه دوستداران شعر و ادبیات در انواع سبک ها میتوانند از این اشعار بهره کافی ببرند.

شعر فارسی دارای معنا و مفهوم علمی، اخلاقی و انسانی است که خواننده های این اشعار می توانند به گنجینه ها و ذخایر ارزشمند این مرز و بوم پی ببرند.

بعلاوه ما از شاعرانی نام آشنا و مشهور در عرصه جهانی برخورداریم که هر کدام از این اساتید خود کوه عظیمی از شعر و سروده اند؛ کمتر کسانی یافت می شوند که فارسی بدانند و نام فردوسی، نظامی، مولوی، خاقانی، حافظ، سعدی و… را نشنیده باشند؛ یا مصرعی از ابیات این عزیزان را نخوانده باشند.

اما چه شد که شهریار چلچراغ شعر و ادب شد و در گذشتش شد روز شعر و ادب فارسی؛ در این زمینه باید توجه داشت که شهریار جزو شاعران محبوب است و اشعارش رباینده دل دوستدارانش شده و میتوان گفت آحاد مردم را شیفته خود کرده است.

این استاد بزرگ قرن معاصر توانسته است در سبک های مختلف از جمله: قصیده، غزل، قطعه، رباعی و نیمایی با تبحر خاصی شعر بسراید و عموم مردم را به وجد آورد.

از طرفی این شاعر محبوب، پدر غزل نو شناخته شده و از زنده کنندگان غزل فارسی در دوره ای از تاریخ (دوران مشروطیت) است که غزل فارسی دچار افول قدرت شده بود.

سرانجام این بزرگ در ۲۷ شهریور ۱۳۶۷ دار فانی را وداع گفت و این روز، روز شعر و ادب فارسی در تاریخ ایران نام گذاری شد.

نیکوست که امروز جوانان و نوجوانان ایران عزیز سهمی هرچند کوچک در پاس نگاه داشتن این گنجینه های ارزشمند داشته باشند تا همچون همیشه نام ایران عزیزمان درمیان مدعیان شعر و ادب بدرخشد.

 

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*